Home / Bałkany / Albania / Albania: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Albania: 13 – 19 sierpnia 2012 r.

Komentarz: Posag coraz bogatszy, czyli Albpetrol na wydaniu

Nabywca wystawionej na sprzedaż państwowego Albpetrolu wraz ze spółką otrzyma cenne licencje pozwalające m.in. na przesył gazu projektowanym Rurociągiem Transadriatyckim (TAP), a także pakiet zezwoleń dających uprzywilejowaną pozycję na rynku gazu, energii elektrycznej i wydobycia ropy. Widać zatem, że rządowi bardzo zależy na tym, żeby na sprzedaży spółki zarobić jak najwięcej gotówki, co pozwoli sfinansować kosztowną i wykraczającą poza możliwości napiętego albańskiego budżetu kampanię wyborczą przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

 

Kometarz 2: AzerPetrol, z domu Berisha

Albania sekwestrowała majątek rafinerii ARMO w związku z roszczeniami finansowymi państwowego banku azerskiego, oraz równocześnie zgłoszonym analogicznym wnioskiem państwowej spółki paliwowej Albpetrol. Niby nic wielkiego, ale biorąc pod uwagę trwającą prywatyzację Albpetrolu i szereg innych okoliczności, Gazeta Shqip rozważa nie tak wcale nieprawdopodobny scenariusz większej przedwyborczej prywatyzacyjnej intrygi gospodarczej premiera Saliego Berishy, w wyniku której Azerbejdżan może stać się właścicielem pokaźnego kawałka albańskiej gospodarki.

 

Zysk sektora bankowego rośnie w II kwartale dzięki niższym odpisom i kontroli kosztów

Zysk netto albańskiego sektora bankowego wzrósł w II kwartale br. ponad dwukrotnie r/r do ALL 2,36 mld (EUR 16,9 mln), mimo negatywnego wyniku z pozostałej działalności, a głównie dzięki radykalnie zmniejszonym odpisom aktualizacyjnym (o 77,1% r/r) i nieznacznie rosnącym kosztom działalności banków, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh).

 

Wpływy celne spadają r/r w czerwcu, choć import piwa i paliw rośnie

Albańczycy nie rezygnują z konsumpcji zagranicznego piwa czy paliw, wskazują rosnące wskaźniki importu towarów akcyzowych w czerwcu w porównaniu do maja, informuje Generalna Dyrekcja Celna (Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, DPD). Łączne wpływy celne wzrosły w czerwcu m/m, jednak w skali roku spadły, zarówno w czercu, jak i w całym pierwszym półroczu.

 

Wzrost kredytowania biznesu w I połowie roku dla usług kosztem przemysłu

Wartość nowych kredytów dla przedsiębiorstw wzrosła w I połowie br. o 2,75% r/r do ALL 109,9 mld (EUR 785 mln), przy ponad dwukrotnie zwiększonym kredytowaniu hotelarstwa i gastronomii oraz pewnemu ożywieniu w handlu, budownictwie oraz produkcji i dystrybucji energii, gazu i wody, i mimo znacznych spadków w przemyśle, rolnictwie i transporcie, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh).

 

Górnictwo jest poza kontrolą państwa, i najwyższy czas to zmienić – EkonMin

Albania nie ma realnej kontroli nad bogactwami naturalnymi, które wydobywane bywają bezprawnie i bez spełnienia jakichkolwiek standardów, przyznał minister gospodarki, handlu i energetyki Edmond Haxhinasto zdecydowane środki zaradcze, w tym intensywny program kontroli i monitorowania kopalni. Nielegalne kopalnie prowadzą wydobycie po partyzancku, i to one są odpowiedzialne za 90% wszystkich wypadków górniczych w kraju. W ostatniej dekadzie Ministerstwo wydało ponad tysiąc licencji na działalność górniczą, nierzadko firmom „krzakom” łamiącym warunki licenjcji i prawo w ogóle, a wzrost licencjonowania przypadał na okresy przedwyborcze. (Gazeta Shqip)

 

Aukcja obligacji 2-letnich: EUR 22,3 mln na 8,4%

Albania sprzedała w czwartek obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu 8,4% w skali roku o łącznej wartości ALL 3,05 mld (EUR 22,3 mln), czyli mniej niż planowane ALL 3,2 mld (EUR 23,6 mln) i przy ofertach ALL 3,45 mld (EUR 25,2 mln). (bankofalbania.org)

 

Produkcja ropy Bankers Petroleum poniżej oczekiwań

Kanadyjska firma Bankers Petroleum z zarządzaniego przez siebie złoża Patos-Marinza uzyskała w II kwartale średnio 14 tys. baryłek ropy dziennie, o 17% więcej r/r, informuje spółka. Firma oczekiwała wzrostu o 30% do 15,5 baryłki/dzień, a brak realizacji może wynikać z nieoczekiwanych trudności technologicznych. (Gazeta Shqip)

 

Ostatnie lato dla dzikich budowli na wybrzeżu

Z początkiem września rozpoczenie się rozbiórka nielegalnie postawionych budynków na albańskim wybrzeżu, zapowiedział premier Sali Berisha podczas posiedzenia Rady Ministrów. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim poprawa przestrzegania przepisów o ochronie środowiska i dyscypliny fiskalnej, co ma doprowadzić do wzrostu jakości infrastruktury turystycznej oraz – w konsekwencji – rozwoju albańskiej branży turystycznej. (TV Scan)

 

Waluty bez większych zmian: EUR/ALL 139,90, USD/ALL 110,71

Albański rynek walutowy w pełni korzysta z sezonu wakacyjnego, o czym świadczy stabilizacja kursów głównych walut. W piątek, 17 sierpnia, za 1 euro trzeba było zapłacić ALL 136,90, nieco więcej niż poniedziałkowe ALL 136,80, a cena dolara spadła nieznacznie do ALL 110,71 z ALL 111,15 na początku tygodnia. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE