Home / Bałkany / Albania / Albania: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Albania: 10 – 16 grudnia 2012 r.

Spadają transfery od emigrantów, rosną inwestycje zagraniczne

Wartość transferów od emigrantów spadła w trzecim kwartale o ok. 10% r/r do EUR 139 mln pogarszając tym samym bilans 9 miesięcy br. o 4,2% r/r do EUR 478 mln, wynika z danych Banku Albanii. Spadkowi transferów towarzyszył jednak wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W trzecim kwartale br. wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych wynosiła EUR 171 mln, o 6,8% więcej r/r.

Dane: Bilans płatniczy, rachunek finansowy i bieżący w III kwartale 2012 r.

 

Zima w Albanii: Awarie sieci energetycznych

Zużycie prądu w Albanii w ostatnich dniach wyniosło 25,5 mln kWh dziennie, czyli o 20% więcej w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, powiedział serwisowi TV Scan dyrektor ds. dystrybucji w firmie CEZ Shpërndarje, Admirim Lakra. Występujące w ostatnim czasie przerwy w dostawie prądu w różnych regionach Albanii spowodowane są złymi warunkami atmosferycznymi oraz wzrostem zużycia energii.

 

Odsetki od długu wobec Włoch zamienione w inwestycje

Odsetki w wysokości EUR 20 mln od długu Albanii wobec Włoch zostaną zamienione w fundusz inwestycji rozwojowych, wynika z porozumienia obu państw, poinformował minister finansów Albanii Ridvan Bode.

 

Kosowo dalekie od przyjęcia albańskiego kodu telefonicznego

Pod koniec sierpnia br. kosowscy parlamentarzyści zatwierdzili większością głosów rezolucję o zamianie aktualnie używanych kodów telefonicznych na kod Republiki Albanii. Tymczasem nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie postanowienie parlamentu zostanie zrealizowane.

 

Credit Agricole otwiera oddział w Albanii

W piątek w Tiranie miało miejsce otwarcie placówki znanego banku francuskiego Credit Agricole, który ma na celu pomoc albańskim rolnikom.

 

Kredyt EUR 31 mln na system melioracyjny

Bank Światowy udzielił Albanii EUR 31 mln pożyczki na projekt zarządzania zasobami wodnymi oraz poprawę systemu nawadniania, z którego mają skorzystać albańscy rolnicy. Umowa w tej sprawie została w piątek oficjalnie podpisana przez rząd albański i Bank Światowy.

 

Bankers Petroleum zainwestuje USD 250 mln w pola naftowe

Kanadyjska spółka Bankers Petroleum zainwestuje w 2013 r. prawie USD 250 mln w swoją działalność w Albanii, informuje serwis bne. Łącznie nakłady inwestycyjne wyniosą w ten sposób ponad USD 1 mld. Inwestycje zostaną skierowane przede wszystkim do pola Patos-Marinza i przeznaczone m.in. na nowe odwierty, co pozwoli zwiększyć roczną produkcję o 10-15%. (bne.eu)

 

Rentowność bonów: 12M w górę do 6,38%, 6M w dół do 5,65%

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych na wtorkowej aukcji wzrosła pierwszy raz od miesięcy i na wtorkowej aukcji wyniosła 6,38% wobec 6,35% na poprzedniej aukcji 27 listopada, przy popycie ALL 9,79 mld i podaży ALL 8,7 mld, wynika z danych Banku Albanii. Rentowność 6-miesięcznych bonów była równa 5,65%, czyli znacznie mniej niż 6,06% na poprzedniej aukcji 13 listopada. Popyt na półroczne papiery był równy ALL 6,39 mld, a sprzedano ALL 45,2 mld. (bankofalbania.org)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,83, USD/ALL 106,95

Kurs euro do leka wyniósł EUR/ALL 139,83 w piątek, 14 grudnia, utrzymując stały poziom przez ostatnie 3 tygodnie, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Amerykański dolar osłabił się tymczasem do USD/ALL 106,95 w ostatni piątek z USD/ALL tydzień wcześniej. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE