Home / Bałkany / Albania / Albania: 28 listopada – 4 grudnia 2011 r.

Albania: 28 listopada – 4 grudnia 2011 r.

4 grudnia 2011

Organizacja przedsiębiorców Konfindustria sprzeciwia się jakimkolwiek podwyżkom cen energii, o co zwróciłu się do Urzędu Regulacji Energetyki (ERE) wszystkie albańskie spółki energetyczne. Wzrost cen energii w warunkach globalnego i europejskiego kryzysu gospodarczego może mieć zgubny wpływ na krajową produkcję, zagraniczne inwestycje i generalnie całą gospodarkę, uważa Konfindustria dodając, że ceny prądu w Albanii już teraz są o min. 15% wyższe niż średnia w krajach Europy Południowo-wschodniej czy Unii Europejskiej, a przedsiębiorstwa ponoszą straty spowodowane przez złą jakość dostaw energii. (Gazeta Shqip)

 

Albania zmodernizuje linię kolejową łączącą Tiranę z nadmorskim Durrës aby zapewnić szybkość pociągów na poziomie 120 km/h, poinformowało Ministerstwo Transportu. Relizacja projektu zacznie się prawdopodobnie w przyszłym roku. (Gazeta Shqip)

 

3 grudnia 2011

Wartość depozytów sięgnęła w październiku ALL 866,7 mld, z czego 51,3% w albańskich lekach, a reszta w walutach obcych, wynika z danych Banku Albanii. Dla porównania, w 2006 r. depozyty w lekach stanowiły 62%, a w grudniu 2008 r. 55%. (Gazeta Shqip)

 

Albania ograniczy liczebność presonelu ambasad i konsulatów, m.in. w Londynie i Genewie, oraz będzie przenosić ambasady do tańszych lokalizacji, potwierdziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Propozycja, debatowana w parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, wywołała krytyczną reakcję ze strony opozycyjnej Partii Socjalistycznej, która obawia się, że zakłóci to działalność zagranicznych przedstawicielstw Albanii. (Panorama)

 

Microsoft zaprezentował w Tiranie najnowsze technologie, które wkrótce trafią na albański rynek, m.in. Windows Phone Mango, Forefront Identity Management, SQL Business Intelligence, Lync2010, w ramach organizowanego po raz trzeci Microsoft Day, w którym, oprócz specjalistów, uczestniczył również minister innowacji i technologii Genc Pollo. (Gazeta Shqip)

 

2 grudnia 2011

Banki powinny podnieść kapitał oraz na bieżąco monitorować jakość udzielonych kredytów tworząc niezbędne rezerwy na tzw. złe kredyty, wynika z rekomendacji Banku Albanii. (Gazeta Shqip)

 

W Tiranie rozpoczyna się pierwszy etap rejestracji nieruchomości na podstawie uproszczonych procedur, który zakończy się 15 stycznia 2012 r. (Gazeta Shqip)

 

Narodowy Bank Handlowy (Banka Kombëtare Tregtare, BKT) został wyróżniony tytułem Albańskiego Banku Roku 2011 przez The Banker Financial Times. BKT całożony został 86 lat temu, a aktualnie jest drugim co do wielkości bankiem w Albanii o aktywach w wysokości USD 1,9 mld i USD 1,6 mld depozytów. BKT ma 82 oddziały, z tego 60 w Albanii i 22 w Kosowie. Bankowi przyznano już ten tytuł w 2010 r. (Gazeta Shqip)

 

1 grudnia 2011

W Albanii zwiększyło się rozpowszechnienie korupcji mierzone Corruption Perception Index przygotowywanym przez Transparency International, wynika z najnowszego raportu TI. W rankingu za rok 2011 Albania uzyskała wynik 3,1 punktów i zajęła 95. pozycję wobec 3,3 punktów i 87. miejsca w zeszłym roku. Najmniej skorumpowanym krajem jest Nowa Zelandia (9,5 pkt) przed Danią, Finlandią i Szwecją. (TI)

 

W 2011 r. w Albanii odnotowano 65 nowych przypadków zarażenia HIV, a łączna liczba zarejestrowanych osób z HIV wzrosła do 478, wynika z danych Albańskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Najwięcej zarażonych, 63%, ma między 25 i 45 lat. (Top Channel)

 

Premier Sali Berisha otrzymał tytuł „Złotego Orła” przyznany przez przedsiębiorców z Klik Ekspo Grup za wsparcie dla biznesu i organizację targów. (Shekulli)

 

30 listopada 2011

Bank Albanii obniżył podstawową stopę procentową o 25 pbs do 4,75%, co ma pomóc stymulować akcję kredytową wobec słabnącego wzrostu gospodarczego i groźby negatywnego wpływu kryzysu w strefie euro, jak uzasadnił decyzję prezes banku Ardian Fullani. (TV Scan)

 

Albański Fundusz Rozwoju planuje wydać ALL 8,3 mld w przyszłym roku na poprawę infrastruktury drogowej wsi, z czego ALL 1,5 mld będzie pochodziło z środków budżetowych a ALL 6,7 mld z dotacji zagranicznych, poinformował przewodziczący funduszu Benet Beci. (lajmeshqip.com)

 

Wszystkie trzy spółki energetyczne działające w Albanii, Albańska Korporacja Energetyczna (KESH), Operator Systemu Dystrybucji Energii (OST) i ÇEZ Shpërndarje, złożyły wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki (ERE) o podniesienie cen prądu. ERE podejmie decyzję w ciągu najbliższych dni, a ew. zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2012 r. (Balkans.com)

 

Albania i Turcja zacieśnią współpracę gospodarczą, będą intensywnie promować wzajemne inwestycje oraz wspierać wspólne projekty w energetyce i innych sektorach, wynika z umowy podpisanej przez albańskiego ministra gospodarki Nasipa Naco i tureckiej minister rodziny i polityki społecznej Fatmę Sahin. (mete.gov.al)

 

29 listopada 2011

Suma składek przypisanych brutto wzrosła w okresie styczeń-październik br. o 4,5% r/r do ALL 7,1 mld, wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. Uwolnienie stawek obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego znosząca minimalną stawkę spowodowała spadek przychodów z tych ubezpieczeń o 25% r/r. W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2011 r. ubezpieczyciele wypłacili odszkodowania warte łącznie ALL 1,7 mld, o 2,6% mniej r/r. (TV Scan)

 

Państwowa spółka Albańska Korporacja Energetyczna (KESH) zapewniła, że mimo ograniczającej produkcję energii suszy spółka jest w stanie zagwarantować dostawy zaspokajające zapotrzebowanie wszystkich odbiorców, powiedział dyrektor KESH Engjëll Zego. Import energii, której cena przekracza cenę odsprzedaży prądu dystrybutorom, będzie finansowany z budżetu, zapowiedział Zego. (TV Scan)

 

Problem efektywności system emerytalnego w Albanii nie wynika ze starzenia społeczeństwa, lecz z niewłaściwej struktury system, który wymaga pilnej reform i oparcia – za przykładem większości państw rejonu – o ubezpieczenia w systemie państwowym i prywatnym, powiedział były dyrektor Instytutu Ubezpieczeń Społecznych i aktualny prezes Funduszu Ubezpieczeń Dobrowolnych Sigal, Naim Hasa. (Panorama)

 

Ponad 40 konsulów honorowi Albanii zjechało z całego świata do Tirany, w tym Konsul Honorowy Albanii w Polsce Jarosław Rosochacki. Podczas dwudniowej wizyty z okazji 99. Dnia Niepodległości Albanii konsulowie odbyli szereg spotkań z przywódcami Albanii, gdzie dyskutowano na temat kierunków rozwoju gospodarczego i kulturalnego tego kraju oraz jego polityki zagranicznej. (mfa.gov.al)

 

28 listopada 2011

Duzi odbiorcy energii wykorzytujący powyżej 50 mln kWh rocznie będą mogli ją kupować od innych dostawców niż państwowa Albańska Korporacja Energetyczna (KESH) i dystrybutor ÇEZ Shpërndarje, wynika z ustawy o liberalizacji rynku energetycznego przegłosowanej przez parlament. Zwolni to KESH z obowiązku zaspokojenia całego zapotrzebowania na energię zadeklarowanego przez krajowych odbiorców, dzięki czemu zmniejszą się dopłaty do KESH-u z albańskiego budżetu, który póki co pokrywa koszt importu energii konieczny z powodu suszy ograniczającej mozliwości produkcyjne albańskich elektrowni wodnych generujących 95% produkcji energii w kraju. (Reuters)

 

Albania obniży deficyt budżetowy do 3% PKB w 2012 r., a wzrost gospodarczy wyniesie 4,3%, wynika z ustawy budżetowej przyjętej przez parlament w sobotę 26 listopada. Tymczasem wzrost PKB prognozowany przez MFW to 1,5%, a Bank Światowy przewiduje 2%. Na ten rok rząd szacuje wzrost gospodarczy na 4%, a deficyt budżetowy na 3,5%. (Reuters)

 

W ciągu 30 lat w Tiranie będzie 5 obwodnic, z czego 2 zupełnie nowe, wynika z ustaleń strategicznej grupy ds. planu zagospodarowania przestrzennego miasta. (Panorama)

 

Macedonia, Albania, Czarnogóra i Grecja stworzą wspólny system kontroli wód w dorzeczu rzeki Drin, wynika z memorandum podpisanego przez odpowiednich ministrów czterech państw. (keshilliministrave.al)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE