Home / Bałkany / Albania / Albania: 28.05 – 03.06.2012

Albania: 28.05 – 03.06.2012

3 czerwca 2012 r.

Kryzys zadłużenia albańskiej energetyki

Od dłuższego czasu na albańskim rynku energetycznym zamiast „zwyczajnych” transakcji kupna i sprzedaży między podmiotami dochodzi raczej do przepychanek na wzajemne wezwania do zapłaty. KESH twierdzi, że zadłużenie CEZ-u (po potrąceniu długów instytucji publicznych wobec dystrybutora) sięga USD 40 mln. Z drugiej strony KESH sam od siedmiu miesięcy nie płaci na bieżąco firmom-importerom, od których kupuje prąd, a dług wynosi już ok. EUR 35 mln. (Top Channel)

 

W Tiranie powstanie nowoczesne centrum kontroli ruchu

W czwartek władze Tirany podpisały umowę z austriacką firmą SWARCO, której zadaniem będzie wykonanie systemu kontroli świateł i natężenia ruchu w stolicy. Już od przyszłego tygodnia firma zacznie zbierać dane potrzebne do specjalnego raportu, który będzie przygotowywany przez następne półtora roku. Zlecony projekt jest próbą rozwiązania problemu korków oraz oszczędzenia nerwów i czasu mieszkańców. (TV Scan)

 

2 czerwca 2012 r.

Plan urbanistyczny Himary ułatwi rozwój turystyki

Nowo przyjęty plan urbanistyczny południowoalbańskiej Himary potroi potencjał turystyczny miasteczka, zapowiada premier Sali Berisha apelując również do wszystkich samorządów lokalnych, szczególnie gmin położonych nad brzegiem morza, do pójścia w ślady Himary. Brak planów zagospodarowania przestrzennego, w połączeniu z nieuregulowanym statusem własnościowym części ziemi, stanowił od lat jedną z głównych barier dla zagranicznych, ale również krajowych inwestycji w nieruchomości. (Top Channel)

 

CEFTA: Dodatni bilans dla Albanii

Środkowoeuropejskie Porozumienie o Wolnym Handlu (CEFTA) zanotowało dodatni bilans dla handlu albańskiego. Według oficjalnych danych, wielkość wymiany handlowej w ramach CEFTA stanowi 11% całkowitego eksportu-importu w Albanii, natomiast przed wejściem w życie umowy, wynosiła 2,6% całkowitej wymiany handlowej w skali kraju. (TV Klan)

 

Powstanie „bank pomostowy”

Bank Albanii podjął decyzję o utworzeniu „banku pomostowego”, który ma pomóc bankom krajowym, zagrożonym utratą płynności finansowej lub wypłacalności. W ten sposób chce zapobiec możliwym skutkom wpływu kryzysu greckiego na albański system bankowy.W ciągu 40 dni od uzyskania licencji, bank przeprowadzi inwentaryzację w celu identyfikacji i oceny przekazanych aktywów zagrożonych banków. (TV Klan)

 

1 czerwca 2012 r.

Bezrobocie lekko w górę w Q1

Stopa bezrobocia na koniec I kwartału 2012 r. wzrosła nieznacznie do 13,32% z 13,29% na koniec roku 2011, informuje Instytut Statystyczny (INSTAT). Rok wcześniej stopa bezrobocia wynosiła 13,43%. (INSTAT)

 

Albański rynek pracy w liczbach: I kwartał 2012 r. i dane kwartalne 2010-2012 (INSTAT)

 

31 maja 2012 r.

Rynek internetowy potrzebuje konkurencji – rządowy plan rozwoju

Rząd, przy współpracy ekspertów z Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunication Union, ITU), przygotował plan rozwoju sieci internetowej w kraju. Plan zakłada, że do roku 2017 Albania podwoi liczbę gospodarstw domowych z dostępem do Internetu oraz podłączy do sieci wszystkie szkoły, ośrodki zdrowia i urzędy pocztowe. Według ITU jednym z głównych powodów obecnego zacofania jest brak konkurencji na rynku, co wstrzymuje rozprzestrzenianie się dostępu do Internetu. (TV Scan)

 

Korça: Protest przedsiębiorców przeciw szarej strefie

Drobni przedsiębiorcy w mieście Korça na południowym wschodzie Albanii protestowali w środę przeciw nieuczciwej konkurencji i „nieformalnych” układach ze strony biznesów działających w szarej strefie, bez licencji i płacenia podatków. W ramach protestu jego uczestnicy wstrzymali działalność i zamknęli sklepy i biura na 3 godziny grożąc, że w przypadku nie podjęcia odpowiednich działań przez rząd i samorząd lokalny, również oni zrzekną się odpowiednich licencji i zaprzestaną płacenia podatków. Według prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Alberta Nasto, w Korçy działa tam ok. 6 tys. biznesów, podczas gdy z zobowiązań wywiązuje się raptem połowa. W zeszłym roku zbankrutowało 280 z nich. (Shekulli)

 

30 maja 2012 r.

Raiffeisen i Bank Albanii zmniejszają zakupy albańskich papierów skarbowych

Bank Raiffeisen i Bank Albanii nadal zajmują czołowe pozycje wśród nabywców albańskich papierów skarbowych, jednak ich udział w finansowaniu długu państwa się zmniejsza, wynika z danych Ministerstwa Finansów. Udział banku Raiffeisen w zakupach bonów i obligacji skarbowych spadł do 31,1% w I kwartale 2012 r. z 33,7% w poprzednim kwartale, a albański bank centralny odpowiednio do 13,6% z 14,3%. Pozostałe banki komercyjne (z wyłączeniem banku Raiffeisen) kupiły 38,7% obligacji i bonów skarbowych wobec 35,3% w IV kwartale 2011 r., a inwestorzy prywatni sfinansowali 13,3%, czyli o 0,4 pproc. więcej niż kwartał wcześniej. (minfin.gov.al)

 

„Dni turystyki i agrobiznesu, Albania-BiH” szansą na współpracę

„Dni turystyki i agrobiznesu, Albania-Bośnia i Hercegowina” zorganizowane w Ambasadzie Albanii w Sarajewie były okazją do podsumowania dotychczasowej – niezadowalającej w ocenie ambasadora Albanii Flamura Gashiego – współpracy między obu krajami, oraz wyznaczenia kierunków i możliwości jej rozwoju. W imprezie uczestniczyli reprezentanci albańskiego sektora rolnictwa, tour-operatorzy, przedstawiciele mediów oraz resortów ministerialnych. (biznes.ba)

 

29 maja 2012 r.

Albania szczepi zwierzęta przeciw brucelozie

Znaczna większość zwierząt hodowlanych w okręgu Kruja (alb. Krujë) została poddana szczepieniu  przeciwko brucelozie, wynika z danych pochodzących z Regionalnej Dyrekcji Rolnictwa. Prawidłowość przeprowadzonych działań weterynaryjnych oraz ich oraz zgodność z harmonogramem potwierdza opinia koordynatorów unijnego projektu PAZA, którego celem jest ochrona konsumentów przed chorobami odzwierzęcymi. (TV Scan)

 

28 maja 2012 r.

Przetarg na licencję loterii narodowej

Albania rozpisała rozpisała przetarg na 10-letnią licencję na organizację loterii narodowej, wynika z ogłoszenia albańskiego Ministerstwa Finansó w Financial Times. Termin na składanie ofert upływa 20 czerwca o godz. 11. (Financial Times, 24.05.2012)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE