Home / Bałkany / Czarnogóra / Akcjonariusze Trebjesy chcą budynku Czerwonego Krzyża w Dubrowniku

Akcjonariusze Trebjesy chcą budynku Czerwonego Krzyża w Dubrowniku

trebjesa vijesti.me

Stowarzyszenie akcjonariuszy mniejszościowych browaru Trebjesa z Nikšicia wezwało zarząd firmy do skontaktowania się z kompetentnymi jednostkami w Chorwacji, w celu przywrócenia na własność budynku w Dubrowniku, który został kupiony przez czarnogórski browar w 1962 roku.

Budynek Czerwonego Krzyża znajduje się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji w Dubrowniku, nad samym morzem przy Wybrzeżu Jana Pawła II. Należy oszacować cenę rynkową nieruchomości, a środki ze sprzedaży przeznaczyć na wypłaty dla pracowników i ich prawnych następców, jako że budynek miał być kupiony z pieniędzy, które były potrącane od płac robotników.

Przedstawiciel stowarzyszenia  akcjonariuszy Boro Nikolić i jego adwokat Radomir Odalović, 21 stycznia odwiedzili Dubrownik, aby ustalić kto jest właścicielem nieruchomości, która niegdyś częściowo funkcjonowała jako ośrodek wypoczynkowy dla pracowników, a częściowo jako centrum dystrybucji piwa w regionie Dubrownika.

Według domukentów znajdujących się w posiadaniu Sądu w Dubrowniku, Nikolić i Odalović ustalili, że od 1962 do 1994 r. prawo własności budynku należało do browaru, ale w czasie wojny prawo do nieruchomości przeszło na własność Skarbu Państwa Republiki Chorwacji i od tamtego momentu budynkiem dysponuje Czerwony Krzyż.

Browar Trebjesa nigdy nie przeniósł praw do nieruchomości na osobę prawną czy fizyczną. Od wybuchu wojny na terenie byłej Jugosławii, nie były znane losy tego budynku biurowego, w związku z czym nie mógł on zostać objęty prywatyzacją.

 

Źródło: portalanalitika.me

 

 

 

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE