Home / Bałkany / Albania / Albania: 30.07-5.08.2012 r.

Albania: 30.07-5.08.2012 r.

Komentarz: Albania i Kosowo: Lek na kryzys, czyli o skutkach ubocznych dwuwalutowości Kosowa

Albania powraca do pomysłu wprowadzenia w Kosowie leka jako równoległej waluty upatrując w tym szansy na zbliżenie gospodarcze obu krajów i przyspieszenie ich rozwoju. Nie wiadomo jednak do końca, na czym taka operacja miałaby polegać, ponieważ w Kosowie nie ma zakazu używania walut innych niż euro. Niezależnie od tego, w praktyce realizacja pomysłu i tak jest mało prawdopodobna z powodów natury zarówno politycznej, jak i gospodarczej, oraz daleko idących i nie do końca przewidywalnych konsekwencji takiego kroku.

 

Albania coraz dotkliwiej odczuwa kryzys, Albańczycy coraz biedniejsi – raport Banku Albanii

Albania dotkliwie odczuwa efekty kryzysu gospodarczego, a sytuacja wymaga zdecydowanej interwencji zajętej nadmiernie politykowaniem władz, ostrzega prezes Banku Albanii w przedstawionym 2 sierpnia Raporcie o polityce monetarnej w II kwartale 2012 r. opisującym w praktyce ogólny stan gospodarki Albanii w kontekście regionu i świata. Sytuacja monetarna pozostaje i pozostanie jednak stabilna, dodał.

 

Albania przyciąga inwestorów

Albania znajduje się pośród krajów najbardziej atrakcyjnych pod względem potencjału i warunków do inwestowania. Bank Światowy w swoim raporcie podaje, że w zeszłym roku Albanii udało się ściągnąć inwestycje o łącznej wartości EUR 1,03 mld, czyli więcej niż BŚ zakładał w swoich wcześniejszych prognozach.

 

Połowa eksportu do USA bez cła

Kolejny rok z rzędu Albania będzie mogła bezcłowo eksportować część towarów do  USA dzięki zatwierdzonemu pod koniec lipca porozumieniu o Programie Powszechnego Systemu Preferencji (Generalized System of Preferences, GSP). System ten obejmie określony katalog 3,5 tys. albańskich produktów, m.in. większość tekstyliów i odzieży, produkty rolne, środki chemiczne, minerały, a także marmur i rośliny lecznicze, które w praktyce stanowią ponad połowę albańskiego eksportu do Stanów Zjednoczonych.

 

Albania i Czechy: Próby rozwiązań problemów CEZu i promocja inwestycji

Problemy dystrybutora energii elektrycznej CEZ Shpërndarje, spółki córki czeskiego ČEZ-u, trwające nieprzerwanie od początku działalności tego podmiotu w Albanii, a także perspektywy zacieśnienia współpracy gospodarczej i promocja czeskich inwestycji w Albanii, były przedmiotem rozmowy albańskiego ministra gospodarki Edmonda Haxhinasto i ambasador Republiki Czeskiej w Tiranie Bronislavy Tomášovej.

 

Kryzys skłania Greków do pracy w Albanii. U Greków

Greckie przedsiębiorstwa działające w Albanii zatrudniają coraz więcej obywateli Grecji, szczególnie na stanowiskach kierowniczych, a kolejnej fali greckich pracowników oczekuje się po wakacjach, pisze Gazeta Shqip powołując się na informacje od firm. Zjawisko to – szczególnie widoczne w Tiranie, gdzie siedzibę ma większość zagranicznych biznesów – jest powodem zaniepokojenia Albańczyków obawiających się utraty pracy.

 

Dystrybutor CEZ odcina prąd dłużnikom, soptyka się z siłowym oporem

Dystrybutor energii elektrycznej CEZ Shpërndarje wznowił w czwartek, zgodnie z zapowiedzią, rozpoczętą w poprzednim tygodniu akcję odcinania dostępu do prądu najbardziej zadłużonym abonentom, co wywołało sprzeciw mieszkańców graniczącego z Kosowem okręgu Kukës, oraz Maqellarë w regionie Peshkopi. Posunięcie CEZu stanowi akt desperacji wobec skandalicznie niskiej ściągalności opłat za prąd, która w niektórych regionach, szczególnie w górach na północy kraju, wynosi zaledwie kilka procent, jak informuje spółka. Ponownie nie odbyło się bez siłowego oporu mieszkańców Bregu i Lumit, i na ekipę CEZu czekało kilkuset uzbrojonych m.in. w kamienie, skarżyli się pracownicy spółki. W innych okręgach mieszkańcy jednak woleli spłacić część zaległości, i podpisać porozumienie o uiszczeniu reszty w ratach. Stawiającym opór CEZ grozi wejściem na drogę sądową. (Gazeta Shqip)

 

CEZ importuje w sierpniu 350 MW energii

Dystrybutor energii elektrycznej CEZ Shpërndarje wywiąże się z zobowiązania do zapewnienia dostaw energii elektrycznej zgodnie z zapotrzebowaniem odbiorców, importuje w sierpniu 350 MW energii mimo wysokiej cenie na rynkach światowych i kosztem dodatkowej pomocy finansowej spółki-matki, czeskiego ČEZu, poinformowała albańska spółka informując jednocześnie o ogłoszonym w tym celu przetargu w dniu 23 lipca. (Panorama)

 

Wakacyjna stabilizacja walut: EUR/ALL 137,28, USD/ALL 112,22

Początek sierpnia, czyli głównego miesiąca wakacyjnego w Albanii, upłynął pod znakiem stabilizacji kursów walutowych na poziomie z końcówki lipca. Euro pozostaje słabsze niż przed rokiem, i w piątek, 3 sierpnia, kurs EUR/ALL wyniósł 137,28. Nadal silny natomaist jest dolar amerykański, za którego trzeba było zapłacić 112,22 ALL. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE