Home / Bałkany / Albania / Albania: 24 – 30 października 2011 r.

Albania: 24 – 30 października 2011 r.

30 października 2011

Wdrożenie polityki dla małych i średnich przedsiębiorstw według zasad Small Business Act Komisji Europejskiej jest jednym z głównych zobowiązań Albanii w ramach Porozumienia o Stabilizacji i Stowarzyszeniu z Unią Europejską, przypomniał minister gospodarki Eno Bozdo podczas dwustronnego spotkania Albania-UE/OECD dotyczącego samooceny zgodności prawodawstwa krajowego z wytycznymi unijnymi przeprowadzanymi w Albanii w okresie od czerwca do września br. W tym celu powołano specjalną międzyministerialną, jednak wyniki jej pracy nie zostały dotychczas opublikowane. (mete.gov.al)
29 października 2011

W okresie styczeń-wrzesień 2011 składki z obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych wyniosły ALL 3,01 mln, czyli o prawie 8% mniej r/r, co jest skutkiem zniesienia urzędowej minimalnej wysokości składki, wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. (Balkans.com)
Wartość składek ubezpieczeniowych od stycznia do września 2011 wzrosła o 4,74% r/r i wyniosła ALL 6,54 mln, a liczba nowych umów ubezpieczeniowych podwoiła się r/r i sięgnęła 993,8 tys., poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego. Ubezpieczenia na życie stanowią ok. 12,5% rynku. (Balkans.com)
Gmina Tirana zakończyła pierwszy etap rejestracji nieruchomości, który obejmował 124 budynki w stolicy. Dokumenty zostaną teraz przesłane do Ministerstwa Sprawiedliwości, które zatwierdzi je zezwalając na wydanie tytułów własności. Drugi etap rejestracji ma się zakończyć do końca roku, powiedział mer Tirany Lulzim Basha. (TV Scan)
Ok. 80 firm z branży zbrojeniowej wzięło udział w drugiej edycji targów wojskowych ALMEX, która odbyła się w weekend w Tiranie. Na wystawie zaprezentowano najnowsze zdobycze technologiczne przemysłu zbrojeniowego i obronnego. (Top Channel)
28 października 2011

Udział tzw. złych kredytów wyniósł na koniec sierpnia br. rekordowe 18%, wynika z danych Albańskiego Stowarzyszenia Bankowego. Spośród nich większość stanowią kredyty niespłacane od min. 3 miesięcy, podczas gdy „stracone kredyty”, tj. nieobsługiwane przez ponad rok, obejmują ok. 5,2%. (TV Scan)
Eksport energii wzrósł o 30% w okresie styczeń-wrzesień i sięgnął EUR 215 mln, wynika z danych Banku Albanii. (Shqip)
Otwarto przetarg na częstotliwości 1800-1805 MHz, poinformował Nadzór Komunikacji Elektronicznej i Poczty. Oferty skłądać można do 5 grudnia, a cena minimalna została ustalona na poziomie EUR 300 tys. Dotychczas przyznano dwie licencje na usługi 3G, a bieżący przetarg ma na celu zwiększenie konkurencji na rynku operatorów bezprzewodowego internetu. (AKEP)
27 października 2011

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych spadła na ostatniej aukcji do 7,5% z 7,67% we wrześniu, poinformował Bank Albanii. Wartość nominalna sprzedanych obligacji wyniosła ALL 4,8 mld wobec oferty ALL 8,6 mld. Rentowność 6-miesięcznych bonów spadła tymczasem do 6,49% z poprzednich 6,77%. (bankofalbania.org)
Operator sieci przesyłowej energii elektrycznej ÇEZ Shpërndarje zapłaci ALL 30 mln kary za instalację liczników bez ich zatwierdzenia przez Główny Urząd Miar, wynika z decyzji Ministerstwa Gospodarki. W przypadku braku natychmiastowych działań wg zaleceń ministerstwa, spółce grożą dalsze sankcje. (Balkans.com)
Wzrost gospodarczy Albanii pozostaje poniżej potencjalnego, powiedział prezes Banku Albanii Ardian Fullani dodając, że niezależnie od wzrostu udziału tzw. złych kredytów w portfelu, rynek bankowy jest bezpieczny. (Balkans.com)
Bank Albanii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 5%. (bankofalbania.org)
26 października 2011

Operator kopalni chromu w Bulqizë Albanian Chrome (ACR), spółka córka austriackiego DECOmetal, odpowiada za doprowadzenie do zesżłotygodniowego wypadku, w którym zginął jeden górnik a 8 zostało rannych, zdecydowała Inspekcja Górnicza. (Top Channel)
Albania będzie kontynuować działania na rzecz poprawy warunków dla inwestorów i przedsiębiorców, zapowiedział premier Sali Berisha podczas spotkania z przedstawicielami Albańsko-Amerykańskiego Funduszu na rzecz Przedsiębiorczości (AAEF) i Albańsko-Amerykańskiej Fundacji na rzecz Rozwoju (AADF). (Balkanweb)
Albania zapłaci USD 3,6 mln w ramach pierwszej transzy długu wobec Bośni i Hercegowiny jako sukcesora byłej Jugosławii, zdecydowała parlamentarna komisja gospodarki. (TV Scan)
Stan albańskiej gospodarki jest pozytywny, a dług publiczny utrzymywany pod kontrolą, powiedział minister finansów Ridvan Bode dodając, że Albania podjęła wszystkie działania niezbędne dla zapobieżenia skutkom kryzysu gospodarczego w regionie. Deklaracja Bodego jest odpowiedzią na ostatni raport MFW, w którym fundusz ostrzegł przed potencjalnym negatywnym wpływem sąsiednich gospodarek. (Balkans.com)
25 października 2011

Albania będzie kontynuować współpracę z UNDP w promocji modelu zróżnoważonego rozwoju dzięki porozumieniu między premierem Salim Berishą oraz przedstawicielem UNDP w Albanii Zinebem Touimi-Benjellou na lata 2012-2016. (Top Channel)
Gmina Tirana i Albanian-American Enterprise Fund będą wspólnie realizować projekty rozwoju stolicy, wynika ze spotkania mera Tirany Lulzima Bashy z prezesem AAEF Michaelem Granoffem. (TV Scan)
Parlamentarna komisja gospodarki zatwierdziła podpisane 2 miesiące temu porozumienie dot. konwersji części długu wobec Włoch, w ramach którego do EUR 20 mln zadłużenia zostanie przeznaczone na projekty rozwojowe w służbie zdrowia, edukacji i promocji zatrudnienia, do wydania w ciągu 2 lat. (Balkans.com)
24 października 2011

Organizacje i intelektualiści stworzyli Sojusz przeciw importowi śmieci do Albanii w dążeniu do zniesienia art. 49 ustawy o zintegrowanym zarządzaniu odpadami, który zezwala na sprowadzanie odpadów z zagranicy do Albanii. Kilka dni temu prezydent Bamir Topi zwrócił ustawę do ponownego rozpatrzenia przez parlament. (Balkans.com)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE