Home / Bałkany / Albania / Albania: 21 – 27 stycznia 2013 r.

Albania: 21 – 27 stycznia 2013 r.

Albańskie Leki

Eksport rośnie, import spada r/r. Handel zagraniczny XII 2012

Eksport w grudniu wzrósł o 8,5% r/r do ALL 17,9 mld (EUR 128 mln), import spadł o 16,3% r/r do ALL 46,7 (EUR 334 mln), a w konsekwencji deficyt handlowy wyniósł ALL 28,8 mld (EUR 206 mln) wobec ALL 39,3 mld (EUR 281 mln) w grudniu 2011 r., podaje albański urząd statystyczny INSTAT. Podobnie jak w listopadzie i poprzednich miesiącach, zwiększeniu eksportu minerałów i paliw, żywności oraz materiałów budowlanych i drewnianych towarzyszył spadek eksportu produktów chemicznych i maszyn.

Dane: Handel zagraniczny w grudniu 2012 r.

 

CEZ pozbawiony licencji

Dystrybutor energii elektrycznej CEZ Shpërndarje, spółka-córka czeskiego ČEZu, został pozbawiony licencji na dotychczasową działalność w Albanii, zdecydował w poniedziałek Urząd Regulacji Energetyki (Enti Rregullator i Energjisë, ERE).

 

Odebranie licencji CEZowi pogorszy relacje z Czechami i UE ? Nečas

Odebranie licencji na działalność w Albanii dystrybutorowi energii CEZ Shpërndarje, spółce-córce czeskiego ČEZu, to ?bardzo negatywny? sygnał dla relacji między obu krajami, a krok ten każę wątpić w poważne podejście Albanii do planów integracji europejskiej, powiedział premier Czech Petr Nečas, jak informuje portal bne.

 

Sytuacja energetyczna powróci do normy w ciągu w miesięcy ? Dollapi

Sytuacja energetyczna w Albanii zostanie unormowana w ciągu dwóch miesięcy, zapowiedział powołany przez rząd administrator dystrybutora energii CEZ Shpërndarje, Sahit Dollapi obejmując nowe stanowisko w dniu 26 stycznia. Dollapi oskarżył dotychczasowych menedżerów CEZu o zaniedbania, które doprowadziły do obecnych przerw w dostawie energii i szeregu innych zaniedbań.

 

Albania i Kosowo potrzebują strategii współpracy gospodarczej

Zbyt niska w stosunku do potencjału i potrzeb wymiana handlowa między Albanią a Kosowem stwarza potrzebę opracowania wspólnej strategii w celu jej intensyfikacji, pisze TV Scan powołując się na specjalistów ds. gospodarki.

 

Bank Światowy pomoże modernizować energetykę

Bank Światowy pomoże Albanii opracować plan długoterminowego wsparcia dla sektora energetycznego, ustalił albański minister gospodarki Edmond Haxhinasto i przedstawicielka Banku Światowego Kseniya Lvovsky. Program ten będzie obejmował finansową i materialną pomoc Banku m.in. w celu modernizacji infrastruktury przesyłowej i wdrożenia reform regulacji rynku obrotu energią. (albanianscreen.tv)

 

Albania pożyczy EUR 105 mln w bonach skarbowych

We wtorkowej aukcji Albania zamierza pożyczyć kolejne ALL 14,6 mld (EUR 105 mln) dzięki emisji bonów 3- i 12-miesięcznych skarbowych, informuje Ministerstwo Finansów, jak podaje dziennik Shekulli. W ostatnim czasie rentowność 12-miesięcznych papierów podskoczyła do 6,6% z 6,35% przed kilkoma tygodniami, pokazują dane Banku Albanii. (Shekulli)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,41, USD/ALL 103,85

Kurs euro wobec leka od początku roku utrzymuje się na poziomie ok. EUR/ALL 139,50 i w ostatni piątek, 25 stycznia 2013 r. wyniósł EUR/ALL 139,41, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Dolar tymczasem stale osłabia się w stosunku do leka i kosztuje obecnie zaledwie ALL 103,85 wobec ok. ALL 107 na początku roku. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE