Home / Bałkany / Albania / Albania: 1 – 7 października 2012 r.

Albania: 1 – 7 października 2012 r.

Vetro wygrywa rywalizację o Albpetrol

Albański rząd    3 października podjął ostateczną decyzję w kwestii sprzedaży rafinerii Alpbpetrol, przypieczętowując decyzje Ministerstwa Finansów i firmy konsultingowej Patton Boggs. Decyzję rządu oficjalnie ogłosił premier Sali Berisha, dodając, że uważa prywatyzację rafinerii za wydarzenie niezwykle korzystne dla budżetu kraju. Ogromne (850 mln EUR) zyski ze sprzedaży mają zostać przeznaczone na wsparcie sektora publicznego, mianowicie na szkoły, drogi i rolnictwo.

 

MFW przewiduje 0,5% wzrostu PKB w 2012, FinMin upiera się przy 3%

Wzrost gospodarczy Albanii wyniesie w 2012 r. 0,5%, a poziom długu publicznego stanowi czynnik ryzyka, ostrzegał szef misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Albanii Nadeem Ilahi, podczas gdy towarzyszący mu podczas konferencji prasowej Minister Finansów Albanii Ridvan Bode upierał się przy 3%.

 

Susza i kłopoty finansowe CEZu grożą (kolejnym) kryzysem energetycznym

Długotrwała susza oraz równoczesne maksymalne wykorzystanie mocy elektrowni wodnych, spowodowały znaczny spadek poziomu wód sztucznego jeziora Fierzë, największej elektrowni wodnej na rzece Drin. Winą za nadmierną, i potencjalnie katastrofalną w skutkach, eksploatację zbiornika obwiniany jest dystrybutor energii CEZ Shpërndarje, który nie jest skłonny zagwarantować wielkości importu wystarczającej do zaspokojenia potrzeb energetycznych kraju.

 

Negocjator pomoże rozwiązać spór CEZu z rządem

Dystrybutor energii elektrycznej CEZ Shpërndarje, spółka córka czeskiego ČEZu, zaangażowała negocjatora, który ma pomóc rozwiązać problemy związane z działalnością w Albanii, informują media. Rozmowy zapowiadają się burzliwie, ponieważ albański rząd wydaje się nie dostrzegać swojego wkładu w konflikt.

 

Nowe prawo akcyzowe przyniesie wzrost niektórych stawek, ale też ułatwienia biurokratyczne

Przejęciu przez Główny Urząd Celny kontroli nad naliczaniem i pobieraniem akcyzy będzie towarzyszyła podwyżka stawek akcyzowych, a tym samym wzrostem cen niektórych produktów, jak kawy, alkoholu, czy paliwa, informują albańskie media. Jednocześnie przedsiębiorcy skorzystają na szeregu ułatwień proceduralnych, w tym wprowadzeniu systemu pobierania opłat online oraz zwolnieniu z przedpłat.

 

Wzrost eksportu z Albanii do Kosowa

W sierpniu br. eksport albańskich towarów wzrósł o 34%, co oznacza wzrost o 2,24 mld ALL (16 mln EUR) w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Główną zasługą wzrostu wartości towarów eksportowanych z Albanii jest wznowienie eksportu cementu do Kosowa, albańskie cementownie zaspokajają 40% kosowskiego popytu. Cement wraz z minerałami i naftą stanowią 80% towarów eksportowanych z Albanii.

 

Spada aktywność firm, niższe wpływy z CIT w I-VIII

Spada aktywność gospodarcza, czego dowodzą znacznie niższe niż rok temu wpływy podatkowe, wynika z danych Ministerstwa Finansów (Ministria e Financave). W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. Albania zebrała ALL 11,6 mld (EUR 83,2 mln) podatków od dochodów przedsiębiorstw, czyli o 16,6% mniej niż rok wcześniej i aż o 22,7% mniej niż przewidywał plan budżetowy, pokazują dane.

 

Dziesiąta część pracujących imigrantów to Albańczycy

Albańczycy stanowią drugą co do wielkości grupę cudzoziemców pracujących we Włoszech. Jedna czwarta, bo 27,5% z nich, jest wykwalifikowanymi pracownikami budowlanymi pracującymi jako murarze lub przy pracach wykończeniowych takich jak kładzenie chodników, malowanie itp. Według danych 7,7% Albańczyków na emigracji we Włoszech pracuje w restauracjach i barach, 6% procent u włoskich rodzin  (w tym głównie kobiety), oraz 5% w rolnictwie.

 

Pierwsze dane ze spisu rolnego za miesiąć

Do końca października zakończy się rejestracja gospodarstw rolnych, zadeklarował minister rolnictwa Alban Çela. Spis rozpoczął się 1 października, a pierwsze rezultaty mają być znane za miesiąc. Spis ten pomoże opracować właściwą strategię wsparcia dla rolnictwa. Informacje w terenie zbiera 3,5 tys. ankieterów. (Shekulli)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,81, USD/ALL 107,52

Kurs euro do leka spadł nieznacznie do EUR/ALL 139,81 w piątek, 5 października, z EUR/ALL 140,19 tydzień wcześniej, pozostaje jednak na znacznie wyższym poziomie niż np. w  miesiącach letnich. W ciągu ostatnich dni nieznacznie osłabił się również dolar amerykański, do USD/ALL 107,52 z USD/ALL 108,34 w ostatni piątek września. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE