Home / Bałkany / Albania / Albania: 14 – 20 maja 2012 r.

Albania: 14 – 20 maja 2012 r.

 

20 maja 2012 r.

Kryzys w Grecji wzmacnia albańskiego leka

Kryzys w Grecji i obawy przed zawirowaniami związanymi z wyjściem tego kraju ze strefy euro spowodowały spadek zaufania do euro-waluty, a w przypadku Albanii dodatkowo zwiększone transfery od emigrantów w Grecji chcących chronić swoje oszczędności. W efekcie w ciągu niecałych 3 tygodni albański lek umocnił się z EUR/ALL 140,33 do EUR/ALL 138,76. (Gazeta Shqip, bankofalbania.org)

 

19 maja 2012 r.

Watykan zaprasza pielgrzymów do Albanii

Dzięki zaangażowaniu albańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Watykan oficjalnie uznał Albanię za jeden z krajów kultu religijnego, do którego wierni mogą udać się na pielgrzymkę. Deklaracja Watykanu może pozytywnie wpłynąć na rozwój tzn. turystyki pielgrzymkowej i świadomości na temat wpływów kultury katolickiej w kraju. (Shekulli)

 

18 maja 2012 r.

Poprawa sytuacji hydroelektrowni na rzece Drin

Ostatnie mocno deszczowe dni w Albanii znacznie poprawiły sytuację w sztucznych jeziorach na rzece Drin i zwiększyły produkcję energii w napędzanych przez nie elektrowniach wodnych. Według ostatnich danych pochodzących z Albańskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego (KESH) poziom Jeziora Fierzë osiągnął 294,5 m, a przepływ wody zwiększył się do 300 m³/s. (TV Scan)

 

17 maja 2012 r.

Albańczycy niedoinformowani o BHP, spodziewają się wzrostu stresu w pracy

Trzy czwarte Albańczyków uważa, że poziom stresu związanego z pracą zwiększy się w ciągu najbliższych 5 lat (44% że zwiększy się znacznie), a tylko 11% przewiduje jego spadek, wynika z Ogólnoeuropejskiego badania sondażowego dotyczącego zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy przeprowadzonego pod koniec 2011 r. przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA). (EU-OSHA)

 

16 maja 2012 r.

Nowe wspaniałe centrum Tirany – wybrano zwycięski projekt

Nowe parki, przestrzeń handlowa, rozrywkowa, kulturalna i artystyczna, nowe budynki instytucji centralnych i samorządowych, a do tego nowe miejsca pracy – to wszystko i wiele więcej powstanie w albańskiej stolicy w miejsce obecnego architektonicznego koszmaru między stacją kolejową i rzeką Tiraną. (PanoramaTop Channel)

 

Napływają oferty na elektrownie wodne

Austriackie spółki energetyczne Verbund i EVN oraz joint-venture CNR nadesłały dotychczas kompletne oferty dotyczące nabycia małych elektrowni wodnych Bistrica 1, Bistrica 2 oraz Ulëz i Shkopet, poinformowało Ministerstwo Energetyki. Termin zgłaszania zainteresowania upływa na początku czerwca. Spośród wymienionych spółek obecny w Albanii jest już EVN, który od 2008 r. posiada licencje na realizację dwóch projektów energetycznych. Elektrownia Ulëz posiada moc 25,2 MW i rocznie produkuje 110 GWh, a w przypadku położonej niżej elektrowni Shkopet wielkości te wynoszą odpowiednio 24 MW i 90 GWh rocznie. Elektrownie Bistrica 1 i Bistrica 2 o mocy 22,5 MW i 5 MW generują odpowiednio 135 GWh i 36 GWh energii rocznie, wszystkie cztery zaś wybudowano w latach 1960. (MAPO)

 

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych wzrosła nieznacznie do 7,37% z 7,35% na poprzedniej aukcji, informuje Bank Albanii. Rentowność 6-miesięcznych bonów pozostała bez zmian na poziomie 6,2%. W obu przypadkach popyt przewyższał podaż, a łącznie sprzedano papiery o wartości nominalnej ALL 13,3 mld (EUR 94,9 mln). (bankofalbania.org)

 

Kryzys w Grecji sprzyja przedsiębiorczości: prawie 6 tys. nowych firm w I-TV 2012

W okresie styczeń-kwiecień powstało 5824 nowych firm, o 258 więcej niż w analogicznym okresie roku 2011, informuje Narodowe Centrum Rejestracji (Qendra Kombëtare e Regjistrimit, QKR). Liczba noworejestrowanych przedsiębiorstw przewyższa liczbę likwidowanych, powiedział dyrektor QKR Raimond Combi. Wydaje się, że wzrost rejestracji jest wynikiem powrotów emigrantów z ogarniętej kryzysem Grecji do kraju, a także zwiększonego zainteresowania działalnością gospodarczą w Albanii u obcokrajowców. QKR powstało w 2007 r. w ramach reformy usprawniającej otwieranie działalności gospodarczej. (Koha Jone)

 

15 maja 2012 r.

Ubezpieczenie chroni 95% depozytów bankowych

Na koniec 2011 r. spośród ALL 740 mld (EUR 5,3 mld) depozytów bankowych będących własnością ok. 1,5 mln depozytariuszy ubezpieczonych na wypadek bankructwa banku było 95%, poinformowała dyrektor Agencji Ubezpieczenia Depozytów (Agjencia e Sigurimit të Depozitave) Silvana Sejko podczas rocznego sprawozdania przez parlamentarną Komisją Gospodarki. W pełni ubezpieczone są depozyty do kwoty ALL 2,5 mln (EUR 17,9 tys.). Ubezpieczenie nie obejmuje depozytów zgromadzonych przez niebankowe instytucje finansowe, których wartość wynosi ok. ALL 640 mln (EUR 4,57 mln) należących m.in. do 43 tys. mieszkańców terenów wiejskich. (TV Scan)

 

Lotnisko Rinas: Wzrost liczby pasażerów prawie 2,5-krotnie od 2005, a dzięki modernizacji będzie jeszcze więcej

Prawie dwuipółkrotny wzrost liczby pasażerów na tirańskim lotnisku im. Matki Teresy w Rinas w ciągu ostatnich 7 lat jest dowodem dynamicznego rozwoju gospodarczego oraz wzrostu zaufania do Albanii, powiedział premier Sali Berisha podczas ceremonii zakończenia wartego USD 76,5 mln projektu modernizacji albańskiej przestrzeni powietrznej. (Top Channel, Gazeta Start)

 

Elektroniczne liczenie głosów w wyborach 2013 r. przedwczesne – ODIHR

Albania nie jest gotowa na wprowadzenie elektronicznego liczenia głosów w wyborach parlamentarnych w 2013 r., uważa Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OWBE (ODIHR) odnosząc się do wstępnych ustaleń między rządzącą Partią Demokratyczną i opozycyjnymi Socjalistami. ODIHR ocenia, że na przygotowanie do takiej innowacji potrzeba przynajmniej 3 lat, a zmiany powinny być wprowadzane stopniowo, a nie na raz. (Shekulli)

 

Prace nad nową strategią rozwoju turystyki rozpoczęte

W poniedziałek, przy inicjatywie ministra turystyki, Alda Bumçiego, odbyło się zebranie przedstawicieli lokalnych ośrodków turystycznych, które jest początkiem prac nad spójną polityką w albańskiej turystyce na lata 2013 – 2020. Minister Bumçi podkreślił, że jedynie efektywna współpraca z lokalnymi samorządami całego kraju przyniesie najlepsze efekty i pozwoli wykorzystać potencjał turystyczny kraju. (Scan TV)

 

14 maja 2012 r.

Analiza: Nowelizacja budżetu w czerwcu, czyli komu zabrać, jak wszędzie brakuje

W czerwcu do parlamentu trafi nowelizacja tegorocznego budżetu, poinformował premier Sali Berisha. Choć – jak informuje TV Scan – według premiera głównym powodem zmian w ustawie budżetowej jest potrzeba uwzględnienia 58 projektów digitalizacji przesuniętych z przyszłego roku na 2012 r. z okazji jubileuszu stulecia niepodległości Albanii, dużo bardziej przekonującą motywacją jest niska skuteczność w realizacji pierwotnego planu finansowania państwa. (balkanistyka.org)

 

I Konferencja producentów roślin leczniczych

Rozwój produkcji roslin leczniczych i aromatycznych w Albanii był tematem pierwszej konferencji Albańskiego Stowarzyszenia Przetwórców i Eksporterów Roślin Leczniczych zorganizowanej w Tiranie przy wsparciu projektu ProMali realizowanego przez Holenderską Fundację Rozwoju (Stichting Nederlandse Vrijwilligers, SNV) i rząd Danii. Celem projektu jest wsparcie albańskiego rolnictwa, w tym upraw na terenach górskich. O rynku roślin leczniczych w Albanii pisaliśmy tutaj. (balkans.com)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE