Home / Bałkany / Albania / Albania: 31 października – 6 listopada 2011 r.

Albania: 31 października – 6 listopada 2011 r.

6 listopada 2011

Albania chciałaby zarządzać przestrzenią powietrzną Kosowa, zadeklarował podczas regionalnej konferencji władz lotniczych w Tiranie Urząd Lotnictwa Cywilnego Albanii. Propozycja ta zostanie przedstawiona Radzie NATO w przyszłym tygodniu, podobnie jak analogiczna oferta Węgier. (Gazeta Shqip)
Najlepsi operatorzy turystyczni zostaną nagrodzeni Nagrodą Turystyki Albańskiej w dziedzinie innowacji, marketingu i eko-turystyki przyznanymi przez Ministerstwo Turystyki i Albańskie Stowarzyszenie Turystyki, co ma zachęcić podmioty z branży turystycznej do podniesienia jakości usług i promować pozytywne przykłady i modele działalności, zapowiedziało ministerstwo. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na niekorzystne wyniki branży turystycznej z minionym sezonie, co przypisuje się słabej jakości oferty turystycznej w Albanii. (Gazeta Shqip)
5 listopada 2011

Ok. 60% z wartych ALL 67,4 mld inwestycji publicznych w przyszłym roku finansowanych będzie z kredytów bankowych i pożyczek zagranicznych, wynika z projektu budżetu na rok 2012. W tym roku rząd podpisał m.in. umowę na USD 300 mln z arabskim konsorcjum bankowym nabudowę drogi Tirana-Elbasan. Ogólnie wartość inwestycji będzie o 18% niższa niż w bieżącym roku, kiedy wyniesie ALL 82 mld. (Gazeta Shqip)
Wpływy budżetowe w r. 2012 wyniosą ALL 356 mld, czyli o 2,3% niż wg znowelizowanego budzętu na bieżący rok, wynika z rządowego projektu. Wydatki sięgną zaś ALL 395 mld, czyli odpowiednio o 3,5% mniej. Wzrost gospodarczy przewidywany jest w wysokości 4,1%. (TV Scan)
Piriorytetem albańśkiego budżetu na rok 2012 będzie dygitalizacja instytucji, zapowiedział premier Sali Berisha. (Gazeta Shqip)
Wartość portfela kredytowego na koniec III kwartału sięgnęła ALL 517 mld (ok. EUR 3,7 mld), z czego 18% zaklasyfikowano jako tzw. złe kredyty, wynika z danych Banku Albanii. Wartość depozytów wynosiła ALL 867mld (ok. EUR 6,2 mld), czyli o 14% więcej r/r. Wzrost depozytów przypisuje się zwiększonej skłonności do oszczędzania kosztem konsumpcji, oraz lokowaniu oszczędności w albańskich bankach przez emigrantów w Grecji. Najbardziej wzrosła wartość depozytów w Korçy (23%), Kukësie i Dibrze (20%) oraz Elbasanie (18%), podczas gdy w TIranie wzrost wyniósł 8% r/r. (Gazeta Shqip)
4 listopada 2011

Albania oferuje udogodnienia i ulgi podatkowe dla zagranicznych inwestorów w prywatyzowanych przedsiębiorstwach, zadeklarował minister transportu i prac publicznych Sokol Olldashi podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ramach rozpoczętej z początkiem br. kampanii prywatyzacyjnej Albania zamierza sprzedać ponad 1200 podmiotów. (Gazeta Shqip)
Albania i Zjednoczone Emiraty Arabskie zacieśnią współpracę w transporcie lotniczym, wynika z porozumienia o “otwartym niebie” podpisanego przez albańskiego ministra prac publicznych I transportu Sokola Olldashiego i ministra gospodarki ZEA Sułtana Al Mansouriego. W 2012 r. do Albanii przybędzie delegacja arabskich przedsiębiorstw, żeby zapoznać się z warunkami inwestycyjnymi tego kraju, zapowiedział prezes Izby Handlowej ZEA Mohamed Thani Al Romaithi. (mppt.gov.al, Gazeta Shqip)
3 listopada 2011

Parlament odrzucił prezydenckie weto wobec ustawy o zintergowanym zarządaniu odpadami, która sankcjonuje m.in. import śmieci do Albanii. Rządząca koalicja utrzymuje, że kontrowersyjne regulacje mają za zadanie chronić Albanię przed importem toksycznych odpadów, a premier Sali Berisha obiecał konsultacje społeczne w tej sprawie. (Top Channel)
Wartość transakcji z użycie kart bankowych wynosi ALL 10 mld miesięcznie, a liczba transakcji – 927 tys. Miesięcznie, wynika z danych Banku Albanii. Większość transakcji to wypłaty z bankomatów, rośnie jednak popularność płatności bezgotówkowych. W czerwcu br. w Albanii były 783 bankomaty I 4729 terminale POS, a liczba kart wzrosła w pierwszej połowie roku o 10,5% r/r do 712 tys., z czego większość stanowią karty debetowe. (TV Scan)
Operator sieci przesyłowej energii elektrycznej ÇEZ Shpërndarje musi zapłacić kolejną karę, tym razem w wysokości EUR 500 tys., za instalację nieatestowanych liczników energii. (mete.gov.al)
2 listopada 2011

Albańska Rada Agrobiznesu (KASH) jest przeciwna zniesieniu VAT-u na produkty rolne, ponieważ nie spowoduje to – jak uważa pomysłodawca Partia Socjalistyczna – obniżenia cen, lecz jedynie zaszkodzi krajowej produkcji i będzie sprzyjać tworzeniu się monopoli importowych. KASH nalegał również na zwiększenie dotacji do rolnictwa, co umozliwiłoby pełniejsze wykorzystanie potencjału produkcyjnego i eksportowego. (TV Scan)
Narodowa Agencja Surowców Naturalnych nałożyła kary na 67 spółek w sektorze górniczym z powodu naruszeń prawa górniczego, w tym niezłożenia w terminie rocznych planów i informacji finansowych. W przypadku niedopełnienia formalności w teminie wyznaczonym przez agencję, firmom grozi odebranie licencji. (Top Channel)
Albania nie zrezygnuje z podatku liniowego, który stanowi podstawę polityki gospodarczej na przyszłe lata, wynika z ramowego programu makroekonomicznego i finansowego oraz projektu budżetowego na lata 2012-2014 przyjętego przez rząd. Na zastąpieniu liniowej stawki podatkiem progresywnym oparła swój opublikowany kilka dni temu program opozycyjna Partia Socjalistyczna. (Top Channel)
Albania sprzeda 100% akcji państwowej spółki paliwowej Albpetrol, wynika z propozycji specjalnej ustawy przesłanej do parlamentu przez rząd. Albpetrol jest aktualnie właścicielem 1264 aktywnych szybów, które produkują ok. 135 tys. ton ropy rocznie. (Panorama)
1 listopada 2011

Operatorowi telefonii stacjonarnej Albtelecom grozi USD 1 mln kary od Nadzoru Konkurencji za stosowanie nidozwolonych praktyk, brak przejrzystości w zakresie sporządzania rachunków za usługi i nieuwzględnianie VAT-u w cenie usług internetowych, poinformowało Ministerstwo Gospodarki odnosząc się do szeregu skarg konsumenckich na rzekome nieprawidłowości w spółce. (mete.gov.al)
Albania jest małym krajem z ogromnymi możliwościami inwestycyjnymi i dzięki reformom obecnego rządu stanie się preferowanym celem zagranicznych inwestycji, powiedział premier Sali Berisha podczas spotkania z ambasadorem Kanady Jamesem Fox’em i reprezentacją kanadyjskiego biznesu. (Bota.info)
Portfel kredytowy tylko we wrześniu zwiększył się o 1,9%, czyli o ALL 10 mld, co stanowi największy miesięczny wzrost w tym roku, poinformował Bank Albanii. Przyczyniły się do tego kredyty dla biznesu, których wartość zwiększyła się o 2,3%, czyli o ALL 8 mld, podczas gdy kredyty detaliczne zanotowały spadek o 0,1% m/m. (TV Scan)
Od 11 listopada w Albanii dostępny będzie iPhone 4S z dwurdzeniowym procesorem A5, 8 MPxl aparatem, i wieloma innymi funkcjami, poinformował PC World. (PS World)
Z początkiem roku 2012 wejdzie w życie porozumienie o zniesieniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu unikaniu obowiązku podatkowego między Albanią i Irlandią podpisane w październiku 2009. (International Tax Review)
31 października 2011

Parlamentarna komisja handlu i środowiska odrzuciła veto prezydenta wobec ustawy o zintegrowanym zarządzaniu odpadami, która w art. 49 zezwala na import śmieci do Albanii. (Gazeta Shqip)
Pierwsze wstępne wynik zakończonego 30 października spisu powszechnego zostaną obublikowane za miesiąc, zapowiedział Instytut Statystyczny (INSTAT). W listopadzie przeprowadzony zostanie rówież sondaż oceniający pracę ankieterów i szacujący jakość danych. (Balkans.com)
Odpowiednie komisje parlamentarne ponownie przyjrzą się propozycjom ustaw wymagającym większości kwalifikowanej 3/5 głosów, tak aby opozycja bojkotująca wcześniej obrady parlamentu miała okazję zaproponować swoje poprawki, co umożliwiłoby postęp prac legislacyjnych i wprowadzenie niezbędnych reform, zdecydował konwent seniorów parlamentu Albanii na wniosek przewodniczącej Jozefiny Topalli. Podobną próbę podjęto już we wrześniu, jednak bez większych rezultatów. (Top Channel)
Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE