Home / Bałkany / Albania / Albania: 5 – 11 marca 2012 r.

Albania: 5 – 11 marca 2012 r.

11 marca 2012

 

Greckie spółki naftowe wycofują się z Albanii

Greckie spółki naftowe wycofują się z Albanii, pisze Gazeta Shqip. Jeszcze kilka lat temu greckie przedsiębiorstwa były liderem w handlu hurtowym ropą, m.in. przez port w Durrës. Przejęcie zarządzania terminalami naftowymi w Durrës i Porto Romano przez prywatne podmioty i wynikające z tego problemy dla innych prywatnych importerów ropy, szereg ograniczeń w prowadzeniu działalności, a także znaczne obciążenia podatkowe na podmioty działające w branży naftowej spowodowały jednak stopniowe zamykanie działalności greckich spółek. (Gazeta Shqip)

 

10 marca 2012

 

Kontrola NIK: przynajmniej EUR 50 mln strat dla budżetu

Albania straciła w ostatnich trzech latach przynajmniej ALL 7 mld (EUR 50 mln) w wyniku nadużyć i nieprawidłowości w działaniach administracji publicznej, pokazują rezultaty kontroli albańskiej Najwyższej Izby Kontroli (KLSh) prowadzonych od stycznia do grudnia 2011 r. w ministerstwach, administracji celnej i podatkowej, itd. KLSh szczególnie dokładnie przyjrzała się praktykom rozstrzygania przetargów publicznych i prywatyzacji, przyznawania nienależnych premii i wynagrodzeń, oraz realizacji kontraktów na budowę dróg, które należą do najbardziej newralgicznych i podatnych na korupcję obszarów. (Shekulli)

 

Albania i Czarnogóra wspierają handel produktami rolnymi

Albania i Czarnogóra mają ogromne możliwości na zwiększenie wymiany handlowej produktów rolnych, i zamierzają je wykorzystać, wynika ze spotkania przedstawicieli albańskiej rady ds. agrobiznesu (KASH) oraz czarnogórskiej Izby Handlowej w Podgoricy, podczas którego umówiono możliwości i perspektywy współpracy. Przewodnicząca Izby Gospodarczej Czarnogóry, Ljiljana Filipović zadeklarowała gotowość do współpracy z albańską Radą ds. Agrobiznesu w kojarzeniu przedsiębiorców z obu krajów. Okazję za nawiązanie kontaktów handlowych producenci rolni będą mieli już 14-15 marca podczas tirańskich targów żywności. (TV Scan)

 

9 marca 2012

 

Albania spłaca dług wobec CEZ-u bezpośrednio KESH-owi

Albania spłaci ALL 4 mld (EUR 28,6 mln) – część długu instytucji państwowych wobec dystrybutora energii CEZ Shpërndarje, jednak kwota ta trafi bezpośrednio na konto Albańskiej Korporacji Energetycznej (KESH) w ramach spłaty zadłużenia CEZ, wynika z decyzji rządu. Łącznie z ALL 2 mld (EUR 14 mln) rządowej pożyczki, o której pisaliśmy pod koniec lutego, KESH zostanie zasilony zatem kwotą prawie EUR 43 mln, co pozwoli zapewnić dostawy prądu, nawet z importu, przynajmniej do końca czerwca. (TV Scan)

 

BŚ wspiera albańską Najwyższą Izbę Kontroli

Albańska Najwyższa Izba Kontroli (KLSh) usprawni swoją działalność, w tym wdroży standardy INTOSAI (International Standards of Supreme Audit Institutions), dzięki pomocy technicznej od Banku Światowego, ustalono podczas spotkania między prezesem KLSh Bujarem Leskajem i przedstawicielką BŚ w Albanii Ksenią Lvovsky. (mapo.al)

 

8 marca 2012

 

EUR 1,2 mln dla NGO na walkę z wykluczeniem

Albański sektor pozarządowy otrzymał EUR 1,2 mln wsparcia od Unii Europejskiej na walkę o przestrzeganie równych praw marginalizowanych grup, poinformowało przedstawicielstwo EU w Albanii w komunikacie prasowym. Celem wybranych projektów i programów jest m.in. promowanie udziału kobiet w polityce, ochronę praw dzieci i ludności romskiej, pomoc dla ofiar przemocy domowej, poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych oraz przewlekle chorych, poprawę sytuacji i przestrzegania praw aresztantów i więźniów. Pomoc przyznano w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Demokracji i Praw Człowieka. (www.delalb.ec.europa.eu)

 

7 marca 2012

 

Inflacja spada do 0,6% w lutym

Średnioroczna inflacja spadła do 0,6% w lutym z 1,6% w styczniu, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). W stosunku do stycznia indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 1,3%, w tym żywności i napojów bezalkoholowych wzrósł o 2,2% (warzywa aż o 13%), napojów alkoholowych i tytoniu o 0,2%, czynsze, ceny wody, paliw i energii o 0,5% (wody pitnej o 10,6%), koszty transportu o 0,8%, podczas gdy ceny odzieży i obuwia spadły w porównaniu do stycznia o 0,5%. (INSTAT)

 

Zyskowny 2011 dla (większości) albańskich banków

Większość albańskich banków zakończyła 2011 r. z zyskiem, wynika z nieaudytowanych danych Związku Banków Albanii (Shoqata Shqiptare e Bankave, ShShB) największym Raiffeisen Bank, który zarobił z minionym roku ALL 6,9 mld (EUR 49,3 mln, 30% więcej r/r), Banka Kombëtare Tregtare (BKT) zarobił ALL 2,9 mld (EUR 20,7 mln, wzrost o 12% r/r) i Intensa San Paolo ALL 2,5 mld (EUR 17,9 mln, 32% więcej r/r). Stratę zanotowały tymczasem Emporiki, Banka e Kreditit i Finbank. (TV Scan)

 

W grudniu udział tzw. złych kredytów spadł do 18,8% portfela z 18,7% w listopadzie, wynika z danych Związku Banków Albanii (Shoqata Shqiptare e Bankave, ShShB). (TV Scan)

 

Albania zakazuje toreb plastikowych od 2013

Od 1 stycznia 2013 r. Albania ostatecznie zakaże używania jednorazowych plastikowych torebek, zdecydował rząd. Toreb takich zresztą w Albanii już wtedy nie będzie, bo od 1 września 2012 r. zakazana będzie ich produkcja i import. Rozporządzenie dotyczy toreb wyprodukowanych z niedegradowalnych tworzyw sztucznych, legalne natomiast pozostaną „przyjazne środowisku” tworzywa ulegające rozkładowi. Oprócz tego uregulowano transport śmieci zakazując przewożenia odpadów organicznych i nieorganicznych razem, co ma zapewne zachęcać do ich sortowania. (Shekulli)

 

6 marca 2012

 

Przeciętny użytkownik telefonu komórkowego wydaje nań EUR 70 rocznie i rozmawia 177 minut miesięcznie, wynika z raportu za 2011 r. przedstawionego przez Urząd Komunikacji Telefonicznej i Poczty (AKEP). (BalkanWeb)

 

Albania rozpocznie przetarg na budowę elektrowni wodnych na rzece Osum o planowanej mocy produkcyjnej 100 MW w dniu 19 kwietnia br., poinformowało Ministerstwo Gospodarki. (sot.com.al)

 

We Włoszech mieszka 483 tys. Albańczyków, 10,6% wszystkich albańskich emigrantów, pokazują dane z początku 2011 r. Rok wcześniej było ich mniej, 467 tys., jednak stanowili 11% emigracji. Głównym powodem wyjazdu z kraju jest poszukiwanie pracy. (Shekulli)

 

 

Rosną podatki od paliw i papierosów

Albania pobiera coraz wyższe podatki i cła od paliw i papierosów, co jest głównym powodem wzrostu cen. W 2011 r. podatki pobierane od każdego litra paliwa wynosiły ALL 66 (EUR 0,47), czyli wzrosły o 8,8% r/r i o 25% w porównaniu z 2009 r., a w przypadku papierosów – o 20% r/r i 43% od 2009 r., wynika z danych Generalnej Dyrekcji Celnej. Wzrosły również narzuty na piwo i kawę. Litr paliwa kosztuje teraz najwięcej w ciągu ostatnich lat: ALL 180-190 (EUR 1,29-1,36). W bieżącym rok podatki od paliwa wzrosną przynajmniej o dodatkowe ALL 5. (Gazeta Shqip)

 

KESH i CEZ dostają 90% mocy interkonektorów na import prądu

Albańska Korporacja Energetyczna (KESH) i dystrybutor CEZ Shpërndarje mają do wyłącznej dyspozycji 90% z 400 MW mocy interkonektorów, co ma pozwolić spółkom na import wystarczającej ilości energii, żeby zapewnić nieprzerwane dostawy prądu do odbiorców, wynika z decyzji Urzędu Regulacji Energetyki (ERE). Z pozostałych 10% mogą korzystać przedsiębiorstwa przemysłowe, wobec których KESH nie ma już obowiązku zagwarantowania dostaw. W teorii interkonektory powinny być dostępne dla wszystkich na równych prawach, jednak praktyką stało się zapewnienie kontroli nad 75% spółkom KESH i CEZ, co stanowi naruszenie międzynarodowych protokołów. Obecnie – w warunkach zwiększonego zapotrzebowania na zagraniczną energię spowodowanego długotrwałą suszą – część tą zwiększono do 90%. (Gazeta Shqip)

 

Gazprom rozważa wejście do Albanii

Naftowe ramię rosyjskiego największego światowego wydobywcy gazu ziemnego Gazprom Neft planuje zwiększyć obecność w Albanii i Grecji oraz rozważy rozpoczęcie działalności w Angoli, wynika z informacji zawartej w firmowej gazetce Gazprom Neft. Ekspansję zaś ma poprowadzić serbski oddział firmy – Naftna Industrija Srbije (NIS) wspólnie z Gazprom Neft, potwierdza pracownik NIS. (Panorama)

 

5 marca 2012

 

(Oficjalne) bezrobocie na koniec 2011: 13,3%

Na koniec 2011 r. stopa bezrobocia wyniosła 13,3%, a oficjalnie bezrobotnych było 143 tys. osób, z czego 9247 otrzymywało w IV kwartale 2011 r. zasiłek dla bezrobotnych, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Liczebność zasobu siły roboczej na koniec zeszłego roku wyniosła 1075338 osób. Średnia płaca w sektorze państwowym wyniosła ALL 48 tys. (EUR 343) w IV kwartale 2011 r. (INSTAT)

 

Albania ma duże szanse otrzymać status kandydata do UE w 2012 r., miał powiedzieć minister spraw zagranicznych Edmond Haxhinasto podczas rozmów w Brukseli, informuje Albańska Agencja Telegraficzna (ATA). (ATA)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE