Home / Bałkany / Albania / Albania: 2 – 8 kwietnia 2012 r.

Albania: 2 – 8 kwietnia 2012 r.

8 kwietnia 2012

Firmy budowlane nie dbają o jakość

System kontroli materiałów budowlanych wpływających na rynek jest niespójny i pozostawia miejsce do nadużyć, uważa przewodniczący Instytutu Budownictwa (Instituti i Ndërtimit) Artur Roshi, który złożył do ministerstwa transportu propozycję zarządzenia kontroli o jednolitych i odgórnie określonych zasadach. (TV Scan)

 

7 kwietnia 2012

Albania i Kosowo będą współpracować w zakresie kontroli rynku farmaceutycznego oraz towarzyszącego ustawodawstwa, wynika z porozumienia podpisanego przez ministrów zdrowia obu państw oraz szefów instytucji odpowiedzialnych za rynek lekarstw. (Panorama)

 

6 kwietnia 2012

PKB w górę: Q4 2011 o 3,8% r/r, w 2011 o 3,1% r/r

Albańska gospodarka urosła w 2011 r. o 3,1%, a w czwartym kwartale 2011 r. o 3,8% r/r i 0,1% k/k, poinformował Instytut Statystyczny (INSTAT). W ostatnim kwartale zeszłego roku najbardziej rozwinełą się branża transportowa (15,4% r/r) i handel (8,8% r/r), podczas gdy przemysł skurczył sięo 7,8% r/r. (instat.gov.al)

 

Rosną zyski banków

Albańskie banki zarobiły w styczniu i lutym ALL 2,47 mld (EUR 17,6 mln), co stanowi wzrost ok. trzykrotny r/r, wynika z nieaudytowanych danych Albańskiego Związku Bankowego (ShShB). Odsetek tzw. złych kredytów wzrósł o 0,2 pproc. do 19,1% w lutym. (aab.al)

 

5 kwietnia 2012

Kryzys energetyczny powodem spadku produkcji przemysłowej w Q4 2011

Wolumen produkcji przemysłowej spadł w ostatnim kwartale 2011 r. o ponad 20% r/r i ok. 7% k/k, wynika z danych przedstawionych przez Instytut Statystyki (INSTAT), a główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadek produkcji energii elektrycznej, która w ostatnim kwartale ubiegłego roku obniżyła się o 75% r/r. (TV Scan)

 

Kredyt na trasę Tirana-Elbasan zatwierdzony przez parlament

Albania jest o krok bliżej budowy autostrady Tirana-Elbasan dzięki zatwierdzeniu umowy na USD 20,4 mln pożyczki od OPEC Fund przez parlamentarną komisję gospodarki. Komisja zaakceptowała również umowę kredytową na EUR 15,5 mln, która pomoże sfinansować poprawę bezpieczeństwa tam. (Balkans.com)

 

MinFin rozliczy piramidy finansowe

Albania sprzeda aktywa tzw. piramid finansowych i wypłaci rekompensaty wierzycielom-inwestorom, wynika z projektu ustawy zatwierdzonego przez parlamentarną komisję gospodarki uprawniającej do tych działań Ministerstwo Finansów. Projekt przyjęto głosami koalicji, podczas gdy opozycja wstrzymała się od głosu. Szacuje się, że 1,7 mln inwestorów ulokowało w latach 1990-tych USD 1,3 mld w piramidach finansowych, których upadek doprowadził do niepokojów społecznych w 1997 r. (Balkans.com)

 

4 kwietnia 2012

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych spadła nieznacznie do 7,33% na ostatniej aukcji z 7,34% notowanych poprzednio, informuje Bank Albanii. Z oferowanych ALL 11 mld (EUR 78,6 mln) w obligacjach sprzedano ALL 10,1 mld (EUR 72,1 mln). Rentowność 1-miesięcznych bonów wzrosła do 5,3% z 5,27%, a sprzedano ich ALL 3,2 mld (EUR 22,9 mln). (bankofalbania.org)

 

Spada eksport odzieży: w Q1 o 20-30% r/r

Kryzys gospodarczy w Grecji i we Włoszech i znaczny spadek popytu na produkowaną w Albanii odzież spowodował spadek eksportu w pierwszym kwartale br. o 20-30% r/r, co prowadzi do zmniejszenia zatrudnienia w tym sektorze, informuje Izba Producentów Odzieży (Dhoma Kombëtare e Prodhuesve të Veshjeve). (Gazeta Shqip, MAPO)

 

3 kwietnia 2012

Nie będzie podwyżek cen energii – Urząd Regulacji Energetyki

Przez dłuższy okres czasu w Albanii nie będzie podwyżki cen prądu, potwierdził prezes Urzędu Regulacji Energetyki (ERE) Sokol Ramadani w sprawozdaniu z działalności tej instytucji za 2011 r. podczas obrad parlamentarnej komisji działalności produkcyjnej. (TV Scan)

 

Transfery z zagranicy bez zmian r/r: EUR 692 mln w 2011

Wartość transferów od Albańczyków mieszkających za granicą do kraju wyniosła w 2011 r. EUR 692 mln, czyli niewiele mniej niż EUR 696 w 2010 r., wynika z danych Banku Albanii. Transfery rozłożyły się nierównomiernie i były wyraźnie niższe w pierwszym i trzecim kwartale (odpowiednio EUR 157 mln i EUR 155 mln) niż w drugim i czwartym (EUR 191 mln i 189 mln), co ma związek z sezonowymi wizytami w kraju. (Panorama)

 

Wpływy celne w pierwszym kwartale wzrosły o 6,1% r/r do ALL 27,4 mld (EUR 196 mln), poinformowała Dyrekcja Celna. Towarzyszył temu wzrost importu towarów akcyzowych w tym okresie, powiedział szef Dyrekcji Flamur Gjurmishka. (Balkans.com)

 

Wzrost akcji kredytowej w lutym

Wartość portfela kredytowego sięgnęła w lutym br. ALL 546 mld (EUR 3,9 mln), czyli o 11% więcej r/r i o 0,4% więcej m/m, wynika z danych Banku Albanii. W lutym udzielono ALL 1,5 mld (EUR 10,7 mln) nowych kredytów. (TV Scan)

 

Współpraca z IAEA: EUR 3 mln na projekty rozwojowe w 2012-2017

Albania zrealizuje projekty w zakresie zrównoważonego rozwoju energetyki, poprawy sytuacji zdrowotnej i środowiska naturalnego, rozwoju lokalnego oraz poprawy ram prawnych o łącznej wartości EUR 3 mln dzięki porozumieniu ramowemu z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (IAEA) na lata 2012-2017, informuje agencja ATA. (iaea.org)

 

Sądy administracyjne o krok bliżej

W skład Kolegium Sądu Administracyjnego wejdzie pięciu sędziów Sądu Najwyższego, wynika z uchwały parlamentarnej komisji prawa przegłosowanej zarówno przez posłów koalicji, jak i opozycji. O stworzenie sądu administracyjnego apelowali niedawno przedstawiciele biznesu widząc w nim szansę na przyspieszenie postepowań sądowych w sprawach gospodarczych, których przeciąganie w nieskończoność uniemożliwia rozwój przedsiębiorczości. (TV Scan)

 

2 kwietnia 2012

Albania dopłaci rolnikom do paliwa, jeśli jego ceny będą nadal rosły, zadeklarował wiceminister rolnictwa Ndoc Fasilia. (Ora News)

 

Nowe taryfy za wodę będą zależały od zużycia, podobnie jak w przypadku prądu, informuje Urząd Regulacji Zaopatrzenia w Wodę (Enti Rregullator i Ujit, ERU). Nowa metodologia zostanie opracowana we współpracy z operatorami. (Panorama)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE