Home / Bałkany / Albania / Albania: 26.11–2.12.2012 r.

Albania: 26.11–2.12.2012 r.

Upłynął termin podpisania umowy sprzedaży. Co dalej z rafinerią?

O północy 2 grudnia upływa termin podpisania umowy sprzedaży rafinerii Albpetrol  między albańskim rządem a konsorcjum Vetro Silkroad, za którym stoi albański biznesmen Rezart Taçi. Suma zaproponowana przez Vetro była rekordowa – mowa o 850 mln euro. Deklarowanej kwocie nie towarzyszyły jednak stosowne gwarancje bankowe.

 

Rok rekordowego importu prądu – podsumowanie sytuacji energetycznej

Potrzeba zapewnienia stałych dostaw prądu powiązana z problemami albańskiego sektora energetycznego spowodują, że rok 2012 będzie rokiem z najwyżsą wielkością importu energii elektrycznej.

 

Berisha o gazociągu TAP: Albania ważnym partnerem rozmów

Gazociąg między Azerbejdżanem a Europą Zachodnią, który ma stanowić alternatywne źródło gazu wobec Rosji, to projekt kluczowy dla industrializacji całego kraju, powiedział premier Sali Berisha 13 listopada na konferencji na temat sektora gazowego w Albanii.

 

Gazociąg Transadriatycki: Szansa dla Albanii – raport

W ciągu budowy Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) albański PKB będzie podskoczy o  EUR 370 mln, gospodarka wzbogaci się o prawie 10 tys. miejsc pracy rocznie, a działalność gazociągu przyniesie dalsze korzyści w długim terminie, wynika z raportu autorstwa Oxford Economics (OE) na zlecenie TAP, który został przedstawiony w dniu 12 listopada na Sympozjum Gazownictwa Albanii (Simpoziumi Shqiptar i Gazit. Sprawozdanie to opiera się zarówno na publicznie dostępnych statystykacj, jak też szacunkacj konsorcjum TAP i prognozach gospodarczych OE.

 

Wzrost przychodów z sektora ubezpieczeniowego 10M 2012

Przychody z działaności ubezpieczeniowej wzrosły w okresie od stycznia do października o 4,25% r/r, głównie dzięki podwyżce stawek ubezpieczeń komunikacyjnych, wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (Autoriteti i Mbikëqyrjes Financiare, AMF).

 

EUR 35 mln od BŚ na zarządzanie zasobani wodnymi i irygacją

Albania otrzyma prawie EUR 35 mln na poprawę zarządzania zasobami wodnymi i systemami nawadniania, zdecydował w piątek Bank Światowy. Na budżet projektu składa się EUR 31 mln pożyczki od Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) oraz grant w wysokości EUR 3,88 mln od rządu Szewcji na ustanowienie systemu zarządzania zasobami wodnymi na poziomie kraju, ze szczególnym uwzględnieniem dorzecza rzek Drin-Buna oraz Semani, a także modernizację systemu nawadniania i dystrybucji wody. (TV Scan)

 

Stopy procentowe bez zmian: 4%

Albania czwarty miesiąc z rzędu utrzymała stopę referencyjną na najniższym historycznie poziomie 4%, wynika z wtorkowej decyzji Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Sytuacja monetarna jest właściwa dla zapewnienia realizacji celu inflacyjnego, i jednocześnie dostarczenia niezbędnego bodźca aby pobudzić popyt wewnętrzny, powiedział prezes Banku Albanii Ardian Fullani na konferencji prasowej. Od listopada 2011 r. Bank Albanii obciął stopy procentowe o łącznie 125 punktów bazowych. (bankofalbania.org)

 

5.12.2012: Albania, Grecja i Turcja o rozwoju współpracy

Przedstawiciele biznesu  z Albanii, Greci i Turcji będą rozmawiać o perspektywach rozwoju wzajemnego handlu i inwestycji podczas „Albania-Greece-Turkey Trade and Investment Bridge,” który odbędzie się 5 grudnia br. w Tiranie. Do udziału w spotkaniu zaproszono reprezentantów przedsiębiorstw z branży produkcji i przetwórstwa żywności, produkcji materiałów budowlanych, konsultingu, turystyki, IT i telekomunikacji, produkcji opakowań, transportu i logistyki, oraz innych. (undpforblacksea.org)

 

Rentowność bonów znowu w dół: 12M do 6,35%, 3M do 5,00%

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych na wtorkowej aukcji spadła po raz kolejny z rzędu do 6,35% z 6,41% na poprzedniej aukcji 13 listopada i poziomu ok. 7,35%-7,38% latem, przy popycie ALL 8 mld (EUR 57 mln) i podaży ALL 5,7 mld (EUR 40,7 mln), informuje Bank Albanii. Rentowność 3-miesięcznych bonów wyniosła równo 5,00%, czyli mniej niż 5,05% na poprzedniej aukcji 30 października, i 5,23% pod koniec lipca. Popyt na kwartalne papiery był równy ALL 2,79 mld (EUR 19,9 mln), a sprzedano ALL 2,3 mld (EUR 16,4 mln). (bankofalbania.org)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,82, USD/ALL 107,58

Kurs euro do leka wyniósł EUR/ALL 139,82 w piątek, 30 listopada, czyli praktycznie nie zmieniły się w ciągu świątecznego tygodnia od EUR/ALL 139,77 w poprzedni piątek 23 listopada, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Kurs amerykańskiego dolara spadł w tym czasie nieznacznie do USD/ALL 107,58 w ostatni piątek z USD/ALL 108,44 w dniu 23 listopada. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE