Home / Bałkany / Albania / Albania: 12 – 18 marca 2012 r.

Albania: 12 – 18 marca 2012 r.

17 marca 2012

Ogłoszono wymagania dla nabywców elektrowni wodnych

Potencjalni nabywcy wystawionych na sprzedaż elektrowni wodnych Bistrica 1, Bistrica 2 oraz Ulëz-Shkopet muszą dysponować kapitałem finansowym min. EUR 25 mln na koniec 2011 r., oraz spełnić szereg kryteriów technicznych i prawnych, w tym posiadać wystarczające zasoby ludzkie, techniczne, zawodowe i doświadczenie w zarządzaniu elektrownią wodną o mocy zainstalowanej przynamniej 15 MW, zapisano w dwóch nowych rozporządzeniach rządu. Za organizację przetargu odpowiedzialne jest Ministerstwo Gospodarki. (MAPO)

 

Biznes żąda zniesienia cen referencyjnych na produkty rolne

Albańscy i kosowscy przedsiębiorcy domagają się zniesienia wprowadzonej ponownie 2 tygodnie temu celnych cen referencyjnych na żywność i produkty rolne, czemu dali wyraz w piśmie wysłanym do Ministerstwa Finansów Albanii. W lipcu 2011 r. Albania zniosła, jak się okazało – tymczasowo, opłaty po licznych apelach ze strony przedsiębiorców. (TV Scan)

 

16 marca 2012

Rząd sprzeniewierzył USD 11,5 mln w 2011 r.

Albania straciła w 2011 r. USD 11,5 mln w wyniku nadużyć w ramach rządu, wynika z kontroli Audytu Wewnętrznego Ministerstwa Finansów. Większość tej sumy przypada na wydatki osobowe, uważa  dyrektor Audytu Hysen Muceku. Kontrola wykazała nieprawidłowości w zarządzaniu funduszami i majątkiem publicznym oraz błędy w raportach finansowych i rejestrach. (MAPO)

 

Skuteczniejsze kontrole zarządzani majątkiem publicznym

Albania usprawni kontrolę wykonywania budżetu i zarządzania własnością państwową dzięki bliższej współpracy Najwyższej Izby Kontroli (Kontroli i Lartë i Shtetit, KLSh) z krajowymi służbami informacyjnymi (Shërbimin Informativ Shtetëror, ShISh) oraz sądami i prokuraturą, zapowiada szef KLSh Bujar Leskaj. Rekomendacje KLSh nie są realizowane, a z często fikcyjnych inspekcji nie wyciąga się ani nie analizuje wniosków, a najbardziej podatne na nieprawidłowości są przetargi publiczne, wydawanie licencji oraz sprzedaż czy dzierżawa własności państwowej, wynika z raportu KLSh za rok 2011 przedstawionego parlamentowi. (Gazeta Shqip)

 

15 marca 2012

Rentowność obligacji 12M rośnie do 7,34%

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych sięgnęła w środę 7,34%, czyli o 0,2 pproc. więcej niż na poprzedniej aukcji, a sprzedaż wyniosła ALL 10 mld (EUR 71,5 mln), informuje Bank Albanii. Rentowność 6-miesięcznych bonów wyniosła 6,2%, a sprzedano ich ALL 4,7 mld (EUR 33,6 mln). (bankofalbania.org)

 

PS żąda zniesienia moratorium na motorówki

Opozycyjna Partia Socjalistyczna chce zniesienia wprowadzonego w kwietniu 2006 r. moratorium na używanie motorówek, wynika z propozycji złożonej w parlamencie. Według Socjalistów moratorium to ogranicza rozwój albańskiej turystyki w nadmorskich kurortach. (Top Channel)

 

Wzrost kredytów dla rolnictwa w 2011

Kredyty dla rolnictwa wzrosły w 2011 r. o 40% r/r do ALL 5,6 mld, wynika z danych Banku Albanii. To największy wzrost wśród sektorów albańskiej gospodarki, na rolnictwo nadal przypada tylko 1,4% wartości wszystkich kredytów dla przedsiębiorców. (TV Scan)

 

System celny ogranicza krajowe przetwórstwo ropy

Albania hamuje rozwój przetwórstwa naftowego i osłabia pozycję konkurencyjną jedynej krajowej rafinerii Armo przez utrzymywanie wysokiego cła na import ropy (10%), podczas gdy na importowaną benzynę czy olej napędowy stawka wynosi 0%, podobnie jak na eksport ropy, pisze TV Scan. Albania jest jedynym krajem w regionie, który pobiera cło od importu ropy. (TV Scan)

 

14 marca 2012

1/3 hazardu w szarej strefie

Rynek gier losowych w Albanii przeżywał w ciągu ostatnich trzech lat prawdziwy bum i zaczął już przynosić pokaźne zyski dla skarbu państwa. Poważny problem stanowi jednak związana z tym olbrzymia szara strefa. Według danych albańskiego departamentu ds. nadzoru gier losowych, w ubiegłym roku firmy hazardowe zasiliły budżet państwa o USD 50 mln. Gazeta Shekulli szacuje, że z powodu korupcji, złego prawa, niewydajnego inspektoratu i nieuczciwych przedsiębiorców rocznie państwo traci USD 22 mln dolarów przychodów. (Shekulli)

 

Składki ubezpieczeniowe niedługo zależne od ryzyka

Stawki ubezpieczeń samochodowych w ciągu kilku miesięcy będą kalkulowane na podstawie szacowanego prawdopodobieństwa wypadku, zapowiada Komisja Nadzoru Finansowego (AMF). Składki nie będą zatem stałe, i będą zależały m.in. od regionu, wieku kierowcy, modelu samochodu i dotychczasowej wypadkowości. Wprowadzenie reformy wspiera Bank Światowy. (Top Channel)

 

13 marca 2012

Protest przeciw elektrowni wodnej

Mieszkańcy wsi Qafë-Mollë położonej w okręgu Mirdita starli się z lokalną policją oraz jednostką specjalną, która przybyła z miasta Shkodra by zapewnić bezpieczeństwo przy realizacji nowo powstającej infrastruktury energetycznej. Przyczyną zamieszek było właśnie rozpoczęcie prac budowlanych nad elektrownią wodną przez prywatnego inwestora. (Bota Sot)

 

Sądy administracyjnej o krok bliżej

Parlamentarna komisja ustawodawcza zatwierdziła jednogłośnie projekt ustawy o sądach administracyjnych. Za przyjęciem projektu głosowali zarówno posłowie koalicji, jak i opozycji. Projekt przewiduje stworzenie 6 sądów administracyjnych oraz sądu apelacyjnego, podczas gdy najwyższą instancją odwoławczą byłby Sąd Najwyższy. Oczekuje się, że utworzenie systemu sądów administracyjnych pozwoli na skrócenie czasu rozpatrywania spraw gospodarczych, a co za tym idzie – będzie sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości i wzrostowi inwestycji. (BalkanWeb)

 

Wniosek o referendum w sprawie importu śmieci

Koalicja Przeciw Importowi Śmieci zgromadziła 60 tys. podpisów przeciw sprowadzaniu do Albanii odpadów z zagranicy, i zamierza złożyć w Centralnej Komisji Wyborczej (KQZ) wniosek o referendum w tej sprawie. W zeszłym roku parlament przegłosował ustawę zezwalającą na import odpadów do Albanii w celu ich utylizacji. Przeciw temu protestowała i protestuje opozycyjna Partia Socjalistyczna, która aktywnie zaangażowała się w zbieranie podpisów. (Panorama)

 

Spółka Gener 2 zbuduje pierwszy w Tiranie podziemny parking, w którym na 9 tys. m2 na 4-5 piętrach zmieści się tysiąc samochodów. (Top Channel)

 

Albanię w 2011 r. odwiedziło 4 mln turystów, czyli o 18,7% r/r, ogłosiło Ministerstwo Turystyki, Kultury, Młodzieży i Sportu. (bne)

 

12 marca 2012

Albania sprzyja narkotykom – Dep. Stanu USA

Albania to kraj sprzyjający rozwojowi handlu narkotykami, w którym prawo tworzą grupy przestępcze, napisano w najnowszym raporcie amerykańskiego Departamentu Stanu 2012 International Narcotics Control Strategy Report. Działania państwa w zwalczaniu handlu narkotykami są niewystarczające, a instytucje oraz w szególności wymiar sprawiedliwości – słabe, wynika z raportu. Co gorsza, według Departamentu Stanu handel narkotykami rozwija się zamiast maleć, a jednym z powodów jest niekompetencja i korupcja wśród urzędników zajmujących wysokie stanowiska państwowe. (Gazeta Telegraf, Zëri i Popullit)

 

Wartość kredytów mieszkaniowych wzrosła w 2011 r. o 0,4% r/r do ALL 100,5 mld, wynika z danych Banku Albanii. Ok. 77% kredytów udzielono w euro. (bankofalbania.org)

 

Agencja Moody’s utrzymała rating Albanii na poziomie B1 ze stabilną perspektywą, poinformowała agencja. Rating B1 odzwierciedla niski poziom sprawności gospodarczej, instytucjonalnej i finansowej, oraz średnią podatność na ryzyko wydarzeń, napisano w raporcie. Ryzyko związane jest przede wszystkim z ograniczoną bazą ekonomiczną i znacznym stopniem euroizacji, a także rosnącym odsetkiem tzw. złych kredytów, chociaż sektor bankowy jest adekwatnie dokapitalizowany, oceniają eksperci Moody’s. Poprawa ratingu byłaby możliwa w przypadku znacznego przyspieszenia rozwoju gospodarczego, wzmocnienia instytucji i skuteczności m.in. sądownictwa, a także skuteczna walka z korupcją. W przypadku niepowodzenia we wdrażaniu planowanego programu reform gospodarch i instutcjonalnych, oraz niemożności ograniczenia długu publicznego, Albania ryzykowałaby z kolei obniżeniem ratingu. (moodys.com)

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE