Home / Bałkany / Albania / Albania: 14. Targi Książki od 9 listopada w Tiranie

Albania: 14. Targi Książki od 9 listopada w Tiranie

14. edycja Targów Książki Tirana 2011 odbędzie się w dniach 9-13 listopada w stołecznym Pałacu Kongresowym, a organizatorem jest Stowarzyszenie Albańskich Wydawców.

Oprócz prezentacji oferty ok. 90 wystawców, głównie wydawnictw krajowych i zagranicznych, ale również instytutów i uniwersytetów, odbędzie się również ok. 40 spotkań promocyjnych z autorami najnowszych książek, a także dyskusje na tematy związane z rynkiem wydawniczym, czytelnictwem, oraz imprezy towarzyszące.

Jednym z gości zaproszonych na tegoroczne targi jest włoski poeta i dziennikarz Corriere della Sera Sebastiano Grasso, którego twórczość po raz pierwszy została przetłumaczona dla albańskich czytelników.

Wśród wystawców nie zabraknie również reprezentacji Kosowa oraz Macedonii, a obecni będą również m.in. przedstawiciele Włoskiego Instytutu Kultury.

Podobnie jak w poprzednich latach, na koniec targów przyznana zostanie nagroda dla Najlepszej Książki, Najlepszego Tłumaczenia, Najlepszej Książki dla Dzieci, Najlepszej Książki Naukowej, oraz Najlepszej Grafiki przyznawana przez dziennikarzy.

Wystawie towarzyszy skandal, gdyż do udziału nie zostało dopuszczone wydawnictwo Dudaj, jak mówi jego prezes prezes Arlinda Dudaj, jednocześnie przewodnicząca konkurencyjnego Towarzystwa Albańskiej Książki (Shoqëria e Libris Shqip). Dudaj jest wydawcą najnowszej książki lidera opozycyjnej Partii Socjalistycznej Ediego Ramy „Kurban.

Prezes Stowarzyszenia Albańskich Wydawców (Shoqata e Botuesve Shqiptare) Petrit Ymeri odpiera zarzuty mówiąc, że wydawnictwo Dudaj nie zgłosiło w terminie udziału w targach.

 

Tekst: BalkanWeb, Panorama, tłum. i red. Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE