Home / Bałkany / Albania / Albania: 16 – 22 lipca 2012 r.

Albania: 16 – 22 lipca 2012 r.

Nastroje przedsiębiorców i konsumentów spadają trzeci kwartał z rzędu

Nastroje gospodarcze pogorszyły się trzeci kwartał z rzędu, co odzwierciedla spadek Wskaźnika Nastrojów Gospodarczych (Treguesi i Ndjesisë Ekonomike, TNE) drugim kwartale br. o 1,3 punkty k/k do poziomu 79,3, czyli znacznie poniżej długoterminowej średniej na poziomie 100, wynika z danych przedstawionych przez Bank Albanii. Do spadku TNE najbardziej przyczynił się sektor usług, przemysłu oraz nastroje konsumentów, jednak pogorszenie odnotowały wszystkie sektory gospodarki.

 

Raiffeisen winny wzrostu rentowności obligacji – prezes Banku Albanii

Wycofywanie się obecnych w Albanii europejskich grup bankowych, w szczególności Raiffeisen, z inwestycji w albańskie papiery skarbowe spowodowało wzrost ich rentowności i redukcję wpływu obniżek stóp procentowych na gospodarkę, powiedział prezes Banku Albanii Ardian Fullani.

 

BP zainteresowany TAP-em lobbuje u Berishy

Brytyjski koncern paliwowy British Petroleum chce zostać udziałowcem gazociągu TAP (Trans Adriatic Pipeline), który będzie przesyłał gaz z azerskiego złoża Shah Deniz do Włoch, przebiegając m.in. przez terytorium Albanii. W ramach kampanii lobbingowej szefostwo BP, po wizycie w Grecji, spotkało się z premierem Albanii Salim Berishą, aby przedyskutować rozwój projektu TAP, wartego ogółem ponad EUR 25 mld.

 

Nowy nowoczesny terminal w porcie Durrës

W porcie Durrës powstał nowy terminal wybudowany w zgodzie z międzynarodowymi standardami. Jego głównym celem jest zapewnienie komfortu i sprawnej podróży milionom ludzi, którzy każdego roku będą się przez niego przewijać. Terminal oferuje bardzo dogodne warunki i usługi takie jak kawiarnie, wózki bagażowe, możliwość odprawy online, punkty informacyjne i wiele innych.

 

Wyprzedaż własności państwowej I-V rośnie prawie trzykrotnie r/r

W okresie styczeń-maj br. Albania sprzedała mienie państwowe za łączną kwotę ALL 607 mln (EUR 4,3 mln), czyli o 658% więcej niż planowano, i prawie 274% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, wynika z oficjalnych danych. Na liście ok. 500 obiektów przeznaczonych do sprzedaży w tym roku przez Ministerstwo Finansów znajdują się m.in. przedsiębiorstwa, posterunki graniczne, magazyny, itd., należące obecnie do różnych resortów. Łacznie wpływy ze sprzedaży szacuje się na ok. ALL 5,6 mld (EUR 40 mln). (Gazeta Shqip)

 

Informacja o opłatach bankowych już niedługo w internecie

Już niedługo Albańczycy będą mogli znaleźć informacje o opłatach bankowych i oprocentowaniu poszczególnych produktów w internecie, zapowiada Bank Albanii. Dotyczyć to będzie wszystkich 16 banków działających w Albanii, a celem projektu jest podniesienie przejrzystości i umożliwienie klientom porównania ofert instytucji finansowych. (Albanianscreen.tv)

 

Nasilone kontrole podatkowe w Tiranie, 4 firmy ukarane

Generalna Dyrekcja Ceł (Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve) na sześć miesięcy zawiesiła działalność czterech firm z branży gastronomicznej w Tiranie, które nie księgowały transakcji i nie wydawały paragonów i rachunków klientom, informuje portal Shekulli. Jest to kolejna sankcja po tym, jak nakładane wcześniej grzywny okazały się nieskuteczne, tłumaczył dyrektor w Dyrekcji Ceł Erion Prifti. Nasilone kontrole w firmach są częścią szerszego programu poprawy ściągalności podatków w Albanii, i ogólnego zwiększenia nacisku na przestrzeganie regulacji prawnych przez biznes. (Shekulli)

 

Powstanie „czarna lista” nieuczciwych oferentów w przetargach publicznych

Przedsiębiorstwa naruszające zasady zamówień publicznych mają trafiać na specjalną „czarną listę” i być wykluczane z przyszłych przetargów, wynika z propozycji ustawy autorstwa Urzędu Ochrony Konkurencji (Autoriteti i Konkurrencës) i Agencji Zamówień Publicznych (Agjencia e Prokurimeve Publike, APP). Ma to na celu ograniczenie nadużyć podczas przetargów publicznych, które pozostają jedną z plag albańskiej transformacji gospodarczo-politycznej, wzrost przejrzystości oraz poprawy warunków konkurencji. Równocześnie wynikiem współpracy między różnymi instytucjami organizującymi przetargi jest wciąż uzupełniana lista praktyk zabronionych, a także „okoliczności podwyższonego ryzyka,” jak oferowanie zastanawiająco niskiej ceny, wycofywanie się oferentów w ostatniej chwili, formowanie konsorcjów w przypadku niewielkiej wartości przetargu, itd. (Panorama)

 

Bank Światowy będzie nadal wspierał albańskie projekty energetyczne

Albania może liczyć na wsparcie Banku Światowego w swoich działaniach na rzecz rozwoju gospodarki, w szczególności sektora energetycznego, zapewniła Dyrektor ds. Europy Południowo-wschodniej Jane Armitage podczas spotkania z albańskim ministrem gospodarki Edmondem Haxhinasto. Dotychczas Bank Światowy finansował lub współfinansował szereg projektów rozwojowych w Albanii, w tym przywołane przez ministra projekty poprawy bezpieczeństwa tam elektrowni wodnych czy budowy elektrowni cieplnej we Vlorze. (Panorama)

 

Gotowa ustawa o eksmisjach nielegalnych lokatorów

Albania doczeka się niedługo skutecznego prawa regulującego eksmisje lokatorów zajmujących bezprawnie nieruchomości, do których nie mają prawa, zapowiada premier Sali Berisha, obiecując jednocześnie nieoprocentowane kredyty rządowe na zakup nowych mieszkań przez pozbawione w ten sposób dachu nad głową rodziny. Projekt ustawy jest gotowy i trafi niebawem pod obrady parlamentu. Obecnie w całym kraju w nieswoich mieszkaniach mieszka ok. 3 tys. rodzin mimo wydanego nakazu opuszczenia lokalu, informuje portal Shekulli. Problem został odziedziczony po czasach komunistycznych, kiedy rodziny osiedlano w przejętych przez państwo mieszkaniach. W 1994 r. rozpoczęto proces zwracania mieszkań prywatnym właścicielom, ale do dziś nie udało się całkowicie rozwiązać problemu „zasiedziałych” lokatorów. (Shekulli)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE