Home / Bałkany / Albania / Albania: 17 – 23 października 2011 r.

Albania: 17 – 23 października 2011 r.

23 października 2011

W Albanii może zabraknąć prądu z powodu braku opadów i niskich poziomów wody w sztucznych zbiornikach z elektrowaniami wodnymi oraz wysokich cen importowanego prądu, które trzykrotnie przewyższają ceny odsprzedaży operatorom, wynika z wypowiedzi dyrektora państwowej spółki energetycznej KESH Engjëlla Zego. (Gazeta Shqip)

 

Instytut Statystyczny INSTAT powinien poprawić jakość danych PKB, szczególnie metodologicznego i  „logicznego” związku między danymi kwartalnymi i rocznymi, oraz danych z sektora handlu, transportu, usług finansowych i administracji publicznej, wynika z okresowego raportu MFW podsumowującego współpracę obu instytucji. (Gazeta Shqip)

 

21 października 2011

Gazociąg Transadriatycki (TAP) mający transportować gaz z Morza Kaspijskiego do Europy przez Grecję i Albanię złożył ofertę przesyłu 10 mld m3 rocznie ze złóż Shah Deniz II, poinformowała spółka. Od zgody Shah Deniz na sprzedaż gazu TAP-owi zależy realizacja projektu budowy gazociągu. TAP cieszy się poparciem politycznym Włoch, Szwajcarii i Albanii. (Gazeta Shqip)

 

20 października 2011

Samorządy powinny bardziej rygorystycznie przestrzegać procedur dot. zakazu wyrzucania śmieci, szczególnie do i w pobliże rzek, powiedział premier Sali Berisha. Dodatkowo samorządy będą musiały zorganizować nowe wysypiska śmieci w ciągu 3 miesięcy. (TV Scan)

 

Cena oleju napędowego sięgnęła rekordowe ALL 183/l, a benzyny ALL 184/l. Wzrost cen trwa od dwóch tygodni, kiedy rząd podjął decyzję o podniesieniu akcyzy na paliwo o ALL 5/l. (Panorama)

 

Albania dostanie wsparcie w postaci doradztwa i konsultacji w dostosowywaniu prawa do wymogów unijnych dzięki wartemu USD 1 mln projektowi finansowanemu przez rząd Niemiec i wdrażanemu przez Deutsche Gesellschaftfuer Techniche Zusammenarbeit. (mete.gov.al)

 

19 października 2011

Albańska policja wzbogaciła się o 5 pojazdów służących do opanowywania tłumów podczas potencjalnych demonstracji czy zamieszek podarowanych przez rząd Danii. (Top Channel)

 

Wskaźnik Nastrojów Gospodarczych wzrósł w III kwartale br. o 0,6 pproc. do 87,9 pozostając jednak nadal o 12,1 pproc. poniżej długoterminowej średnią, wynika z danych Banku Albanii. Wzrost wynika z poprawy nastrojów w sektorze usług, przemysłu i budowy, a także wśród konsumentów. (bankofalbania.org)

 

Pogorszenie się klimatu dla przedsiębiorców i inwestorów spowodowane jest przede wszystkim niewydolnością instytucji w sektorze budowlanym, wynika z tegorocznego rankingu Banku Światowego Doing Business 2012, w którym Albania spadła na 82. pozycję z 77. W poprzednim zestawieniu. (Panorama)

 

Kanadyjska spółka poszukiwawcza Tirex Resources złożyła wnioski o licencje wydobywcze w prowincji Mirdita, w Gurthi, Letitna zones, Fushë-Arrez i Paluca, do Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Gospodarki, poinformowała spółka. W ciągu ostatnich 4 lat Tirex zainwestował w Mirdicie ok. USD 25 mln w projekt Volcanogenic Massive Sulphide. (Proactiveinvestors.com)

 

18 października 2011

Jeden górnik zginął a co najmniej 8 zostało rannych, w tym 3 ciężko, w wyniku wybuchu gazu w szybie nr 2 w kopalni chromu w Bulqizë we wtorek przed południem. Przyczynu wypadku nadal nie są jasne. Podejrzewa się nieprawidłowości w przestrzeganiu procedur bezpieczeństwa, w tym pomiarów stężenia gazu. (Top Channel)

Tirana, po Durrës, Szkodrze i Vlorze, podpisała porozumienie z International Finance Corporation (IFC) dot. udziału w projekcie poprawy regionalnej konkurencyjności. Szacuje się, że lokalne biznesy w tych czterech miastach oszczędzą dzięki uproszczonym procedurom USD 6 mln rocznie. (Top Channel)

 

Albania, Rumunia i Serbia, kraje posiadające znaczny udział greckich banków w sektorze finansowym, doświadczają spowolnienia wzrostu gospodarczego w porównaniu z prognozami sprzed pół roku, wynika z analizy EBOiR. Oczekuje się, że gospodarka tych krajów urośnie w tym roku o niewiele powyżej 1%. (Euobserver.com)

 

W III kwartale albańskie banki utrzymywały rygorystyczne warunki kredytowania dla przedsiębiorstw i osób fizycznych, m.in. z powodu wysokiego odsetka tzw. złych kredytów i negatywnych prognoz gospodarczych, i takich samych tendencji oczekuje się w końcówce roku. Popyt na kredyty również pozostawał niski. (TV Scan)

 

Przedsiębiorstwa z branży turystycznej domagają się obniżki VAT-u na swoje usługi, wyższego  ich zdaniem w Albanii niż w sąsiednich krajach, wynika z oświaczenia turystycznego „okrągłego stołu” z udziałem ministra turystyki, kultury, młodzieży i sportu Aldo Bumciego. Bumci zapowiedział przedstawienie tej propozycji Ministerstwu Finansów. (Top Channel)

 

EBOiR rozważa przyznanie państwowej spółce energetycznej KESH gwarantowanej pożyczki w wysokości EUR 12,7 mln na inwestycje w tamę i elektrownię wodną Komani. (EBRD)

 

17 października 2011

Albański Urząd Licencyjny wydał w pierwszych 9 miesiącach br. o 10% więcej pozwoleń i licencji r/r, większość tradycyjnie w sektorze usług. (Top Channel)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE