Home / Bałkany / Albania / Albania: 27.08 – 02.09.2012 r.

Albania: 27.08 – 02.09.2012 r.

Niższy deficyt budżetowy, który dusi gospodarkę

Albania zrealizowała w okresie styczeń-lipiec br. wpływy budżetowe w wysokości ALL 190 mld (EUR 1,36 mld), czyli 53,4% planu budżetowego, podczas gdy wydatki na łączną kwotę ALL 211 mld (EUR 1,51 mld) stanowią 53,2% planu, wynika z danych Ministerstwa Finansów (Ministria e Financave). Ponieważ siedem miesięcy to dokładnie 58,(3)% roku, wskaźniki te można by uważać za nieco zbyt niskie, choć zrównoważone, i przez to nie budzące większych obaw. Jednak struktura zmian poszczególnych pozycji, w szczególności spadek wpływów z podatków oraz cięcia wydatków kapitałowych, każe zastanowić się, jakim kosztem osiągnięto taki rezultat, i jaki jest naprawdę stan albańskiej gospodarki.

Dane: Wykonanie budżetu styczeń-lipiec 2012 r.

 

Poprawa bilansu handlu zagranicznego kosztem dóbr inwestycyjnych

Albania zmniejsza deficyt handlowy, ale głównie za sprawą pozbywania się dóbr inwestycyjnych, co pozbawia gospodarkę podstaw do rozwoju. Spadają też obroty handlowe z głównymi partnerami, Włochami i Grecją, przy równoczesnej intensyfikacji handlu z Włochami.

Dane: Handel zagraniczny w lipcu 2012 r.

 

Rynek pracy statystycznie bez zmian, bezrobocie 13,3% w II kwartale

Sytuacja na rynku pracy w Albanii w II kwartale br. widziana przez pryzmat danych statystycznych zmieniła się bardzo nieznacznie, zarówno w porównaniu do początku roku, jak i w skali roku, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 13,3%, o 0,04 pproc. więcej niż rok wcześniej, i o 0,02 pproc. mniej niż w I kwartale, zmiany te są zatem tak niewielkie, że trudne do interpretacji.

Dane: Albański rynek pracy w liczbach: II kwartał 2012 r. i dane kwartalne 2010-2012 (INSTAT)

 

Turyści lepiej niż ministerstwo wiedzą, dokąd warto pojechać

Tylko 26 spośród przeszło 1500 hoteli, pensjonatów i kwater na terenie całej Albanii posiada certyfikat Ministerstwa Turystyki, pisze Albanian Screen. Turyści wydają się jednak nie przejmować niskim stopniem formalizacji albańskiej turystyki, i kierują się raczej faktycznym rozwojem infrastruktury.

W minionym sezonie turyści coraz częściej wybierali miejsca, w których zrealizowano niedawno nowe inwestycje infrastrukturalne, szczególnie na wybrzeżu jońskim i w górach, powiedział Przewodniczący Stowarzyszenia Hotelarskiego (Shoqata e Hotelerisë) Zak Topuzi.

 

Rekordowe ceny paliw powyżej ALL 200/litr

Ceny paliw Albanii, po tygodniach wzrostów, przekroczyły nieosiągnięty dotychczas, psychologiczny poziom ALL 200 (EUR 1,45) za litr. Sytuację tę najdotkliwiej odczują oczywiście kierowcy, wśród których już daje się zauważyć ograniczenia w korzystaniu z pojazdów mechanicznych, a wzrosną zapewne również ceny przejazdów autobusami i minibusami.

 

Albania utrzymuje stopę referencyjną 4%

Albania odstąpiła od zmian stóp procentowych, a stopa referencyjna pozostała na poziomie 4%, co pozwoli na odpowiednią stymulację monetarną gospodarki przy jednoczesnej kontroli inflacji, wynika z wtorkowego oświadczenia Banku Albanii. Mimo trudności i kryzysu w strefie euro, albańska gospodarka powinna wzrosnąć w 2012 r., jednak zdecydowanie poniżej potencjału i raczej poniżej 4%, przy których obstaje rząd i premier Sali Berisha, powiedział prezes Banku Albanii Ardian Fullani. W lipcu Bank zdecydował obniżyć stopy o 25 punktów bazowych po publikacji spadku PKB w I kwartale br. (bankofalbania.org)

 

Spadają rentowności papierów skarbowych

Średnia rentowność 3-miesięcznych bonów skarbowych na aukcji 28 sierpnia wyniosła 5,07% przy popycie ALL 4,18 mld (EUR 30 mln) i podaży ALL 3,40 mld (EUR 23 mln), informuje Bank Albanii. Na poprzedniej aukcji, 31 lipca, średnia rentowność wyniosła 5,23%, a 26 czerwca 5,26%. Jednocześnie zauważalnie spadła rentowność 12-miesięcznych papierów, do 7,10% we wtorek, również przy znacznej nadwyżce popytu (ALL 13,3 mld, czyli EUR 95 mln) nad podażą ALL 8,80 mld (EUR 63 mln). Na aukcji 10 lipca br. rentowność tych papierów wyniosła 7,34%, a 26 czerwca 7,35%. (bankofalbania.org)

 

Zamiast zboża – kiwi. Nowe trendy w albańskim rolnictwie

Kiwi, truskawki i pieczarki wkraczają na albańskie pola zastępując tradycyjnie uprawiane tam zboża, powiedział wiceminister rolnictwa Ndoc Fasllia w wywiadzie dla Albanian Screen. Zmiana struktury upraw spowodowana jest z jednej strony malejącą opłacalnością produkcji zboża, a z drugiej – rosnącym popytem na inne rośliny.

 

System ubezpieczeń społecznych czeka cyfryzacja

Albania zmodernizuje i ucyfrowi system ubezpieczeń społecznych, tak żeby każdy ubezpieczony posiadał prywatne konto oszczędnościowe, a emeryt dostawał przygotowany przez system informatyczny czek, zadeklarowała dyrektor Instytutu Ubezpieczeń Społecznych (Instituti i Sigurimeve Shoqërore, ISSh) Vjollca Braho. W nowym systemie znajdą się informacje o historii zatrudnienia od 1947 r., a wszystkie informacje będą na bieżąco udostępniane ubezpieczonym. (Panorama)

 

Kursy walut: EUR/ALL 138,24, USD/ALL 110,09

W ostatnich dniach euro umocniło się nieco w stosunku do albańskiego leka, a kurs średni w piątek 31 sierpnia br. wyniósł EUR/ALL 138,24 wobec EUR/ALL 137,89 tydzień wcześniej. Dla porównania, rok temu, 31 sierpnia 2011 r. za euro trzeba było zapłacić ALL 140,44, a o tej samej porze w 2010 r. było to ALL 137,11. Dolar amerykański pozostaje silny; w piątek 31 sierpnia br. trzeba było za niego zapłacić ALL 110,09, a tydzień wcześniej ALL 110,07. Rok temu w końcówce wakacji kurs wynosił USD/ALL 97,28, a w 2010 r. było to USD/ALL 108,13. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

 

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE