Home / Bałkany / Albania / Albania: 3 – 9 września 2012 r.

Albania: 3 – 9 września 2012 r.

Międzynarodowa rywalizacja o Albpetrol

Przetarg o prywatyzację firmy naftowej Albpetrol rozpocznie się 7 września, zdecydowało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Energetyki (Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, METE), jak poinformował Balkanweb. Dotychczas zainteresowanie zakupem koncernu wyraziło 19 firm, które pobrały odpowiednią dokumentację przetargową z Ministerstwa. Zapowiada się rywalizacja między kapitałem chińskim, amerykańskim i rosyjskim.

 

Niemcy zainteresowani inwestycjami na albańskiej riwierze

Niemieckie firmy wykazująca zainteresowanie inwestycjami w dziedzinie turystyki na południowym wybrzeżu Albanii, informuje Deutsche Welle. Problem stwarza jedynie brak odpowiedniej infrastruktury, systemu energetycznego, kanalizacyjnego i utylizacji odpadów.

 

Sektor budowlany zmaga się rosnącymi cenami materiałów

W drugim kwartale tego roku koszty poniesione przez firmy budowlane wzrosły o 0,3%. W tym samym okresie w roku ubiegłym były one niższe o 0,8%, informuje albański instytut statystyczny, INSTAT. Trudności z jakimi od lat boryka się sektor budowlany teraz stają się jeszcze poważniejsze, gdy materiały budowlane, transport oraz maszyny drożeją.

 

Inflacja powoli rośnie do 2,74% w sierpniu

Inflacja w Albanii nieznacznie przyspiesza, ale pozostaje pod kontrolą i w ramach celu inflacyjnego Banku Albanii (1-3%), wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). W sierpniu ceny konsumpcyjne wzrosły średnio o 2,84% r/r, czyli o 1,1 pproc. szybciej niż w lipcu. Równocześnie w sierpniu za produkty i usługi trzeba było zapłacić o niecałe 0,4% więcej niż w lipcu.

Dane: Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-sierpień 2012 r.

 

Połowa elektryczności na straty

Połowa energii elektrycznej w Albanii idzie na straty, wynika z najnowszych danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Wartość szkód wynosi ok. ALL 13 mld (EUR 93 mln), jak szacuje Gazeta Shqip, a większość z nich ponosi dystrybutor CEZ Shpërndarje.

Dane: Bilans energii elektrycznej w I połowie 2012 r.

 

Ogłoszono przetarg na obwodnicę Fieru

Jedenaście firm, w tym amerykański Copri, włoski Grandi Lavori i niemiecki Strabag, staje do przetargu na budowę obwodnicy miasta Fier ogłoszonego w dniu XXX przez Ministerstwo Prac Publicznych i Transportu (Ministria e Punëve Publike e Transportit, MPPT). Droga o długości 22 kilometrów ma łączyć 2 autostrady wybudowane w ciągu ostatnich lat: Lushnje-Fier i Levan- Tepelenë.

 

Ceny złota idą w górę

Cena złota w Albanii ciągle rośnie, co z jednej strony stanowi odzwierciedlenie tendencji na rynkach międzynarodowych, a z drugiej – świadczy o niepewności związanej z pogłębiającymi się trudnościami gospodarczymi. W takich warunkach to właśnie inwestycja w złoto wydaje się być jedynym bezpiecznym rozwiązaniem.

 

Płoną lasy, kwitnie biznes węgla drzewnego

Mimo ogólnego spowolnienia gospodarczego, biznes oparty na handlu węglem drzewnym kwitnie, a zyski firm sprzedających spalone drzewa rosną wraz ze wzrostem natężenia pożarów lasów. Ok. 90% tegorocznych pożarów lasów stanowią celowe podpalenia, informuje policja. Część pożarów powodują pasterze, którzy chcą w ten sposób rekultywować swoje pastwiska, większość jednak jest „dziełem” firm sprzedających spalone czy nadpalone szczątki drzew.

 

Albania nie zgadza się na przyjęcie albańskiego kodu telefonicznego przez Kosowo

Kosowscy parlamentarzyści zatwierdzili większością głosów rezolucję o zamianie aktualnie używanych kodów telefonicznych (+377, +381 i +386) na kod Republiki Albanii (+355). Tymczasem ze strony Albanii nie ma jeszcze na to zgody. Kosowo nie może otrzymać swojego kodu telefonicznego, gdyż nie jest członkiem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU). W związku z tym korzysta z kodów Serbii (+381), Monako (+377) i Słowenii (+386).

 

Kursy walut: EUR/ALL 138,01, USD/ALL 108,98

Euro osłabiło się minimalnie w stosunku do leka w ostatnich dniach, a kurs średni europejskiej waluty wyniósł w piątek, 7 września EUR/ALL 138,01 wobec ALL 138,24 tydzień wcześniej. Jednocześnie osłabia się amerykański dolar, do USD/ALL 108,98 w dniu 7 września, z USD/ALL 110,09 w dniu 31 sierpnia. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE