Home / Bałkany / Albania / Albania: 18,5% złych kredytów, gorszy biznes niż osoby fizyczne

Albania: 18,5% złych kredytów, gorszy biznes niż osoby fizyczne

Odsetek tzw. złych kredytów sięgnął w 2011 r. 18,5% portfela kredytowego, z problem dotyczy w większym stopniu kredytów dla przedsiębiorstw niż dla osób fizycznych, wynika z rządowej analizy w Programie Gospodarczym i Fiskalnym 2012-2014.

W ostatnim czasie organizacje przedsiębiorców ogłaszało, że większość złych kredytów to te zaciągnięte przez osoby fizyczne, dlatego banki powinny skupić się na kredytowaniu biznesu. Tymczasem okazało się, że jest dokładnie odwrotnie.

Ponadtrzymiesięczne opóźnienia w spłacie dotyczą 20,5% kredytów dla przedsiębiorstw i 15,4% kredytów indywidualnych. W 2004 r., kiedy rynek kredytowy dopiero zaczynał się rozwijać, problem ze spłatą dotyczył 5,4% kredytów dla biznesu i 1,5% kredytów indywidualnych, a znaczny wzrost nastąpił dopiero w 2008 r., kiedy kryzys finansowy spowodował problemy u części kredytobiorców, a banki zorientowały się, że część pożyczek udzielono osobom o słabej zdolności kredytowej i z zabezpieczeniem wątpliwej wartości.

 

Złe kredyty

Według albańskiego prawa za tzw. złe kredyty uważa się te, które nie były obsługiwane przez co najmniej 3 miesiące. Duża część kredytobiorców doświadczająca krótkotrwałych problemów ostatecznie dług jednak spłaca. Kredyty faktycznie zagrożone, nie spłacane przez min. 6 miesięcy, stanowią 5,5% portfela, i wobec nich wszczyna się procedury egzekucyjne na zabezpieczeniach.

 

Waluta

Problem złych kredytów w podobnym stopniu dotyczy pożyczek w albańskich lekach, jak i w walutach obcych: odpowiednio 17,3% i 18,8%, wynika z danych za 2011 r. Rok wcześniej było inaczej, i częściej niespłacano kredytów w walucie krajowej. Obecnie 60% portfela to kredyty walutowe.

Oprocentowanie kredytów denominowanych w walutach obcych jest niższe niż tych w lekach, co skusiło sporą część kredytobiorców, którym nie straszne wydawało się ryzyko kursowe. W 2009 r. albański lek stracił na wartości 10-12% względem euro, koszt kredytów walutowych wzrósł znacznie w ciągu kilku miesięcy, jednak nie towarzyszył temu istotne pogorszenie ich jakości.

 

Komu i na co?

Kredyty dla przedsiębiorstw stanowią ok. 72% portfela. Większość służy bieżącemu finansowaniu, a jedynie nieznaczna część przeznaczana jest na inwestycje. Wśród kredytów dla osób fizycznych dominują kredyty mieszkaniowe; dużo rzadziej za pomocą kredytu finansuje się potrzeby konsumpcyjne – to zadanie spełniają zwykle pożyczki pozabankowe od rodziny czy przyjaciół.

 

Źródło: Top Channel

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE