Home / Bałkany / Albania / Albania: 29.10 – 4.11.2012 r.

Albania: 29.10 – 4.11.2012 r.

Albania spada na 85. wiejsce w rankingu Doing Business 2013

Albania wprowadziła pewne ułatwienia dla zakładających firmy i stara się uprościć procedury podatkowe, jednak mimo to spadła w rankingu Doing Business 2013 na 85. miejsce z 82. w poprzednim roku. Jednym z głównych powodów niewielkiego, aczkolwiek spadku Albanii w tej  klasyfikacji są szybkie i zdecydowane działania podjęte w innych krajach w kierunku reform, oceniają autorzy raportu doceniając dwie ważne reformy zrealizowane w minionym roku.

 

Nie raj, tylko piekło podatkowe

Albański system podatkowy jest jednym z najbardziej uciążliwych na świecie, i to mimo podatku liniowego, wynika z analizy Banku Światowego. Albania może być dumna z systemu podatku liniowego wynoszącego 10%, który wyróżnia  ją spośród innych krajów, jednak wiele dodatkowych procedur związanych z opłatami i ukrytymi kosztami sytuują Albanię wśród krajów stwarzających największe problemy dla biznesu, oceniają autorzy raportu.

 

ČEZ rozważa wycofanie się z Albanii

Dystrybutor energii CEZ Shpërndarje, spółka-córka czeskiegoČEZu, rozważa wycofanie się z Albanii z powodu trudnego otoczenia biznesowego i niemożności porozumienia się z władzami kraju, poinformował członek zarządu ČEZ Tomáš Pleskač podczas konferencji prasowej w Pradze.  Ostateczna decyzja ma zapaść “pod koniec roku.”

 

Zbyt mało wpływów podatkowych, żeby zrównoważyć budżet – dane po 9M

Deficyt budżetowy po trzech kwartałach br. wyniósł ALL 25,7 mld (EUR 183,6 mln), czyli o prawie 80% więcej, niż przewiduje plan, wynika z danych Ministerstwa Finansów (Ministria e Financave). Mimo cięć wydatków nie uwało się zrównoważyć znacznie niższych niż zakładane wpływów podatkowych.

Dane: Wykonanie budżetu styczeń-wrzesień 2012 r.

 

Albania negocjuje z BŚ 100 mln USD kredytu na import prądu

Albania negocjuje kredyt w wysokości USD 100 mln od Banku Światowego na sfinansowanie importu energii elektrycznej i zapewnienia nieprzerwanych dostaw konsumentom, poinformowała dyrektor regionalna ds. Europy Południowo-Wschodniej BŚ Jane Armitage dodając, że Bank jest rozczarowany niepowodzeniem prywatyzacji operatora sieci przesyłowej przez czeski ČEZ.

 

Co czwarty Albańczyk ma kartę bankową

Liczba kart bankowych w obiegu sięgnęła 750 tysięcy, trzykrotnie więcej niż w 2006 r., wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Statystycznie co czwarty Albańczyk posiada zatem kartę kredytową lub debetową.

 

Albania zimą i na narty, i na plażę

Wielkimi krokami nadchodzi sezon narciarski, a wraz z nim miłośnicy białego szaleństwa staną przed wyborem kurortu, który spełni ich śniegowe (i śnieżne) oczekiwania. Dla tych, którzy lubią odkrywać nowe tereny oraz obcować z dziewiczą przyrodą, eksperci sugerują skorzystanie z dobrodziejstw, jakie skrywa przed nami Albania.

 

Rentowność bonów znowu w dół: 12M do 6,61%, 6M do 6,13%

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych na wtorkowej aukcji spadła po raz kolejny z rzędu do 6,61% z 6,78% na poprzedniej aukcji 9 października i poziomu ok. 7,35%-7,38% latem, przy popycie ALL 11,9 mld (EUR 85 mln) i podaży ALL 6,8 mld (EUR 48,6 mln), informuje Bank Albanii. Rentowność 6-miesięcznych bonów spadła po raz kolejny i sięgnęła 6,13%. Popyt na półroczne papiery był równy ALL 3,34 mld (EUR 23,8 mln), a sprzedano ALL 2,9 mld (EUR 20,7 mln). (bankofalbania.org)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,90, USD/ALL 108,57

Kurs euro do leka wyniósł EUR/ALL 139,90 w piątek, 2 listopada, wobec EUR/ALL 139,65 tydzień wcześniej. Dolar amerykański umocnił się nieco w stosunku do leka do USD/ALL 108,57 w ostatni piątek z USD/ALL 108,19 w dniu 29 października. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE