Home / Bałkany / Albania / Albania: 1 – 6 stycznia 2013 r.

Albania: 1 – 6 stycznia 2013 r.

Albańskie Leki

PKB w III kwartale w górę o 2,7% r/r

W III kwartale 2012 r. gospodarka Albanii wzrosła o 2,7% r/r i o 2,4% k/k, wynika z opublikowanego w piątek raportu Instytutu Statystycznego (INSTAT). To dobry wynik biorąc pod uwagę roczny spadek produkcji w I kwartale 2012 r. i pesymistyczne prognozy międzynarodowych instytucji finansowych, jednak znacznie poniżej zapowiedzi rządu o 3% wzrostu za cały rok.

 

Bilans gospodarczy za rok 2012

Mimo że Albania jest jednym z niewielu krajów na kontynencie, któremu udało się utrzymać wzrost ekonomiczny, to szacuje się, że rok 2012 będzie odznaczać się najniższym tempem wzrostu gospodarczego w ciągu ostatnich 15 lat. Według Instytutu Statystycznego (INSTAT), w pierwszej połowie roku miał miejsce 1% wzrost gospodarczy. Rząd wyraził swój optymizm o mającej nastąpić w drugiej połowie roku poprawie, tak aby zamknąć rok ze wzrostem na poziomie 3%, ale inne instytucje są mniej optymistyczne.

 

Powoli rośnie bezrobocie – Q3 2012

Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła nieznacznie w III kwartale 2012 r. do 13,32% z 13,3% w poprzednim kwartale i 13,25% rok wcześniej, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Rosnącemu bezrobociu towarzyszył spadek liczebności zasobu pracy, i przewyższające go zmniejszenie liczby zatrudnionych.

 

Wielokrotny spadek liczby zezwoleń na budowę potwierdza kryzys budownictwa

W III kwartale 2012 r. wydano 37 zezwoleń na budowę, a w ciągu pierwszych 9 miesięcy 74, podczas gdy rok wcześniej było to odpowiednio 285 i ponad tysiąc, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Niska liczba zezwoleń stanowi odbicie głębokiego kryzysu sektora budowlanego, ale również komplikacji proceduralnych związanych ze zmianami planu zagospodarowania przestrzennego w Tiranie.

 

Płace w sektorze prywatnym w III kwartale, między umiarkowanym wzrostem a spadkiem

Kryzys doprowadził do umiarkowanego wzrostu płac w sektorze prywatnym, nawet przy spadku w poszczególnych sektorach, jak wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Płace w sektorze przemysłowym i w handlu zanotowały wzrost, podczas gdy w budownictwie, hotelarstwie i telekomunikacji wynagrodzenia spadały.

 

Wyższa płynność sektora bankowego w 2012, nadzieja na wzrost konsumpcji

W 2013 r. Albańczycy będą wydawali więcej niż w dopiero co zakończonym roku 2012, oceniają eksperci z nadzieją, że wzrost konsumpcji razem z inwestycjami i popytam na kredyty wesprze albańską gospodarkę i nakręci koniunkturę, pisze albanianscreen.tv.

 

Poprawa sytuacji energetycznej, zagwarantowany prąd w styczniu

Ostatnie deszcze podniosły poziom wody w zalewach napędzających elektrownie wodne poprawiającym tym samym sytuację energetyczną kraju, informuje Albańska Korporacja Energetyczna (Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, KESH) dodając, że dostawy prądu w styczniu zostały zapewnione.

 

EUR 8 mln na współfinansowanie inwestycji w rolnictwie

Albańscy rolnicy wykazują znaczne zainteresowanie unijnym mechanizmem grantowym, czego dowodzi 5 tys. wniosków złożonych w ciągu pierwszych 12 dni, informuje albanianscreen.tv. W razie pomyślnej realizacji inwestycji rolnicy otrzymują zwrot połowy jej wartości.

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,55, USD/ALL 107,21

Albański lek rozpoczął rok kursem EUR/ALL 139,55 i USD/ALL 107,21 w piątek 4 stycznia, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE