Home / Bałkany / Albania / Albania: 30 stycznia – 5 lutego 2012 r.

Albania: 30 stycznia – 5 lutego 2012 r.

5 lutego 2012

Niesprawność rządu, brak spójności działań oraz korupcja to główne przyczyny braku postępów w ochronie praw własności, mimo szeregu trafnych w zamyśle inicjatyw, ocenia Bank Światowy w raporcie. Działania rządu, np. projekt legalizacji budów zniesionych zezwolenia oraz rekompensaty za wywłaszczone majątki, oceniono jako populistyczne, nieprzygotowane pod względem finansowym i otwierające pole do nadużyć. (Gazeta Shqip)

 

Mnogość jednocześnie prowadzonych inwestycji drogowych prowadzi do niewydolności budżetu i rosnącego długu publicznego, uważają komentatorzy gospodarczy. Otwarte latami place budowy szkodzą jednocześnie ruchowi drogowemu, stanowi samych budów oraz pozostałych dróg oraz finansom zaangażowanych w ich budowę firm. Budowę drogi z Rrogozhiny do Plepy rozpoczęto w 2009 roku i na ten rok prace nad nią zostały wstrzymane. Na połowie całego odcinka, do Kakaviji, jest już wylany asfalt, jednak nie może on zostać otwarty dla kierowców ze względu na brak pasów, barier ochronnych i znaków drogowych. Sytuacja od kilku miesięcy pozostaje bez zmian. Pod koniec zeszłego roku, ze względu na trudną sytuację ekonomiczną na świecie i rosnący dług Albanii, Bank Światowy zasugerował powstrzymanie się przez nowymi inwestycjami drogowymi. (scan-tv.com, 24-ore.com)

 

4 lutego 2012

Od września 2011 r. do Albanii sprowadzono 18 tys. używanych samochodów, podaje Generalna Dyrekcja Celna. Zalew spowodowany jest zastąpieniem cła importowego 20%-wym VAT-em jesienią 2011 r. Zniesienie cła importowego obniżyło cenę samochodów o przynajmniej 70%, szczególnie dla aut z rocznika 2004-2005, szacują władze celne. Równocześnie w ciągu ostatnich czterech miesięcy 2011 r. sprzedaż nowych aut spadła o co najmniej 60%, deklarują dilerzy dodając, że sporej części salonów grozi bankructwo. Potwierdzają to oficjalne dane: w 2011 r. nie sprzedano nawet 2 tysięcy nowych samochodów, podczas gdy w poprzednich latach było to ok. 3,5 tysiąca rocznie. (Gazeta Shqip)

 

3 lutego 2012

Albania otrzyma 82 miliony euro w ramach Instrumentu Pomocy Przedakcesyjnej (IPA), wynika z umowy podpisanej przez minister integracji Majlindę Bregu i ambasadora UE w Tiranie Ettore Sequi. Dzięki temu zrealizowanych zostanie kilka projektów infrastrukturalnych, a część posłuży pomocy społęczności romskiej. (Top Channel)

 

Dystrybutor energetyczny CEZ Shpërndarje podejmie działania zmierzające do poprawy jakości usług. Nowy prezes firmy Jaroslav Macek poinformował media, że celem jego pracy będzie ograniczenie strat i zapewnienie ciągłych dostaw energii elektrycznej do konsumentów. Firma CEZ Shpërndarje zwiększyła liczbę niezależnych kontroli liczników energii elektrycznej reagując w ten sposób na powtarzające się skargi od konsumentów na zawyżone rachunki, szczególnie pod koniec roku. Podejrzewało się, że CEZ w ten sposób kompensuje sobie straty spowodowane niską ściągalnością należności. W Albanii liczniki energii są zwykle w zamkniętych skrzynkach niedostępnych dla konsumentów, a odczytów dokonują pracownicy dystrybutora, w tym przypadku CEZ-u. W kilku przypadkach menadżerowie stwierdzili naruszenia i nadużycia, które skutkowały dyscyplinarnymi zwolnieniami z pracy. (TV Scan)

 

2 lutego 2012

Średnia ważona rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych spadła do 7% z 7,11% na poprzedniej aukcji, informuje Bank Albanii. Dla 3-miesięcznych bonów rentowność spadła do 5,08% z 5,15%. We wszystkich tegotygodniowych aukcjach Albania pożyczyła ALL 15,6 mld (EUR 11 mln). W zeszłym tygodniu Bank Albanii obniżył podstawową stopę procentową o 25 ppb do 4,5%. (bankofalbania.org)

 

Albania nie podniesie podatków dla przedsiębiorstw przynajmniej do 2014 r., zadeklarował premier Sali Berisha na posiedzeniu rządu, podczas którego zatwierdzono plan polityki fiskalnej na lata 2012-2014. Dotychczasowy model gospodarczy zapewnił stabilizację i rozwój, a rząd docenia znaczenie sektora prywatengo dla wzrostu dobrobytu, powiedział premier. (TV Scan)

 

Ceny lekarstw importowanych do Albanii będzie teraz monitorowała, i w razie czego korygowała, specjalna komisja, na podstawie cen z krajów sąsiadujących: Macedonii, Grecji i Włoch, zdecydował rząd. W sześcioosobowej międzyministerialnej komisji zasiądą eksperci z resortów zdrowia, finansów, gospodarki i Instytutu Ubezpieczeń Zdrowotnych (ISKSh). (Shekulli)

 

Apteki będą musiały wprowadzać ceny lekarstw do internetowego systemu bazodanowego w tym roku, w przeciwnym razie grozić im będą kary, a nawet odebranie licencji. Ma to zapobiec nadużyciom z refundacją kosztów leków oraz zawyżaniu cen, a także zapewnić nadzór nad obrotem lekarstwami. (Balkans.com)

 

W 2012 r. kraje zrzeszone w Międzynarodowej Radzie ds. Oliwy z Oliwek (International Olive Oil Council, IOOC), w tym Albania, mogą ubiegać się o fundusze na realizację akcji i imprez związanych z promocją oliwy w swoich krajach. W 2011 r. całkowity budżet wynosił EUR 330 tys., i przewiduje się, że w bieżącym będzie podobny. Do IOOC należą: Albania, Algieria, Argentyna, Chorwacja, Egipt, Unia Europejska, Iran, Irak, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Czarnogóra, Maroko, Syria, Tunezja i Turcja. (Balkans.com)

 

1 lutego 2012

Wzrost gospodarczy Albanii wyniesie w 2012 r. wyniesie 0,5%, wynika z zrewidowanych po raz kolejny szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Głównym powodem jest kryzys w strefie euro, szczególnie w krajach sąsiadujących z Albanią, na które przypada większość handlu zagranicznego – Włoszech i Grecji. Albańśki rząd nadal trzyma się prognozy 4,3% wzrostu PKB w 2012 r. (Panorama)

 

Państwowa Korporacja Energetyczna Albanii (KESH) potrzebuje wsparcia w wysokości ALL 11 mld (EUR 78,8 mln) żeby przetrwać trwający kryzys energetyczny w kraju, dowiedzieli się nieoficjalnie reporterzy Balkan Insight i Gazeta Shqip od źródła w spółce. W grudniu rząd udzielił KESH-owi gwarancji kredytowych na ALL 4,5 mld (EUR 33 mln), żeby zapewnić import energii i trwałość dostaw. Albański główny producent energii stoi w obliczu trudności w zapewnieniu dostaw wywołanych połączeniem wielomiesięcznej suszy, chwilowego znacznego ochłodzenia i nagromadzenia niezapłaconych należności od dystrybutora energii CEZ Shpërndarje. W 2010 r. KESH wyprodukował ok. 7 mld kW, w 2011 r. ok. 4 mld kW. Oczekuje się, że w 2012 r. produkcja wyniesie ok. 3 mld kW, wtedy przynamniej 1,7 mld kW będzie musiało pochodzić z importu. Tymczasem na sztucznym jeziorze Fierzë poziom wody nadal pozostaje bardzo niski, wynosi tylko 264 m n.p.m. Szacuje się, że system ten wymaga pilnie przynajmniej miliarda euro inwestycji, żeby wyeliminować ryzyko przerw w dostawie prądu. (Gazeta Shqip, Balkan Insight)

31 stycznia 2012

Instytut Statystyczny (INSTAT) przejdzie pod jurysdykcję Urzędu Rady Ministrów, wynika z decyzji parlamentarnej komisji gospodarki podjętej głosami posłów koalicji. Opozycja sprzeciwia się temu rozwiązaniu twierdząc, że obniży to i tak już niewysoką wiarygodność danych publikowanych przez INSTAT. (balkanweb.com)

 

Albańczycy zarabiający ponad ALL 2 mln (EUR 14,3 tys.) rocznie będą musiali złożyć do września br. deklarację podatkową, wynika z projektu ustawy o deklaracjach podatkowych zatwierdzonego przez parlamentarną komisję gospodarki. Ocenia się, że ustawa dotyczyć będzie ok. 100 tys. osób. Projekt przyjęto głosami koalicji; opozycja domagała się opóźnienia wprowadzenia deklaracji podatkowych od osób fizycznych do 2014-2015 r. (Balkans.com)

 

Albania dostosuje system celny do wymagań Unii Europejskiej na podstawie propozycji ustawy celnej opracowanej z udziałem ekspertów unijnych, zapowiedział minister finansó Ridvan Bode. W ciągu ostatnich2 lat UE wydała EUR 2 mln na usprawnienie i poprawę jakości systemu celnego, przypomniał ambasador UE w Albanii Ettore Sequi. (Balkans.com)

 

30 stycznia 2012

W 2011 r. w Albanii było 103 038 zarejestrowanych przedsiębiorstw, z tego 99 722 faktycznie działało, wynika z danych pochodzących z jesiennego spisu powszechnego opublikowanych przez Instytut Statystyczny INSTAT. Większość firm działa w sektorze usług, a połowa ogółu skoncentrowana jest w Tiranie i Durrës. Aktywnych działających zagranicznych biznesów było 2739. 62,7% wszystkich firm zatrudnia tylko jednego pracownika, w 28,2% pracuje od 2 do 4 osób, a firmy z ponad 50-osobową załogą stanowią tylko 1% ogółu. Z danych wynika również, że co czwarta firma (26,4%) prowadzona jest przez kobietę. (INSTAT)

 

Port Durrës przeładował w 2011 r. 2,7 mln ton ładunku, czyli o 330 tys. ton więcej niż w roku poprzednim, informują władze portowe. Ok. 37% towarów przypadało na transport między Albanią a Włochami. W 2011 r. port w Durrës wyeksportował do Włoch 493 tys. ton towarów, a importował 508 tys. ton. Kraje, z którymi wielkość handlu przekroczyła 100 tys. ton to również Turcja,Malta, Rosja, Ukraina, Chiny, Francja i Chorwacja. (Standard)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE