Home / Bałkany / Albania / Albania: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Albania: 6 – 12 sierpnia 2012 r.

Analiza: Spadają inwestycje zagraniczne, bariery pozostają, reformy nadal daleko

Wartość napływających zagranicznych inwestycji bezpośrednich (BIZ) spadła w 2011 r. o 6,43% r/r do EUR 742 mln, po sześciu latach znaczących wzrostów, podczas gdy w całym regionie Europy Południowo-Wschodniej inwestycji przybyło, wynika z raportu Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Na tle krajów sąsiednich Albania wypada niezwykle blado, a katastrofalna była w zeszłym roku sytuacja w albańskim rolnictwie i budownictwie, których nie zasilił nawet lek zagranicznych pieniędzy. Przedsiębiorcy niezmiennie zwracają uwagę na te same bariery, jednak biorąc pod uwagę zbliżające się wybory, nie należy spodziewać się znaczących reform.

 

Grecja traci Albanię: Greckie inwestycje zmalały o połowę

Udział greckich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Albanii w całości BIZ systematycznie spada, i w 2010 r. wyniósł 27% wobec 55% w 2005 r., wynika z raportu Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Mimo zmniejszających się wpływów ekonomicznych południowego sąsiada Albanii, Grecja wciąż pozostaje największym jej inwestorem, przed Włochami, które 2 w 2010 r. sfinansowały 15% inwestycji zagranicznych w Albanii.

 

Dotacje dla rolników coraz częściej na uprawę ziół leczniczych

Albańscy rolnicy coraz chętniej podejmują się uprawy ziół, co odzwierciedla rosnąca liczba wniosków o subwencje dotyczących leczniczych gatunków herbat, szałwii lekarskiej czy ziół aromatycznych, informuje szef Agencji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy Ministerstwie Rolnictwa, Gjok Vuksani. Uprawy te są dla rolników atrakcyjne ze względu na znaczny popyt zagraniczny.

 

Azerski SOCAR współfinansuje Gazociąg Transadriatycki (TAP)

Gazociąg Transadriatycki (Transadriatic Pipeline, TAP) podpisał porozumienie z azerskim operatorem złoża Shah Deniz II, konsorcjum SOCAR, poinformował TAP w komunikacie na swojej stronie internetowej. Środki SOCARu zostaną przeznaczone na kontynuację prac zmierzających do realizacji projektu gazociągu przesyłającego azerski gaz do Europy. Ostateczna decyzja ma zapaść w 2013 r.

 

Inflacja w lipcu przyspiesza do 2,7%

Inflacja w Albanii zdecydowanie przyspiesza, czego dowodzi lipcowy wzrost indeksu cen konsumpcyjnych (CPI) piąty miesiąc z rzędu, tym razem o 0,5 pproc. m/m do 2,7%, zbliżając się do górnej granicy zakresu celu inflacyjnego Banku Albanii (1-3%), wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Równocześnie w skali miesiąca ceny nieznacznie spadły o 0,2%.

 

Inauguracja Loterii Narodowej oczekiwana w połowie 2013 r.

Albania planuje we wrześniu podpisać umowę z Austrian Lotteries, zwycięzcą przetargu na prowadzenie Loterii Narodowej (Lotaria Kombëtare) według komunikatu komisji przetargowej z 23 lipca br., co otworzy to drogę do ratyfikacji porozumienia przez albański parlament. Od tego momentu do inauguracji Loterii minąć ma – jak zapisano w warunkach przetargu – nie więcej niż osiem miesięcy. Jeśli zatem ratyfikacja umowy nie padnie ofiarą przepychanek partyjnych, powinna rozpocząć działalność na początku lata 2013 r., możliwe że jeszcze przed wyborami parlamentarnymi planowanymi na lipiec. (Gazeta Shqip)

 

Powstanie 120 nowych małych elektrowni wodnych

Albania udzieli 120 nowych licencji na budowę małymi elektrowniami wodnymi na terenie całego kraju, potwierdził premier Sali Berisha na posiedzieniu rządu. Inwestorzy budujący elektrownie będą dodatkowo korzystać z ułatwień proceduralnych w uzyskaniu koniecznych pozwoleń i licencji na prowadzenie działalności. (TV Scan)

 

Emporiki Bank Albania przechodzi pod zarząd centrali Crédit Agricole

Obecny w Albanii od 1999 r. Emporiki Bank Albania, a także działające pod firmą Emporiki banki w Bułgarii i Rumunii, zostaną wyłączone z działalności greckiej spółki Emporiki Bank, i będą zarządzane bezpośrednio przez Crédit Agricole w ramach tej samej francuskiej grupy kapitałowej Crédit Agricole Group, pisze Gazeta Shqip. W ten sposób Crédit Agricole Group będzie mogła sprzedaż grecki Emporiki nie rezygnując jednocześnie z innych bałkańskich rynków. W 2011 r. Emporiki Bank Albania przyniósł EUR 11,4 mln zysku netto, wynika z raportu rocznego Emporiki Bank. (Gazeta Shqip, Emporiki Bank)

 

Euro powoli tanieje, dolar nieco mocniejszy: EUR/ALL 136,94, USD/ALL 111,60

W ciągu minionego tygodnia albański lek ponownie umocnił się delikatnie wobec euro, za które w piątek, 10 sierpnia trzeba było zapłacić ALL 136,94 zamiast poniedziałkowej ceny ALL 137,05, wynika z tabel kursów średnich Banku Albanii (Banka e Shqipërisë, BSh). Jednocześnie lek nieco wyraźniej osłabia się w stosunku do dolara; w piątek kurs USD/ALL wyniósł 111,60 w porównaniu do USD/ALL 110,91. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE