Home / Bałkany / Albania / Albania: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Albania: 20 – 26 sierpnia 2012 r.

Analiza: Magia statystyki – MinFin i projekcja PKB 2013-2015

Albania upiera się przy prognozie wzrostu gospodarczego w 2012 r. na poziomie 4,3% i na takim założeniu opiera średnioterminową projekcję jeszcze wyższego tempa rozwoju w latach 2013-2015, wynika z przyjętego w ostatnich dniach dokumentu Ministerstwa Finansów relacjonowanego przez Gazeta Shqip. Biorąc pod uwagę  ujemny rozwój w I kwartale br., oraz szacunki 1-2% wzrostu formułowane przez instytucje międzynarodowe, a nawet Bank Albanii, pojawia się pytanie o cel budowania strategii opartych o nierealne założenia.

 

Wracający emigranci najmują zamiast kupować, spadają ceny nowych mieszkań

Spadek zainteresowania zakupem nowych mieszkań wśród migrantów wracających do Albanii wynikający z pogarszającej się sytuacji gospodarczej i związanej z tym niepewności przedłuża w efekcie zastój w albańskiej branży budowlanej i skłania firmy budowlane do obniżania cen. W Tiranie ceny nowych mieszkań spadły o 10-20% niezależnie od lokalizacji i wynoszą obecnie EUR 450-2000 za m2, pisze portal Albanian Screen.

 

Spadający poziom wód grozi kryzysem, KESH oskarża CEZ o nadmierną eksploatację elektrowni

Poziom wody w zalewie Fierzë spadł do 279 m n.p.m. z 293 m na początku lipca, i jedynie kilka metrów dzieli go od poziomu krytycznego, pisze Gazeta Shqip. Obniżanie się stanu wody jest wynikiem długotrwałej suszy i upałów i utrzymywanej równocześnie wysokiej produkcji. Sytuacja ta ożywiła dyskusję i wzajemne oskarżenia między głównymi graczami na albańskim rynku energetycznym, państwową Albańską Korporacją Energetyczną i dystrybutorem CEZ Shpërndarje.

 

Budowanych jest 330 elektrowni wodnych, w planach jeszcze 113

Z 443 planowanych elektrowni wodnych w 330 przypadkach podpisano już umowy, udzielono zezwoleń i rozpoczęto prace, chwalił się premier Sali Berisha podczas posiedzenia rządu. Elektrownie te mają łączną moc 125 MW, i – jak zapewniał premier – będąmiały zbawienny wpływ na albański rynek energetyczny, oraz przyczynią się do wzrostu zatrudnienia. (TV Scan)

 

Przetarg na 2 nowe licencje 3G w październiku

W październiku otwarty zostanie przetarg na dwie licencje 3G z ceną minimalną EUR 4 mln, ogłosił Urząd Regulacji Telegomunikacji i Poczty (Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare, AKEP) dodając, że to ostatnie licencje w tej kategorii, jakie planuje się udzielić.

Celem jest zwiększenie konkurencji na albańskim rynku telefonii komórkowej poprzez umożliwienie dwóm najnowszym operatorom, Eagle Mobile i Plus wejścia na rynek internetu szerokopasmowego.

 

Sukces aukcji eurobonów przy dużym zainteresowaniu mieszkańców

Albania sprzedała we wtorek eurobony 12-miesięczne o łącznej wartości norminalnej EUR 15 mln przy średniej rentowności 5,26% i popycie ponad EUR 20 mln, z czego EUR 9,85 mln przypadało na inwestorów prywatnych, informuje Ministerstwo Finansów (Ministria e Financave). To dużo lepsze wyniki niż w aukcji z 24 lipca, kiedy rentowność sięgnęła 5,66%, i udało się sprzedać jedynie bony na EUR 11,1 mln mimo planowanych EUR 15 mln. (minfin.gov.al)

 

Umocnienie leka do euro sprzyja importerom

Umocnienie się albańskiego leka wobec euro jest przejściowe i wynika głównie z napływu lokat albańskich emigrantów obawiających się upadku greckich banków do kraju, a także powrotów emigrantów oraz wakacyjnych przyjazdów turystów, tłumaczy ekonomista Adrian Civici. Z jednej strony sprzyja to kredytobiorcom, którzy taniej spłacają kredyty zaciągnięte w euro, oraz importerom, ale z drugiej tracą eksporterzy, mówi Civici. Oczekuje się jednak, że we wrześniu euro ponownie się umocni. Tymczasem od kilku miesięcy wobec leka umacnia się amerykański dolar. (Albanian Screen)

 

Akcja Prywatyzacja: Na przedaż 250 obiektów o łącznej wartości EUR 27 mln

Albania wystawia na sprzedaż 250 obiektów o o łącznej wartości szacowanej przez Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Turystyki na ALL 3,8 mld (EUR 27,1 mln). W tym roku planuje się sprzedaż 500 obiektów o łącznej wartości przynajmniej ALL 5,6 mld (EUR 40 mln), czyli dwukrotnie więcej niż w 2010 r. Plan ostatecznego pozbycia się prawie całej własności państwowej realizowany jest od 2009 r., ale na poważnie wyprzedaż rozpoczęto w tym roku, a obecnie do założonego odsetka 95% zostało już niewiele. Mobilizacja spowodowana jest przede wszystkim pustkami w kasie państwowej ze względu na niewystarczające wpływy podatkowe i wysokie potrzeby wydatkowe. (Gazeta Shqip)

 

Płonie już w 40 miejscach

Pogarsza się sytuacja pożarowa, i do opanowania niektórych pożarów koniecznej pomocy udzielą śmigłowce strażackie z Turcji skierowane w ramach dwustronnego porozumienia o pomocy między obu krajami. Liczba ognisk wzrosła do 40 z 26 kilka dni temu, informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Do gaszenia skierowano wszystkich strażaków, także nie ma komu interweniować w przypadku nowych zgłoszeń, jak w Parku Narodowym Dajti  w piątek. Prognoza pogody nie zwiastuje opadów, a sytuację w wielu miejscach pogarsza silny wiatr. (Panorama)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE