Home / Bałkany / Albania / Albania: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

Albania: 16 – 22 kwietnia 2012 r.

22 kwietnia 2012 r.

Albania zapłaci EUR 15 mln za opóźnienie budowy interkonektora

Rozpisanie nowego konkursu na wykonawcę albańskiej cześci interkonektora z Kosowem będzie kosztowało Albanię EUR 15 mln, ostrzega finansująca inwestycję niemiecka grupa bankowa KFW, jak informuje dziennik Shekulli. Rząd anulował przetarg, w którym wyłoniono wykonawcę projektu – chorwacką grupę Dalekovod, ponieważ zwycięska oferta (z ceną EUR 36 mln) była o EUR 9 mln droższa od drugiej, i jedynej konkurencyjnej, złożonej przez bośniacki Energoinvest (EUR 27 mln). Mimo że przetarg rozstrzygnięto zgodnie z kryterami wyznaczonymi przez KFW, według których 70% oceny zależało od gwarancji jakości i punktualności, a tylko 30% od warunków finansowych, rząd Albanii odmówił podpisania kontraktu z chorwacką spółką. (Shekulli)

 

21 kwietnia 2012 r.

Kredyty w Q1 2012: słaby popyt, zwiększone wymagania banków

Dostępność kredytów w pierwszym kwartale br. pozostawała ograniczona, zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób fizycznych, wynika z danych Banku Albanii. Głównymi przyczynami był wysoki odsetek tzw. złych kredytów i generalna sytuacja gospodarcza. Dodatkowo banki stosowały wyższe prowizje i żądały większych zabezpieczeń. Równocześnie jednak popyt na kredyt był niewielki. Eksperci nie oczekują dalszego zacieśniania polityki kredytowej. (bankofalbania.org)

 

20 kwietnia 2012 r.

Albania wprowadza e-koncesje, co uprości procedury wnioskujących podmiotów, a dodatkowo zapewni przejrzystość i prawidłowość procesu udzielania koncesji, zapowiedział rząd. (TV Scan)

 

Shell i Petromanas zaintestują USD 50 mln w eksplorację

Spółki naftowe Shell i kanadyjski Petromanas zainwestują USD 50 mln w projekt eksploracyjny w Albanii, poinformował minister gospodarki Nasip Naço po spotkaniu z przedstawicielami spółek. Prace prowadzone będą na polu Shpiragu 2 w pobliżu Beratu. (RadioNRG.net)

 

19 kwietnia 2012 r.

Spadają transfery od emigrantów

W ubiegłym roku emigranci przesłali swoim rodzinom w Albanii 660 milionów euro, czyli o 29 milionów mniej niż w roku 2010. Takie dane podaje w swoim raporcie Bank Albanii (Banka e Shqipërisë), który prognozuje, że trend spadkowy utrzyma się również przez kolejne lata. (Shekulli)

 

Ponad połowa Albańczyków czuje wpływ kryzysu

Ok. 60% albańskich rodzin odczuło „wyraźny wpływ” sytuacji gospodarczej, podczas gdy odsetek ten w Europie Południowo-wschodniej wynosi przeciętnie ok. 50%, wynika z Transition Report 2011 przygotowanego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) i zaprezentowanego w Tiranie w minionym tygodniu. Kryzys jest odczuwalny mimo że albańska gospodarka nadal rośnie, chociaż prognozy wskazują na istotne spowolnienie do ok. 0,5-1,2% w 2012 r. (Shekulli).

 

18 kwietnia 2012 r.

Albania w obliczu stagnacji: 0,5% wzrostu PKB w 2012 – MFW

W 2012 r. Albanię czeka wzrost gospodarczy w wysokości 0,5%, w przyszłym roku 1,7%, a w 2017 r. najwyżej 2,5%, przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w najnowszej projekcji World Economic Outlook, April 2012: Growth Resuming, Dangers Remain. To niżej niż wcześniejsze szacunki międzynarodowych instytucji finansowych, i o wiele mniej niż rządowy plan przewidujący na rok 2012 wzrost na poziomie 4,3%. (imf.org)

 

Albańczycy wracają z Grecji

Większość albańskich migrantów zarobkowych do Grecji rozważa powrót do kraju z powodu greckiego kryzysu zadłużenia, informuje portal greekreporter.com. Zaznawszy dobroci kapitalizmu w ciągu minionej dekady, coraz więcej Albańczyków jest sceptyczna wobec perspektyw greckiej gospodarki, i widzi szansę na lepsze perspektywy w kraju. (greekreporter.com)

 

17 kwietnia 2012 r.

Porozumienie rozliczające wzajemne zadłużenie w energetyce

Firmy działające na albańskim rynku energetycznym osiągnęły porozumienie odnośnie rozwiązania tzw. „kryzysu zadłużenia”: Albańska Korporacja Energetyczna (KESH), Operator Sytemu Przesyłowego (OST), oraz dystrybutor CEZ Shpërndarje, a także sześć rządowych departamentów rozpoczęły współpracę mającą na celu uregulowanie wzajemnych zobowiązań finansowych. (TV Scan)

 

Pogorszenie nastrojów biznesu

Nastroje przedsiębiorców pogorszyły się w pierwszym kwartale 2012 r., co odzwierciedla spadek wskaźnika o 2,5 pproc., informuje Bank Albanii. Wskaźnik nastrojów w przemyśle spadł o 3,5 pproc., i pozostaje 5,4 pproc. poniżej długoterminowej średniej. W najgorszej sytuacji jest budownictwo: spadek wskaźnika wyniósł 1,4 pproc. do poziomu 22,1 pproc. poniżej długookresowej średniej. Wzrósł natomiast wskaźnik nastrojów w sektorze usług, o 3,2%, nadal pozostaje jednak poniżej średniej. (bankofalbania.org)

 

Indeks nastrojów konsumenckich spadł w pierwszym kwartale 2012 r. o 7 pproc. po dwóch kwartałach wzrostu. (bankofalbania.org)

 

Czeskie firmy zainteresowane inwestycjami w Albanii

Czeskie firmy rozważają inwestycję w dziedzinie energii i gospodarki odpadami w Albanii, powiedział premier Czech Petr Nečas , podczas organizowanego w Tiranie forum biznesowego. Nečas podkreślił, że Albania oferuje wiele możliwości inwestycyjnych w sektorze turystycznym, transporcie oraz górnictwie. (TV Scan)

 

16 kwietnia 2012 r.

Rośnie popularność kart bankowych

W 2011 r. w Albanii wykonano 11,5 mln transakcji kartami bankowymi na łączną kwotę ALL 118 mld (EUR 842 mln). Przeważającą większość, ponad 90%, stanowiły wypłaty w bankomatach. Liczba kart w obiegu wzrosła w 2011 r. o 5,3% r/r, w tym kart kretydowych o 39% r/r, a stanowiących 95% ogółu kart debetowych tylko o 4% r/r. (Balkans.com)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE