Home / Bałkany / Albania / Albania: 22 – 28 października 2012 r.

Albania: 22 – 28 października 2012 r.

Albania i Bułgaria zacieśnią współpracę gospodarczą

Albania i Bułgari zacieśnią współpracę gospodarczą, szczególnie w dziedzinie wymiany handlowej oraz wspólnych inwestycji i wymiany doświadczeń w zakresie rozwoju infrastruktury, wynika ze spotkania premierów Albanii Saliego Berishy i Bułgarii Bojko Borisowa w Tiranie. Obaj przemierzy wspominali o utworzeniu albańsko-bułgarskiej izby handlowej i wspólnych przedsiębiorstw produkcyjnych. Podczas wizyty podpisano umowę o współpracy w dziedzinie gospodarki, kultury i ochrony zdrowia.

 

Wrześniowe ożywienie wymiany handlowej

Eksport we wrześniu wzrósł o 8,6%, a import o 1,8% w porównaniu z sierpniem tego roku, podaje albański urząd statystyczny. Po trwającym kilka miesięcy spowolnieniu może to być zwiastun poprawy na rynku.

Dane: Handel zagraniczny we wrześniu 2012 r.

 

Problemy CEZ i KESH, czyli o niepokojącej sytuacji energetycznej w Albanii

Problemy finansowe dystrybutora CEZ Shpërndarje, spółki-córki czeskiego ČEZu, nie pozostają bez wpływu na sytuację sektora energetycznego w Albanii, a rząd rozważa przejęcie pakietu kontrolnego nad spółką, a w ostateczności nawet odebranie jej licencji na działalność w Albanii. Równocześnie problemy finansowe państwowej Korporacji Energetycznej (KESH) składają się na pochmurną wizję sytuacji albańskiej energetyki w najbliższym czasie.

 

Niski poziom wód wymusza import prądu za EUR 750 mln dziennie

Konsumpcja energii sięgnęła 19 mln kWh dziennie, z czego tylko 7 mln kWh to produkcja krajowa, informuje Albańska Korporacja Energetyczna (Korporata Energjetike Shqiptare, KESH). Dzienną wartość importu przez prywatnych operatorów szacuje się na EUR 750 mln, a KESH ostrzega, że w listopadzie będzie potrzebował kolejnego kredytu, żeby zapewnić stałe dostawy do odbiorców.

 

Więcej kredytów dla usług, mniej dla przemysłu i budownictwa – 8M 2012

Wartość nowych kredytów dla przedsiębiorstw wzrosła w okresie styczeń-sierpień o 2,5% r/r do ALL 148 mld (EUR 1,06 mld), chociaż w samym sierpniu była o 8,2% niższa niż przed rokiem i wyniosła ALL 18,9 mld (EUR 135 mln), wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh).

Dane: Nowe kredyty w lipcu i w okresie styczeń-sierpień 2012 r. ogółem i według sektorów gospodarki

 

Dwie oferty na licencję 3G, za 4 mln EUR i 1 EUR

W przetargu na trzecią licencję 3G operator Eagle Mobile zaproponował cenę EUR 4,36 mln, a Plus Communication zaskoczył propozycją EUR 1, poinformował przewodniczący komisji oceniającej Frederik Kote.

 

Tylko 6 tys. deklaracji PIT, kary dla spóźnialskich

Tylko 6 tys. osób złożyło deklaracje podatkowe od dochodów osobistych, wynika z wstępnych informacji Służb Podatkowych (Shërbimi i Tatimpaguesve). Koniec września był ostatecznym terminem na złożenie deklaracji dla wszystkich obywateli, których roczny przychód przekroczył 2 mln ALL (14,3 tys. EUR).

 

Wracający emigranci chcą pracować, a nie zatrudniać

Mimo nadziei na zastrzyk inwestycji i przedsiębiorczości ze strony wracających albańskich emigrantów, wielu z nich poszukuje pomocy w urzędach pracy, a spośród tych jedynie 5% wyraża chęć otworzenia własnego biznesu, wynika z danych Ministerstwa Pracy.

 

USD 25 mln na lokalną infrastrukturę drogową od funduszu OPEC

Albania wybudowała i wyremontowała 110 km lokalnych dróg między Shijak i Gjepalajw okręgu Durrës dzięki USD 25 mln od Funduszu Rozwoju Międzynarodowego OPEC (OPEC Fund for International Development, OFID), informują albańskie media. Podczas wizyty w Albanii dyrektor generalny  OFID Suleiman J. Al-Herbish wysoko ocenił współpracę Albanii z Funduszem oraz realizację inwestycji, dzięki którem mieszkańcy Gjelpalaj będą mieli łatwiejszy dostęp do usług ochrony zdrowia, edukacyjnych, a także rynków. (Gazeta Shqip)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,65, USD/ALL 107,91

Kurs euro do leka wyniósł EUR/ALL 139,65 w piątek, 26 października, wobec EUR/ALL 139,72 tydzień wcześniej. Kurs ten pozostaje jednak na znacznie wyższym poziomie niż okolice EUR/ALL 137 w  miesiącach letnich. Jednocześnie ostatnie dni przyniosły nieznaczne umocnienie amerykańskiego dolara do USD/ALL 107,91 w piątek z USD/ALL 106,55 tydzień wcześniej. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE