Home / Bałkany / Albania / Albania: 30.04.-06.05.2012 r.

Albania: 30.04.-06.05.2012 r.

6 maja 2012 r.

Zasiadanie w trzecim zarządzie – pro bono

Od teraz urzędnicy państwowi będą mogli zasiadać odpłatnie w najwyżej dwóch zarządach spółek państwowych jednocześnie, a ograniczenie dotyczyć będzie również rad nadzorczych i komisji, wynika z rozporządzenia premiera. Ma to ograniczyć proceder „wielonarządowości”, i usprawnić działanie instytucji. (Gazeta Shqip)

 

5 maja 2012 r.

Okradana energetyka: kradnie się prąd, kable, pieniądze

Spółki sektora energetycznego zmagają się z nowym problemem: kradzieżami. W przypadku dystrybutora CEZ Shpërndarje notorycznie dochodzi do przywłaszczenia należności od użytkowników przez inkasentów, operator sieci przesyłowej OST skarży się zaś na kradzieże infrastruktury, co dodatkowo stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców, oraz wydajności sieci. Szacuje się, że w ciągu ostatnich dwóch lat zniknęło m.in. 10 km przewodów, natomiast strat CEZ-u dotychczas nieoszacowano. Dodatkowo, i to już od wielu lat, istotnym problemem są kradzieże energii z sieci i zwyczaj „gronowego” podłączania się na dziko, co – szczególnie na peryferiach – stanowi niemal normę. (Gazeta Shqip)

 

4 maja 2012 r.

Ziemia za EUR 1 dla inwestorów w energetykę odnawialną

Podmioty planujące inwestycje w energetykę odnawialną będą mogły wydzierżawić państwową ziemię za symboliczne 1 EUR, wynika z decyzji Rady Ministrów. Jednym z problemów hamujących inwestycje w energetykę odnawialną jest bowiem kwestia własności ziemi oraz dostęp do finansowania i biurokracja. Decyzja rządu ma na celu zachęcenie inwestorów do rozwoju tej branży, która przez obecny rząd uznawana jest za priorytetową, a dodatkowo pozwoli zagospodarować niewykorzystywane, i od lat czekające na prywatyzację tereny państwowe. (keshilliministrave.al, Gazeta Shqip)

 

Do końca roku powstaną sądy administracyjne – MinJus

Od stycznia 2013 r. będzie funkcjonował Sąd Administracyjny w Tiranie oraz sześć oddziałów regionalnych, zadeklarował minister sprawiedliwości serwisowi TV Scan. Droga to utworzenia nowych sądów stoi otworem dzięki przegłosowaniu ustawy przez parlament, jednogłośnie, choć nie bez międzypartyjnych dyskusji. (TV Scan, Top Channel, ec.europa.eu)

 

3 maja 2012 r.

Branża tekstylna traci konkurencyjność

Albańska branża tekstylna zmarnowała szansę wypełnienia luki po producentach z ogarniętych rewolucjami krajów Bliskiego Wschodu, pisze TV Scan. Producenci i inwestorzy przenieśli się bowiem do Serbii, Czarnogóry czy Bułgarii, a to z powodu sprzyjającego w tych krajach klimatu biznesowego, w tym systemu podatkowego i instytucjonalnego wsparcia dla przedsiębiorców, a Albania nie jest nawet atrakcyjna z punktu widzenia taniej siły roboczej. Pierwszym kwartale eksport odzieży i ubrań spadł o 4% r/r, m.in. z powodu spadku zamówień od głównych odbiorców – Grecji i Włoch. Przemysł tekstylny stanowi ponad 30% albańskiego eksportu, a jego załamanie grozi dalszym pogorszeniem bilansu płatniczego. (TV Scan)

 

2 maja 2012 r.

Handel zagraniczny w marcu 2012: Rośnie deficyt handlowy

Wartość eksportu wyniosła w marcu ALL 16,7 mld (EUR 119,5 mln), co stanowi wzrost o 10,2% m/m i spadek o 1,4% r/r, wynika z danych opublikowanych przez Instytut Statystyki (INSTAT). Równocześnie import sięgnął ALL 44,1 mld (EUR 315 mln), czyli o 18,4% więcej m/m i 2,5% więcej r/r. Deficyt wyniósł zatem ALL 27,3 mld i zwiększył się o 24% m/m i 5,1% r/r. (INSTAT)

 

1 maja 2012 r.

Rentowność obligacji bez zmian

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych na wtorkowej aukcji pozostała bez zmian, na poziomie 7,35%, informuje Bank Albanii. Rentowność 3-miesięcznych bonów wzrosła minimalnie do 5,31% z 5,30% na poprzedniej aukcji. Łącznie, obu typów papierów sprzedano ALL 12,4 mld (EUR 88,6 mln). (bankofalbania.org)

 

Za wcześnie na GPW w Tiranie – prezes Banku Albanii

Albania nie jest gotowa na giełdę papierów wartościowych w Tiranie, a brak giełdy w warunkach kryzysu gospodarczego jest okolicznością sprzyjającą, powiedział prezes Banku Albanii Ardian Fullani biorący udział w posiedzeniu parlamentarnej Komisji Gospodarki i Finansów. (mapo.al)

 

Albania podniesie płacę minimalną o ALL 1000 (EUR 7,14) do ALL 21000 (EUR 150) w tym roku, zapowiedział minister pracy Spiro Ksera przy okazji Święta Pracy. Ksera dodał również z zadowoleniem, że stopa bezrobocia spadła do 13,26% z 13,7% rok wcześniej. (Panorama)

 

30 kwietnia 2012 r.

Rynek ubezpieczeń w Q1 mniejszy o 16% r/r

Przychody ze składek w albańskim sektorze ubezpieczeniowym spadły w pierwszym kwartale o 15,7% r/r do ALL 1,88 mld (EUR 13,4 mln), wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare, AMF). Liczba umów ubezpieczeniowych spadła z kolei o 26,3% do 218,77 tys. (amf.gov.al)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE