Home / Bałkany / Albania / Albania: 21 – 27 listopada 2011 r.

Albania: 21 – 27 listopada 2011 r.

27 listopada 2011

Tirańskie wodociągi rozważa podwyżkę cen dla większości kategorii odbiorców, gdyż aktualne ceny nie pokrywają kosztów, a uch utrzymanie nie pozwoliłoby realizować zaplanowanego przez spółkę programu inwestycyjnego, który ma poprawić jakoś usług, poinformował dyrektor generalny Ujësjellësi i Tiranës Sahit Dollapi. Cena dla klientów indywidualnych miałaby wzrosnąć do ALL 55/m3 z ALL 22/m3, a podwyżka o kilkadziesiąt leków za m3 dotyczyłaby również instytucji, zakładów produkcyjnych, i innych odbiorców oprócz piekarni, dla których wynosi ALL 95/m3. (Gazeta Shqip)

 

Od 1 lipca 2012 r. domowa produkcja wina i raki będzie podlegać rejestracji, a od sprzedaży i produkcji powyżej rocznego limitu (1000l dla raki i 2000l dla wina) trzeba będzie zapłacić akcyzę, wynika z propozycji nowelizacji ustawy akcyzowej przesłanej przez rząd do parlamentu. Wprowadzone zostaną także limity na wwóz piwa (do 10l) i kawy (do 3kg) z krajów UE. (Shekulli)

 

Od 23 listopada policja i służba celna prowadzą akcję przeciw pojazdom z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi, które pozostają w Albanii dłużej niż 6 miesięcy, na ile maksymalnie zezwala prawo. Zatrzymane samochody są kierowane na parkingiprzy urzędach celnych w celu dopełnienia przez właścicieli niezbędnych procedur rejestracyjnych. (Gazeta Shqip)

 

W Tiranie otwarto największe w kraju centrum handlowe Tirana East Gate (TEG) o powierzchni 90 tys. m2, w czego sklepy zajmują 42 tys. m2. W TEG znajdują się m.in. supermarkety Carrefour, Jumbo, Neptun, sklepy Mango, Springfield, Terranova czy Calliope. Wartość inwestycji wyniosła EUR 104 mln. (Gazeta Shqip)

 

26 listopada 2011

Wartość eksportu w okresie styczeń-październik wzrosła o ok. 20% r/r i wyniosła EUR 1,16 mld, z czego większość przypadała na produkty przetworzone, m.in. odzież i obuwie, wynika z danych Banku Albanii. Zwiększony popyt na niektóre produkty tłumaczy się kryzysem politycznym w Afryce północnej, który zwiększył popyt na albańskie wyroby. Import w tym kresie sięgnął EUR 3,15 mld, czyli wzrósł o 12% r/r. Najbardziej zwiększył się import paliw, podczas gdy spadła wartość przywożonych napoi i tytoniu. (Gazeta Shqip)

 

Albański eksport do Kosowa wzrósł w okresie styczeń-październik o 40% r/r do EUR 85,6 mln, wynika z danych Banku Albanii. Największy wzrost przypadł na lipiec, kiedy Prisztina wprowadziła embargo na produkty z Serbii. Mimo jego zniesienia kilka tygodni później eksport do Kosowa nadal rósł i w październiku osiągnął rekordową wysokość EUR 12,4 mln. Import z Kosowa również zwiększył się o 40% r/r do EUR 32 mln. (Gazeta Shqip)

 

Sprzedaż detaliczna w drugim kwartale zanotowała spadek 6,9% r/r i wzrost 1,9% k/k, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). W porównaniu z rokiem bazowym 2005, indeks sprzedaży detalicznej na koniec I półrocza wysiósł 169,4. Podczas gdy w I kwartale spadek sprzedaży detalicznej dotknął wszystkich branż mniej więcej po równo, w II kwartale spadała przede wszytkich sprzedaż dóbr trwałych i luksusowych, podczas gdy produkty podstawowe odnotowały wzrost. (Gazeta Shqip)

 

Ceny najmu w Tiranie spadły o 12,8% r/r i 9,4% k/k, wynika z danych Banku Albanii opartych na cenach wynikających z ogłoszeń, a nie realnie zawieranych umów. (Gazeta Shqip)

 

W dniu 30 listopada br. Urząd Regulacji Energetyki (ERE) zorganizuje konsultacje społeczne w sprawie propozycji podwyżki cen energii złożonych przez państwową spółkę energetyczną KESH, Operatora Sieci Przesyłowej (OST) i dystrybutora ÇEZ Shpërndarje. Ostateczną decyzję dot. stawek na lata 2012-2104 ERE podejmie 15 grudnia. (Top Channel)

 

Albania jest gotowa sfinansować import prądu, tak aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną w 2012 r., niezależnie od wpływu na wysokość długu publicznego kraju, zapowiedział minister finansów Ridvan Bode w programie Top Story. (Gazeta Shqip)

 

25 listopada 2011

Albańskie banki podniosły wskaźnik wypłacalności do 15,1% na koniec września z 14,6% na koniec czerwca, w odpowiedzi na wzrost odsetka tzw. złych kredytów, wynika z danych Banku Albanii. (bankofalbania.org)

 

Albania powinna energiczniej przeciwdziałać fali fałszywych wniosków o azyl składanych przez Albańczyków w krajach Unii Europejskiej, których znaczna część powołuje się na zagrożenie krwawą zemstą, zaapelował do rządu szef unijnej misji w Tiranie Ettore Sequi. (Top Channel)

 

Budowa obwodnic Fieru i Vlory zostanie dofinansowana EUR 53 mln pożyczką Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz grantem w wysokości EUR 5,95 mln od rządu Włoch, UE i programu inwestycyjnego dla Bałkanów Zachodnich (WBIF). (EBRD)

 

Niemiecka sieć hipermarketów budowlanych Praktiker wycofuje się z Albanii w ramach pogramu restrukturyzacji, który ma przywrócić spółce zyskowność. Jedyny hipermarket Praktiker działał w Albanii od października 2009 r. (BNE)

 

24 listopada 2011

Co czwarty Albańczyk ma do spłacenia pożyczkę, której źródłem w 60% przypadków jest osoba fizyczna, a w 37% bank, wynika z badania Banku Albanii. Nieco ponad 40% pożyczek przeznaczana jest na sfinansowanie zakupu lub repontu nieruchomości, prawie 30% na konsumpcję, a 10% na rozwój biznesu. W 36% przypadków pożyczki zaciągane są na okres do 12 miesięcy, a w 33% – od 1 do 3 lat. (BalkanWeb)

 

Albania i Rurociąg Transadriatycki (TAP) rozpoczęły negocjacje w sprawie sformie zczegółowych warunków budowy albańskiej części rurociągu, które zapisane zostaną w Host Government Agreement (HGA).

 

Albańska spółka budownictwa przemysłowego Energy Partners otrzyma pożyczkę w wysokości EUR 3 mln od EBOiR na budowę dwóch małych elektrowni wodnych, Cërrujë 1 i Cërrujë 2 w północno-wschodniej części kraju, poinformował bank. Elektrownie o łącznej zdolności wytwórczej równej 5,1 MW będą produkować do 14,7 GWh prądu rocznie. Obie inwestycje są pierwszym etapem realizacji obejmującej docelowo 5 elektrowni wodnych 35-letniej koncesji Energy Partners. (BNE)

 

Sojusz przeciw Importowi Odpadów do Albanii, wspierany m.in. byłego prezydenta Alfreda Moisiu, domaga się referendum w sprawie art. 49 ustawy o zintegrowanym zarządzaniu odpadami, który zezwala na import śmieci. Pod wnioskiem o referendum Sojusz musi do marca 2012 r. zebrać min. 50 tys. podpisów. (Top Channel)

 

Co najmniej 800 albańskich organizacji pozarządowych skorzysta ze szkoleń dla swoich kadr i działaczy organizowanych przez Technical Assistance for Civil Society Organizations (TASCO) w ramach drugiego projektu w Albanii. Projekt jest finansowany z środków Komisji Europejskiej w wysokości EUR 6,7 mln. (TV Scan)

 

23 listopada 2011

Spółka wydobywcza Golden Touch Resources potwierdziła obecność złota w okolicach Gjazuj w ramach projektu Rubik Gold, jednego z trzech projektów tej spółki w Albanii. (Reuters)

 

Izraelskie inwestycje w Albanii były jednym z głównych tematów trzydniowego Albańsko-Izraelskiego Forum Gospodarczego w Tel Avivie, w którym wzięło udział 35 albańskich i 22 izraelskich przedsiębiorstw. (Panorama)

 

Albania poprawi sytuację ochrony praw autorskich i dostosuje prawodawstwo do standardów Unii Europejskiej dzięki EUR 1,8 mln pomocy z UE zadeklarowanej podczas konferencji w Tiranie przez szefa unijnej misji w Albanii Ettore Sequi. Ochrona praw autorskich i pochodnych jest jednym z 12 priorytetów wyznaczonych Albanii przez Komisję Europejską jako warunek postępów w rozmowach o integracji z UE. (Top Channel)

 

Administracja celna, a nie podatkowa będzie teraz odpowiedzialna za pobieranie akcyzy, wynika z poprawek do ustawy akcyzowej. W ten sposób ustawodawstwo zbliży się do standardów unijnych, tłumaczy rząd. (Metropol)

 

22 listopada 2011

Wartość aktywów albańskich banków wzrosła na koniec września o 5% k/k do ALL 1095 mld (EUR 7,8 mld), a wartość depozytów zwiększyła się w tym okresie o 5,3% do ok. ALL 914 mld (EUR 6,5 mld), wynika z danych Albańskiego Związku Bankowego (ShShB). Kredyty dla sektora prywatnego wzrosły o 3,7% k/k do ALL 543 mld (EUR 3,87 mld), i stanowią ok. Połowy całości aktywów sektora. (aal.al)

 

Odsetek tzw. złych kradytów wzrósł do 18,4% całości portfela kredytowego, poinformował Albański Związek Bankowy. (aal.al)

 

Zysk netto sektora bankowego w III kwartale br. wyniósł ALL 3713 mln (EUR 26,5 mln) w porównaniu do ALL 3056 mln (EUR 21,8 mln) w analogicznym okresie 2010 r., wynika z informacji Albańskiego Związku Bankowego (ShShB) na podstawie niezaudytowanych sprawozdań finansowych banków. Zysk netto w pierwszych 9 miesiącach roku sięgnął ALL 9988 mln (EUR 71,2 mln) wobec ALL 9327 mln (EUR 66,5 mln) na koniec września 2010 r. (aal.al)

 

W 2012 r. Albania będzie miała ALL 1,4 mld, dwukrotnie więcej niż w bieżącym roku, na reagowaine w sytuacjach nadzwyczajnych, wynika z projektu budżetu na przyszły rok dot. Generalnej Dyrekcji ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Podwyżka ta ma miejsce w warunkach generalnego cięcia wydatków państwowych w obliczu spowolnienia gospodarczego i trudnej sytuacji budżetowej. (TV Scan)

 

Izrael planuje otwarcie ambasady w Tiranie, zadeklarował wicepremier i minister spraw zagranicznych Izraela Avigdor Lieberman podczas wizyty albańskiego premiera Saliego Berishy w Izraelu. (keshilliministrave.al)

 

21 listopada 2011

W Porto Romano uruchomiono zakład produkcji biopaliw, albańsko-włoską inwestycję o wartości EUR 5 mln, która będzie produkowała do 100 tys. ton paliwa rocznie i zatrudni 120 osób. Dzięki tej kolejnej z rzędu inwestycji Albania wkrtóce stanie się eksporterem biopaliw do Włoch i reszty Europy, powiedział premier Sali Berisha podczas uroczystej inauguracji. (Balkans.com)

 

Albania wybuduje Pałac Sprawiedliwości, w którego skład wejdzie siedziba Sądu Najwyższego, Prokuratury Generalnej, sądu rejonowego w Tiranie i Trybunału Konstytucyjnego dzięki EUR 83 mln pomocy finansowej Komisji Europejskiej, wynika z projektu zatwierdzonego przez Albańską Komisję Planowania Strategicznego. Oprócz tego środki wydane zostaną na budowę obwodnicy Rrogozhinë oraz infrastruktury granicznej na przejściach Hani i Hotit oraz Muriqan z Czarnogórą zapowiedział premier Sali Berisha. (Balkans.com)

 

Oddano do użytku 400-kV-ową stację elektryczną „Tirana 2” w Kashar pod Tiraną, włoską inwestycję o wartości EUR 25,6 mln, co znacznie poprawi infrastrukturę energetyczną Albanii i stanowi też część interkonektora łączącego sieć albańską z Czarnogórą. (Balkans.com)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

 

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE