Home / Bałkany / Albania / Albania: 15 – 21 października 2012 r.

Albania: 15 – 21 października 2012 r.

Niższe wpływy z podatków, obcięte inwestycje, a deficyt i tak rośnie

Deficyt budżetowy po ośmiu miesiącach roku był o 2/3 wyższy niż planowano, przede wszystkim z powodu niższych niż zakładano wpływów podatkowych, wynika z danych Ministerstwa Finansów (Ministria e Financave). Różnicę finansuje intensywna akcja emisji papierów dłużnych, a Albania nadal balansuje na graniczy 60% długu publicznego.

 

Słoweński Datalab otwiera ósmą bałkańską filię w Albanii

Słoweńska spółka produkująca oprogramowanie komputerowe Datalab Tehnologije otworzyła filię w Albanii, poinformowała spółka na swojej stronie internetowej w poniedziałek. Datalab prowadzi obecnie działalność na ośmiu rynkach Europy Południowo-Wschodniej: Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Serbii, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii i Bułgarii.

 

Stopa bezrobocia wzrośnie do 24,8% do końca roku, dalsze pogorszenie nastrojów konsumentów – Bank Albanii

Stopa bezrobocia wzrośnie do 24,8% do  końca roku z 13,3% na koniec I kwartału, szanuje Bank Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Wzrostowi bezrobocia oraz cen towarzyszy pogorszenie nastrojów konsumentów, co przekłada się na spadek konsumpcji i popytu wewnętrznego, ostrzega Bank.

 

Dalsze zaostrzenie warunków kredytowania i spadek popytu na kredyty w III kwartale – Bank Albanii

Przedsiębiorstwa mają coraz większe problemy z uzyskaniem kredytu, ponieważ banki jeszcze bardziej zaostrzyły w III kwartale warunki kredytowania dla biznesu zachowując jednocześnie niezmienione zasady dla osób fizycznych, wynika z okresowego raportu warunków kredytowania Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Popyt na kredyty spadał w obu segmentach, jednak wolniej niż w II kwartale, a oczekuje się ożywienia pod koniec roku.

 

Rośnie liczba rejestrowanych firm

W okresie od stycznia do sierpnia zarejestrowano 9540 nowych firm, co stanowi wzost o 7% w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, wynika z danych Krajowego Centrum Rejestracji (Qendra Kombëtare e Regjistrimit, QKR).

 

Najwyższy w regionie VAT zabija turystykę

Wysokie podatki windujące ceny sprawiają, że albańska turystyka przestaje być konkurencyjna w porównaniu z ofertą krajów sąsiednich, ostrzega Albańskie Stowarzyszenie Hotelarzy (Shoqata Shqiptare e Hotelierëve). Szczególnie dotkliwy jest VAT, którego stawka obciążająca turystykę w Albanii jest kilkukrotnie wyższa niż w krajach regionu.

 

Złoto dla albańskiej poczty

Największa organizacja pocztowa na świecie, Światowy Związek Pocztowy (Universal Postal Union, UPU), doceniła jakość usług pocztowych w Albanii. Poczta została nagrodzona najlepszym, złotym certyfikatem podczas tegorocznego kongresu w Katarze, w którym udział wzięło około 450 delegatów z całego świata.

 

Aukcja obligacji 2-letnich: EUR 21,3 mln na 8,02%

Albania sprzedała we wtorek obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu 8,02% w skali roku o łącznej wartości ALL 2,98 mld (EUR 21,25 mln), czyli mniej niż planowane ALL 3,5 mld (EUR 25 mln). (bankofalbania.org)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,72, USD/ALL 106,55

Kurs euro do leka wahał się minimalnie w ostatnich dniach i zakończył tydzień na poziomie EUR/ALL 139,72 w piątek, 18 października, wobec EUR/ALL 139,75 tydzień wcześniej, pozostaje jednak na znacznie wyższym poziomie niż np. w  miesiącach letnich. Dolar amerykański osłabił się nieco w stosunku do leka do USD/ALL 106,55 w ostatni piątek z USD/ALL 107,79 12 października. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE