Home / Bałkany / Albania / Albania: 23-29 kwietnia 2012 r.

Albania: 23-29 kwietnia 2012 r.

 

29 kwietnia 2012 r.

Rolnicy wybierają osły zamiast traktórów

Albańscy rolnicy coraz częściej do uprawy roli używają zwierząt, przede wszystkim osłów i koni, zastępując nimi traktory, co jest wynikiem wysokich i wciąż rosnących cen paliw, alarmuje Gazeta Shqip. Zjawisko to zaobserwowano w kilku wsiach na południu kraju, gdzie ponownie w ruch poszły pługi, brony i radła. Ceny benzyny i oleju napędowego zbliżają się zaś do ALL 200 (EUR 1,43 EUR) za litr. (Gazeta Shqip)

 

28 kwietnia 2012 r.

Co czwarta rodzina zadłużona

Pod koniec 2011 r. długi do spłacenia miała 26,8% albańskich rodzin, co stanowi wzrost o 2 pproc.  w porównaniu do pierwszej połowy roku, wynika z Raportu Stabilności Finansowej w drugiej połowie 2011 r. opublikowanego przez Bank Albanii. (Bank of Albania)

 

Co czwarty przedsiębiorca ma kredyt, średnia spłata to 1/4 miesięcznych przychodów

Działalność większość firm finansuje ze sprzedaży (31,7%) i kredytów (25,7%, spadek o 1,9 pproc. p/p), wśród których przeważają krótkoterminowe (60,8%) i średnioterminowe (29,2%). Najczęściej kredyty wykorzystywane są do pokrywania bieżących wydatków (38%, o 7 pproc. więcej p/p) lub służą do realizacji długoterminowych inwestycji (35,7%, praktycznie bez zmian p/p), wynika z Raportu Stabilności Finansowej w drugiej połowie 2011 r. opublikowanego przez Bank Albanii. (Bank of Albania)

 

Romano Port ukarany za naruszanie konkurencji

Operator terminalu gazowego w Porto Romano, spółka Romano Port, zapłaci karę w wysokości 2,35% rocznego obrotu, czyli ALL 6,7 mln (EUR 47,9 tys.), za nadużywanie pozycji i naruszanie konkurencji przez stosowanie podwójnych standardów na rynku przeładunku płynnego gazu, wynika z decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji (Autoriteti i Konkurrencës, AK). Postępowanie w sprawie Romano Port AK wszczął po otrzymaniu skarg importerów płynnego gazu, którzy narzekali na nadmierne wymogi dokumentacyjne stosowane selektywnie. (caa.gov.al)

 

27 kwietnia 2012 r.

Zmiany Kodeksu Pracy: Tylko pisemne umowy

Zatrudnienie pracownika jest od teraz możliwe wyłącznie na podstawie pisemnej umowy, a dopuszczane dotychczas umowy ustne nie mają mocy prawnej, wynika ze znowelizowanego Kodeksu Pracy. Zmiana ma na celu ochronę pracowników przed nieuzasadnionym zwolnieniem. Ewentualne dalsze zmiany prawa pracy były przedmiotem dyskusji zorganizowanej przez Amerykańską Izbę Handlową w Albanii, w której udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Pracy i przedsiębiorcy. Na spotkaniu omawiano też problem nieistniejących praktycznie obecnie staży i praktyk dla studentów i absolwentów. (TV Scan)

 

26 kwietnia 2012 r.

Stopy procentowe bez zmian, niskie ryzyko inflacji – Bank Albanii

Albania utrzymała stopy procentowe bez zmian, tj. stopę podstawową na poziomie 4,25%, poinformował prezes Banku Albanii Ardian Fullani. Bank będzie utrzymywał niskie stopy procentowe, żeby stymulować popyt, ponieważ nie występuje ryzyko przyspieszonej inflacji, wyjaśnił Fullani. (bankofalbania.org)

 

Wzrost produkcji małych elektrowni wodnych

Udział energii produkowanej przez małe elektrownie wodne w całkowitej produkcji energii w kraju zwiększył się do 3,4% w 2011 r. z ok. 2% w latach 2009-2010, wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki (Enti Rregullator i Energjisë, ERE). Obecnie w Albanii jest 287 małych elektrowni wodnych w rękach prywatnych i działających na podstawie państwowych licencji. (TV Klan)

 

25 kwietnia 2012 r.

Kurczy się rynek telefonii komórkowej

Rynek telefonii komórkowej zmniejszył się w 2011 r. kolejny rok z rzędu, wynika z danych Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej i Poczty (Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare, AKEP). Obroty operatorów komórkowych w zeszłym roku spadły o 6,4% r/r do ALL 39,2 mld (EUR 280 mln), w tym spółki AMC aż o 20% r/r. (TV Scan)

 

24 kwietnia 2012 r.

Dystrybutor energii ściąga należności konsumentów

Dystrybutor energii elektrycznej, spółka CEZ Shpërndarje, podjęła współpracę z prywatnymi firmami windykacyjnymi w celu ściągnięcia długów konsumentów, w których sprawie egzekucję zaległości nakazały sądy. (TV Scan)

 

Dotacje do ubezpieczeń młodych pracowników

Prywatni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pełne sfinansowanie składek ubezpieczeniowych dla pracowników w wieku od 16 do 25 lat, pod warunkiem, że okres umowy przekroczy 6 miesięcy. W ten sposób państwo chcę zachęcić firmy do zatrudniania młodych ludzi i zmniejszyć bezrobocie w tej grupie społecznej. (Panorama)

 

23 kwietnia 2012 r.

Spadają wpływy celne, winny niższy import paliw

Wpływy celne w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku wyniosły ALL 16,5 mld (EUR 118 mln) zamiast planowanych ALL 17,1 mld (EUR 122 mln), m.in. z powodu drastycznego spadku importu paliw, pisze dziennik Shekulli. (Shekulli)

 

Szkoły ukarane za brak ochrony danych osobowych

Dziesięć szkół prywatnych oraz inne podmioty zostały ukarane przez Urząd Komisarza ds. Ochrony Danych Osobowych (Komisioneri për Mbrojtjen e të Dhënave Personale, KMDP) za nieprzestrzeganie prawa o ochronie danych. Nieprawidłowości stwierdzono też w instytucjach państwowych, w tym w Narodowym Centrum Transfuzji Krwi, kilku szkołach średnich, oraz państwowej spółce telekomunikacyjnej Albtelecom. (Top Channel)

 

USD 16 mln na wodociągi w Orikum od Islamskiego Banku Rozwoju

Turystyczna miejscowość Orikum w pobliżu Vlory wkrótce będzie miała zapewnioną dostawę wody pitnej bez przerw dzięki projektowi poprawy infrastruktury wodociągowej o wartości USD 16 mln finansowanemu przez Islamski Bank Rozwoju (IDB), wynika z umowy kredytowej podpisanej przez ministra prac publicznych Albanii Sokola Olldashiego. To już kolejna inwestycja w Albanii finansowana przez IDB. (Gazeta Shqip)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE