Home / Bałkany / Albania / Albania: 28.01 – 3.02.2013 r.

Albania: 28.01 – 3.02.2013 r.

Albańskie Leki

Albania liberalizuje rynek gazu dla TAP

Handel i dystrybucja gazu przestaje być domeną świeżo sprywatyzowanej spółki Albpetrol, lecz będą dostępne dla wszystkich podmiotów, które otrzymają odpowiednią licencję od Urzędu Regulacji Energetyki (Enti Rregullator i Energjisë, ERE), wynika z nowelizacji ustawy o sektorze gazu naturalnego przegłosowanej w parlamentarnej komisji. Zmiany mają związek z planowaną realizacją Trans Adriatic Pipeline, (TAP), którego odcinek ma przebiegać przez terytorium Albanii.

 

Albania obniża stopy procentowe do 3,75%

Bank Albanii obniżył w tym tygodniu podstawową stopę procentową do 3,75% z poprzednich 4%, powiedział po zakończonym zebraniu Rady Nadzorczej Banku jego prezes Ardian Fullani. Kolejna, szósta obniżka ma na celu stymulację gospodarki poprzez stymulowanie inwestycji i konsumpcji w warunkach najniższej od lat dostępności kredytów.

 

Wpływy do budżetu 2012 niższe od zaplanowanych

Grudzień 2012 r. był kolejnym miesiącem niższych niż planowano wpływów budżetowych, i rok 2012 zamknięto niedoborem ALL 4,5 mld (EUR 32 mln) wobec planu, wynika z wstępnych danych Ministerstwa Finansów (Ministria e Financave). Brak realizacji zaplanowanych wpływów w minionym roku wywołał wiele problemów, chociaż i tak do budżetu trafiło więcej pieniędzy niż rok wcześniej.

 

Niemcy wspierają działalność rękodzielniczą w Albanii

Zatrudnienie na prowincji i utrzymanie albańskiej tradycji rękodzielniczej będzie celem projektu finansowanego przez niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej (Deutsche Gesellschaft für International Zusammenarbeit, GIZ). Projekt, który będzie wspierany także przez albańską Agencję Rozwoju Inwestycji (Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve, AIDA) oraz gminę miasta Korça ma na celu nie tylko pomoc lokalnym wytwórcom w zakładaniu działalności gospodarczej, ale również zwiększenie samozatrudnienia i rozwój albańskiej tradycji.

 

Włoskie wsparcie dla małego i średniego biznesu w Albanii

We wtorek w Elbasan i Gramsh, w ramach włosko-albańskiego projektu dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, Minister Gospodarki, Handlu i Energetyki, Edmond Haxhinasto, ambasador Włoch w Tiranie, Massimo Gaiani, i dyrektor Włoskiej Współpracy na Rzecz Rozwoju, Andrea Senatori, odbyli wizytę w przedsiębiorstwach, które biorą udział w tym programie. Program ten oparty jest na umowę dwustronnej, podpisanej przez rząd albański i włoski w roku 2005, a zmieniony w roku 2011, zgodnie z którą Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Energii (METE) jest podmiotem, który zarządza instrumentami finansowymi programu.

 

Zaostrzenie warunków kredytowania

Pod koniec 2012 r. banki dalej zaostrzyły warunki kredytowania m.in. z powodu wzrostu odsetka tzw. złych kredytów ( w listopadzie na poziomie 23%) i ogólnego spowolnienia gospodarczego, napisali analitycy Banku Albanii w raporcie o aktywności kredytowej za ostatni kwartał 2012 roku.

 

Rentowności bonów skarbowych: 12M do 6,53%, 3M do 5,08%

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych na wtorkowej aukcji spadła po raz kolejny z rzędu do 6,53% z 6,60% na poprzedniej aukcji w stycznia i poziomu ok. 7,35%-7,38% latem 2012 r., przy popycie ALL 15,4 mld (EUR 110 mln) i podaży ALL 11,8 mld (EUR 84 mln), informuje Bank Albanii. Rentowność 3-miesięcznych bonów wzrosła tymczasem nieco do 5,08% z 5,02% na poprzedniej aukcji 24 grudnia 2012 r., i poziomów ok. 5,2% latem 2012 r. Popyt na półroczne papiery był równy ALL 3,68 mld (EUR 26 mln), a sprzedano ALL 2,68 mld (EUR 19 mln). (bankofalbania.org)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,63, USD/ALL 102,24

Od początku 2013 r. dolar amerykański osłabia się konsekwentnie w stosunku do albańskiego leka do USD/ALL 102,24 w piątek, 1 lutego 2013 r., poziomu najniższego od października 2011 r., wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Kurs euro wobec leka utrzymuje się na relatywnie stabilnym poziomie i w ostatni piątek wyniósł EUR/ALL 139,63. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE