Home / Bałkany / Albania / Albania: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Albania: 3 – 9 grudnia 2012 r.

Analiza: Albania przyjęła budżet roku wyborczego AD 2013

Po przeszło 10 godzinach dyskusji albański parlament głosami koalicji uchwalił przyszłoroczny budżet, informują albańskie media. Wpływy budżetowe mają wynieść w 2013 r. ALL 360,3 mld (EUR 2,57 mld), wydatki ALL 409 mld (EUR 2,92 mld), a w konsekwencji deficyt ALL 49 mld (EUR 350 mln), czyli 3,4% PKB. Podczas debaty parlamentarnej premier Sali Berisha zachwalał projekt budżetu na 2013 r. jako „najwspanialszy w historii kraju” i mający na celu podniesienie dobrobytu mieszkańców m.in. dzięki podniesieniu emerytur o 4% w miastach i o 5% na wsi, a także podwyżce płac o średnio 2-5%.

Pełny projekt budżetu 2013

 

Wymiana handlowa między Albanią a Kosowem sięgnęła 20 milionów euro

Wymiana handlowa między Albanią i Kosowem na polu rolnictwa wzrosła w ciągu ostatnich sześciu lat pięciokrotnie, jednak nadal pozostaje na zbyt niskim poziomie, powiedział rzecznik Ministerstwa Rolnictwa Adil Behramaj Radiu Kosowo. W zeszłym roku całkowita wartość importowanych produktów rolniczych to EUR 8,9 mln a eksportowanych EUR 10, 6. Jest to jednak wciąż kiepski wynik, biorąc pod uwagę wyraźną chęć polityków, aby taką wymianę handlową ułatwiać, ocenia Behramaj.

 

Wycofanie CEZ z Albanii będzie kosztować prawie EUR 200 mln, ale zapobiegnie dalszym stratom – Moody’s

Czeski ČEZ może stracić prawie EUR 200 mln na natychmiastowym wycofaniu się z Albanii, jednak taki ruch zapobiegłby przyszłym stratom z albańskiej działalności, ocenia agencja ratingowa Moody’s.

 

Albania spada w rankingu Transparency International

Pomimo tego, że walka z korupcją jest jednym z priorytetowych zadań stawianych przed Albanią przez Komisję Europejską, zanotowała ona spadek w Indeksie Percepcji Korupcji (IPK) na rok 2012, przygotowywanym przez Transparency International (TI). Tegoroczny indeks zawiera 176 krajów uporządkowanych na podstawie poziomu korupcji w sektorze publicznym.

 

Stabilizacja inflacji: 2,5% w listopadzie

Inflacja w listopadzie ustabilizowała się po kilkumiesięcznym wzroście w I połowie roku, i korekcie w ostatnich dwóch miesiącach, co odzwierciedla nieznaczny wzrost indeksu dóbr konsumpcyjnych do 2,5% z 2,4% r/r w październiku, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Tempo wzrostu cen utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. 1-3%.

Dane: Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-listopad 2012 r.

 

UE i Francja sfinansują tirańskie tramwaje

Albania otrzyma EUR 1,25 mln na przygotowanie planów sieci tramwajowej od Unii Europejskiej i Francji, ogłosił mer Tirany Lulzim Basha. Pieniądze zostaną wydane na opracowanie planów przebiegu głównych linii.

 

Rating B1 stabilny – Moody’s

Agencja Moody’s potwierdziła rating Albanii na poziomie B1 ze stabilną prognozą doceniając odporność albańskiej gospodarki na negatywny wpływ kryzysu w strefie euro, oraz poprawę instytucji państwa, przy wskazaniu jednocześnie na zagrożenia gospodarcze. Na niekorzyść działa z kolei wysoki poziom długu publicznego w porównaniu z krajami sąsiednimi, oraz niepewność w odniesieniu do średnioterminowych planów konsolidacji fiskalnej i redukcji zadłużenia, m.in. z wziązku z wyborami parlamentarnymi w 2013 r. (Moodys.com)

 

Albania przyciąga jachty

Albania, dotychczas omijana przez amatorów żeglowania, wyrasta na atrakcyjną lokalizację dla przystani jachtowych, przewiduje dyrektor rozwoju w firmie Camper & Nicholsons Marinas (CNM) Dan Hughes, jak podaje portal superyachtnews.com. Dla Hughesa Albania jest naturalnym wyborem, biorąc pod uwagę niewykorzystany potencjał wybrzeża, i swego rodzaju dziurę między Chorwacją i Czarnogórą a Grecją. (superyachnews.com)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,77, USD/ALL 108,10

Kurs euro do leka wyniósł EUR/ALL 139,77 w piątek, 7 grudnia, czyli praktycznie nie zmienił się na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni, wynika z danych Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Amerykański dolar umocnił się tymczasem do USD/ALL 108,10 z USD/ALL w ostatni piątek. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

 

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE