Home / Bałkany / Albania / Albania: 4 – 10 czerwca 2012 r.

Albania: 4 – 10 czerwca 2012 r.

10 czerwca 2012 r.

Paliwo drogie przez mocnego dolara

Mimo znacznego spadku cen ropy na rynku międzynarodowym, o ok. 23% od kwietnia do USD 96 za baryłkę, ceny benzyny w Albanii utrzymują się na wysokim poziomie, a to z powodu umocnienia się amerykańskiego dolara wobec leka, z USD/ALL 105 na początku kwietnia do USD/ALL 111,33 w dniu 8 czerwca. Na stacjach benzynowych za litr paliwa trzeba zapłacić ALL 180, tylko o ok. 5,2% czyli ALL 10 mniej niż w kwietniu. (Gazeta Shqip)

 

9 czerwca 2012 r.

Albania zmodernizuje system pomocy społecznej dzięki EUR 38 kredytu od BŚ

Albania przeznaczy dodatkowe EUR 38 mln na modernizację systemu pomocy społecznej, w tym reformę ustawodawczą, której celem  będzie eliminacja nadużyć ze strony beneficjentów pomocy, wynika z umowy podpisanej przez rząd Albanii i Bank Światowy. (TV Scan)

 

Inflacja w maju znowu w górę do 1,9%

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł kolejny miesiąc z rzędu do 1,9% z 1,6% w kwietniu, podczas gdy w maju 2011 r. wynosił 4,2%, informuje Instytut Statystyczny (INSTAT). W porównaniu do kwietnia ceny spadły średnio o 0,8%. (INSTAT)

 

Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-maj 2012 r.

 

8 czerwca 2012 r.

Nowe kredyty nie sfinansują inwestycji

Wartość nowych kredytów w okresie styczeń-kwiecień 2012 r. wzrosła o 8% r/r do ALL 70,8 mld (EUR 506 mln), wynika z danych Banku Albanii, jak informuje TV Scan. Ok. 80% z nich zamiast na inwestycje, przeznaczana jest jednak na podtrzymanie płynności przedsiębiorstw. Równocześnie kredyty na zakup maszyn i urządzeń spadły o 9,5% r/r. (TV Scan)

 

7 czerwca 2012 r.

Albańskie banki podwajają zysk I-IV mimo kryzysu

Albańskie banki wypracowały w okresie styczeń-kwiecień zysk w wysokości ALL 3,4 mld, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, wynika z danych Albańskiego Związku Bankowego (Shoqata Shqiptare e Bankave, ShShB). W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. wartość udzielonych kredytów wzrosła o 10% r/r. Współczynnik wypłacalności na koniec kwietnia wyniósł 15,9%. Tymczasem odsetek tzw. złych kredytów wzrósł kolejny miesiąc z rzędu i sięgnął 20,6% portfela na koniec kwietnia z 20,1% na koniec marca, co stanowi wzrost aż o 5,4 pproc. w porównaniu z kwietniem 2011 r., wynika z danych ShShB. (aab.al).

 

Poziom zanieczyszczeń w Tiranie niższy o 30%

Poziom zanieczyszczenia w Tiranie zmniejszył się o 30%, oświadczył minister zdrowia Petrit Vasili w Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Obywatele jednak zwracają uwagę na zanieczyszczenie powietrza pyłem na przedmieściach stopicy z powodu prowadzonhych tam intensywnych prac budowlanych. (TV Scan)

 

6 czerwca 2012 r.

Koniec z haczykami w cennikach za telefon i Internet

Nowe rozporządzenie Urzędu ds. Komunikacji Elektronicznej i Pocztowej (Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare, AKEP) zmusi operatorów komórkowych oraz dostawców Internetu do podawania swoim klientom czytelnych, dokładnych i pozbawionych ukrytych kosztów cenników. (Panorama)

 

Zwolnienia podatkowe dla inwestorów, eliminacja biurokracji – premier

Albania obniży podatki i wyeliminuje bariery hamujące przedsiębiorczość, szczególnie biurokrację, a inwestycje zagraniczne w regionach górskich będą zwolnione z podatków przez okres 8 lat zapowiedział premier Sali Berisha podczas III Forum Inwestycyjnego w Tiranie. (TV Scan)

 

Zbliża się rozstrzygnięcie kolejnych przetargów na elektrownie wodne

Austriackia spółka energetyczna Verbund „przed latem” podejmie decyzję co do ew. złożenia oferty w przetargu na zakup nabycia małych elektrowni wodnych Bistrica 1, Bistrica 2 oraz Ulëz i Shkopet, informuje Bloomberg cytowany przez serwis bne. Spółka dostrzega szanse na długoterminowe inwestycje w regionie między Austrią i Turcją, powiedziała rzecznik Verbund Ines Schurin. Wedłu informacji albańskiego Ministerstwa Gospodarki z połowy maja br., zakupem elektroni są – oprócz Verbund – zainteresowane również austriacka EVN oraz joint-venture CNR (Compagnie Nationale du Rhône). Austriaccy inwestorzy są już obecni w Albanii: Verbund i EVN budują elektrownię wodną w północno-zachodniej Albanii, której ukończenie planuje się jeszcze na ten rok, a EVN oraz norweski Statkraft zainwestowały w budowę trzech elektrowni wodnych na rzece Devoll. (bne)

 

Piwo Korça planuje ekspansję zagraniczną, liczy na wsparcie Bitburgera

Browar Korça liczy na współpracę z niemieckim Bitburgerem w planowanej ekspansji na inne rynki europejskie, powiedział podczas wizyty przedstawicieli niemieckiego browaru dyrektor Birra Korça Dimitris Karavias. Albańska fabryka zebrała od niemieckich gości same pochwały. Browar Korça robi wrażenie nowoczesnością, technologią i jakością produkcji, a wytwarzany trunek, nazywany “albańską królową piwa”, spełnia najwyższe standardy, powiedział szef Bitburgera Werner Wolf. Wolf docenił również modernizację przeprowadzoną od momentu jego poprzedniej wizyty w 1997 r. Wolfowi towarzyszył właściciel IHB Group, do której należy Birra Korça Irfan Hysenbelliu oraz grupa pracowników. Browarem oraz smakiem piwa Korça zachwycał się również dyrektor eksportu Bitburgera Andreas Reims, który powiedział, że piwo z korçańskiego browaru zasługuje na ekspansję na inne rynki europejskie. Birra Korça i Bitburger powinny nawiązać współpracę i razem podbijać rynki europejskie, a odwiedziny przedstawicieli niemieckiej fabryki będą motywacją dla dalszej modernizacji i poprawy jakości, powiedział dyrektor albańskiego browaru Dimitris Karavias. (Panorama)

 

5 czerwca 2012 r.

Rok 2012 najtrudniejszy, PKB wzrośnie o 1,6% – Bank Światowy

Rok 2012 będzie najtrudniejszym dla krajów Europy Południowo-Wschodniej, w tym dla Albanii, której wzrost gospodarczy wyniesie najwyżej 1,6%, choć i tak powyżej średniej regionalnej, i 2,5% w roku przyszłym, wynika z raportu Banku Światowego. Największym wyzwaniem dla Albanii jest zachowanie dyscypliny fiskalnej i zarządzanie długiem publicznym. Równocześnie analitycy Banku Światowego stwierdzili, że wzrostowi gospodarczemu w Albanii, podobnie jak w innych krajach Europy Południowo-Wschodniej, nie towarzyszy spadek bezrobocia i ograniczenie biedy. (TV Scan)

 

Kopalnia chromu Bulqizë wznawia pracę po prawie roku przerwy

Po prawie roku przerwy wznowiono produkcję Strefy D kopalni chromu w Bulqizë zarządzanej przez Albanian Chrome (ACR), spółkę-córkę austriackiego DECOmetal. Praca w tej części kopalni została wstrzymana 1 lipca 2011 r. z powodu strajku 80 górników, do których dołączyli się inni pracownicy. Górnicy domagali się podwyżki pensji i poprawy warunków pracy, i podwyższali swe żądania wraz z ustępstwami pracodawcy. Wobec niemożności zarządzania kopalnią przez ACR w międzyczasie koncesję otrzymała turecka firma, wydobycie jednak nie zostało wznowione. Ostatecznie prace rozpoczęto 4 czerwca. (Gazeta Shqip)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE