Home / Bałkany / Albania / Albania: 23 – 29 lipca 2012 r.

Albania: 23 – 29 lipca 2012 r.

Albania nadrobiła zimowe spowolnienie i zakończy 2012 wzrostem gospodarczym – EBOiR

Ożywienie gospodarcze w drugim kwartale br. przewyższyło spadek PKB z początku roku, dzięki czemu Albania uniknęła recesji w pierwszym półroczu, a zarówno rok 2012, jak i 2013 zakończy się ponad jednoprocentowym wzrostem, wynika z lipcowych szacunków i prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) opublikowanych w raporcie Regional Economic Prospects in EBRD Countries of Operations.

 

Albania obniża stopy procentowe do historycznego minimum 4%

Albania obniżyła stopy procentowe po raz piąty w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy do najniższego w historii poziomu ze stopą podstawową równą 4%, wynika z komunikatu Rady Nazdorczej Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Dalsze poluzowanie polityki monetarnej ma za zadanie wesprzeć rozwój gospodarczy kraju za pomocą stymulowania popytu wewnętrznego i inwestycji, przy jednoczesnej kontroli pozostającej na niskim poziomie inflacji, napisano w uzasadnieniu do decyzji.

 

Wciąż mniej inwestycji, znowu wzrost zadłużenia – wykonanie budżetu po I półroczu 2012

Inwestycje publiczne w czerwcu spadły do ALL 1,9 mld, co daje najniższy wynik w tym roku, wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów. W pierwszym półroczu inwestycje te wyniosły ALL 24 mld, czyli o 27% mniej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym.

 

Spada deficyt handlowy w czerwcu, ale struktura zmian wróży długotrwały kryzys w budownictwie

W czerwcu po raz kolejny spadł import dóbr inwestycyjnych, w szczególności materiałów budowlanych i metali oraz drewna, a równocześnie rósł ich eksport. Mimo ogólnie wyższej niż rok wcześniej wartości eksportu i niższego importu, a co za tym idzie mniejszego deficytu handlowego, struktura handlu zagranicznego jest niepokojąca, gdyż wróży długotrwały zastój w jednej z podstawowych gałęzi gospodarki, czyli budownictwie.

 

Spadki na rynku ubezpieczeń odzwierciedlają zastój w kredytowaniu

Rynek ubezpieczeń w Albanii zamknął pierwszą połowę 2012 roku spadkiem przychodu składkowego o 5,6% r/r do ALL 4,07 mld (EUR 29,1 mln), a liczby zawartych umów o 25,4% r/r 469,4 tys., wynika z najnowszych danych Komisji Nadzoru Finansowego (Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, AMF). Szczególnie znaczące jest niższe zainteresowanie indywidualnym ubezpieczeniem kredytobiorców, o ok. 20% odnośnie tak i wartości składek przypisanych brutto, jak i liczby zawartych umów, co stanowi odbicie spowolnienia na rynku długoterminowych kredytów bankowych.

 

Łapówki zmniejszają koszty prowadzenia biznesu, ale nie są powodem do dumy – raport Biznes Albania

Około 40% albańskich przedsiębiorców przyznaje się do dawania łapówek, żeby „przyspieszyć” działania urzędników państwowych, a 37% ocenia, że dzięki łapówkom koszty prowadzenia biznesu są niższe, wynika z raportu przygotowanego przez organizację przedsiębiorców Biznes Albania. Wydaje się zatem, że póki co wprowadzane przez rząd elementy „cyfrowego państwa” w kontaktów z administracją podatkową i celną nie przyczyniły się zbytnio do poprawy klimatu i kultury biznesowej w Albanii.

 

Albańczycy jadą do Grecji na wczasy zamiast do pracy

Coraz więcej Albańczyków jeździ do Grecji na wakacje lub na zakupy, a mniej w celach zarobkowych. Sytuacja była zgoła odmienna dwadzieścia lat temu, gdy do Grecji napłynęła fala Albańczyków zdesperowanych by odnaleźć pracę i stabilizację.

 

Preferencje podatkowe dla recyclingowanych opakowań

Korzystanie z „ekologicznych” opakowań jednorazowych będzie o połowę tańsze, zdecydował rząd redukując podatek od jednorazowych opakowań wyprodukowanych z przetworzonych w kraju tworzyw sztucznych do ALL 50/kg z ALL 100/kg. Wyższą stawką obłożone są nadal pozostałe opakowania, zarówno krajowe, jak i importowane. Korzystanie z preferencyjnej stawki jest uzależnione od udokumentowania rodzaju wykorzystywanych opakowań. Równocześnie opakowania szklane obłożone są podatkiem ALL 10/kg. (Panorama)

 

Opłaty bankowe do porównania w internecie

Bank Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh) 27 lipca br. rozpoczął publikację opłat i prowizji, a także oprocentowania kredytów oferowanych przez albańskie banki komercyjne na stronie internetowej www.bankofalbania.org. Zainteresowane osoby znajdą tam informacje na temat prowizji od usług dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, opłat, oraz oprocentowania różnych rodzajów kredytów oferowanych prze 16 banków działających w Albanii. (BankOfAlbania.org)

 

Stabilizacja na rynku walutowym: EUR/ALL 137,51, USD/ALL 112,16

Spadający w ostatnim czasie kurs EUR/ALL ustabilizował się w minionym tygodniu na poziomie 137,21-137,51 osiągając najwyższą wartość w piątek, 27 lipca, pokazują dane Banku Albanii. Równocześnie umacniający się wobec leka od końca czerwca dolar amerykański stracił nieznacznie i zakończył tydzień na poziomie USD/ALL 112,16. (BankOfAlbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE