Home / Bałkany / Albania / Albania: 7-13 maja 2012 r.

Albania: 7-13 maja 2012 r.

13 maja 2012 r.

Asseco SEE w Q1 2012: Zysk netto PLN 12,6 mln, o 4,13% więcej r/r

Dostawca rozwiązań informatycznych dla biznesu Grupa Asseco South Eastern Europe, bałkańska część informatycznej Grupy Asseco, wypracowała w I kwartale 2012 r. zysk netto równy PLN 12,6 mln, czyli o 4,13% wyższy r/r, poinformowała Grupa Asseco w kwartalnym sprawozdaniu finansowym. (Grupa Asseco)

 

12 maja 2012 r.

ČEZ Albania straci nawet EUR 402 mln przez 3 lata

Albańskie ramię czeskiego CEZ-u, CEZ Albania, może stracić nawet EUR 402 mln w ciągu najbliższych trzech lat z powodu grudniowej decyzji albańskiego regulatora ERE o braku zmian taryf energetycznych w latach 2012-2014, napisała spółka w raporcie rocznym za 2011 r. (cez.cz)

 

Czeska Grupa ČEZ traci na działalności w Albanii

Marża brutto z działalności dystrybucyjnej albańskiej części czeskiej grupy energetycznej ČEZ, CEZ Albania (CEZ Shpërndarje), wyniosła w I kwartale 2012 r. CZK -1,7 mld (EUR – 67,3 mln), z powodu podwyższonego kosztu zakupu energii elektrycznej od producenta i zamrożonych stawek dla odbiorców końcowych, poinformowała Grupa ČEZ w prezentacji kwartalnych wyników finansowych. (cez.cz)

 

11 maja 2012 r.

Nowelizacja budżetu w czerwcu, obejmie jubileuszowe projekty cyfryzacji – premier

W czerwcu do parlamentu trafi nowelizacja tegorocznego budżetu, poinformował premier Sali Berisha. Głównym powodem, według premiera, jest 58 projektów digitalizacji zaplanowanych pierwotnie na 2013 r., które zostały przesunięte na rok obecny z okazji jubileuszu stulecia niepodległości Albanii. (TV Scan)

 

Targi Technologii i Inwestycji w Tiranie – rekordowy udział wystawców z Chin

Około stu chińskich przedsiębiorców prezentuje swoje produkty i usługi na Międzynarodowych Targach Technologii i Inwestycji, które rozpoczęły się 9 maja w Tiranie. Obecny podczas ceremonii otwarcia ambasador Chin w Albanii Ye Hao ogromny potencjał Albanii w obszarach takich jak energetyka, górnictwo czy transport dodając, że zainteresowanie inwestycjami ze strony  chińskich firm jest bardzo wysokie. (TV Scan)

 

Nadużycia na EUR 1,6 mln w Q1 2012 – NIK

Nadużycia środków publicznych w pierwszym kwartale 2012 r. sięgnęły ALL 221 mln (EUR 1,58 mln), informuje Najwyższa izba Kontroli (Kontroli i Lartë i Shtetit). Najwięcej nieprawidłowości odnotowano w zakresie sprzedaży i wynajmu własności państwowej (ALL 47 mln = EUR 336 tys.) i zamówieniach publicznych (ALL 32 mln = EUR 229 tys.). (klsh.gov.al)

 

10 maja 2012 r.

Opłaty na autostradzie Durrës-Kukës dopiero po sezonie turystycznym

Przetarg na zarządce drogi krajowej z Durrës do Kukës został przesunięty na październik, co pozwoli firmom ubiegającym się o koncesję na dokładniejszą analizę drogi i jej potrzeb. Według prognoz Międzynarodowej Korporacji Finansowej, która współpracuje z albańskim rządem w procesie prywatyzacji tej drogi, zwycięzca przetargu może spodziewać się przychodu w wysokości 350 milionów euro w ciągu 35-letniego okresu, na jaki przyznana zostanie koncesja. (MAPO)

 

Promocja rolnictwa organicznego

Na czwartkowej wystawie albańskich produktów rolnictwa ekologicznego zaprezentowano m.in. zioła, miód, wino, suszone owoce oraz soki, a celem imprezy było zachęcenie rolników indywidualnych i przedsiębiorstw rolnych do przestawienia się na bardziej ekologiczną i naturalną produkcję odpowiadając w ten sposób na rosnący popyt krajowych i zagranicznych odbiorców. Wystawę zorganizowało albańskie Ministerstwo Rolnictwa i Swiss Corporation. (Balkans.com)

 

9 maja 2012 r.

Bank Światowy zaniepokojony nielegalnymi budowami

Aż 80 tysięcy z obecnie realizowanych inwestycji budowlanych nie otrzymało wymaganych pozwoleń – podaje w swoim raporcie Bank Światowy. Pomysł ich zburzenia BŚ uznaje za nierealny tłumacząc, że poniosłoby to za sobą więcej strat niż korzyści. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zalegalizowanie wszystkich powstałych już budowli i skoncentrowanie się na usprawnieniu bieżących kontroli tak, aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości. (Panorama)

 

Tirana Aqueduct kupuje elektrownię wodną Lana-Bregasi za EUR 15 mln

Spółka wodociągowa Tirana Aqueduct (Ujësjellës-kanalizime e Tiranës) kupiła od państwa elektrownię wodną Lana-Bregasi za EUR 15 mln. Spółka liczy na redukcję kosztów zakupu energii elektrycznej, które obecnie wynoszą ok. USD 4 mln rocznie, jak informuje szef spółki Sahib Dollapi. Elektrownia Lana-Bregasi ma moc 5 MW, i znajduje się w strategicznym miejscu – w tunelu góry Dajti. (Top Channel)

 

8 maja 2012 r.

Inflacja w kwietniu przyspiesza do 1,6%

Póki co widmo deflacji oddala się; inflacja przyspieszyła nieco w kwietniu do 1,6% r/r wobec 1% w marcu, jednak nadal pozostaje poniżej celu inflacyjnego na poziomie 3% ± 1 pproc., wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). W porównaniu do marca 2012 r. ceny spadły jednak o 0,1%. (INSTAT)

 

Współpraca Albanii z Włochami i Belgią

Albania zacieśni współpracę gospodarczą z Belgią i Włochami, wynika z ostatnich spotkań przedstawicieli tych państw. Premier Sali Berisha spotkał się w Rzymie z premierem Włoch Mario Montim, aby potwierdzić doskonałe stosunki dwustronne o chęć ich rozwijania, szczególnie w zakresie włoskich inwestycji w Albanii. Równocześnie prezes Tirańskiej Izby Handlowej (Dhoma e Tregtisë e Tiranës) Nikoli Jaka spotkał się z belgijskim sekretarzem stanu Melchiorem Watheletem, aby omówić planowane na czerwiec albańsko-belgijskie forum gospodarcze. (keshiliministrave.al, cci.al)

 

Sprawdź mandat w internecie

Informacje o mandatach za wykroczenia drogowe są dostępne na stronie internetowej albańskiej policji, i przeszukiwalne według numeru rejestracyjnego lub numeru podwozia, informuje policja. Mandaty wystawione obcokrajowcom mają zaś by kierowane do odpowiednich ambasad i konsulatów. (asp.gov.al)

 

7 maja 2012 r.

Podsumowanie działalności albańskiego sektora bankowego w marcu 2012 r.

 

Zysk banków w Q1 2012 rośnie trzykrotnie r/r

Łączny zysk netto albańskiego sektora bankowego w pierwszym kwartale 2012 r. ALL 1,95 mld (EUR 13,93 mln), co stanowi niemal trzykrotny wzrost r/r, wynika z danych Związku Banków Albanii (Shoqata Shqiptare e Bankave). Zwrot z kapitału własnego (ROE) w marcu sięgnął 8%, a zwrot z aktywów (ROA) był równy 7%. (aab.al)

 

Kredytowanie w Q1 2012 rośnie 11% r/r

Wartość portfela kredytowego wzrosła na koniec marca 2012 r. o 13,3% r/r i prawie 1% k/k i sięgnęła ALL 571,8 mld (EUR 4,08 mld), wynika z danych Związku Banków Albanii (Shoqata Shqiptare e Bankave). Wartość kredytów dla przedsiębiorstw wzrosła o 19% r/r i 1% k/k do ALL 422,4 mld (EUR 3,02 mld), podczas gdy wartość kredytów indywidualnych spadła o 0,33% r/r, chociaż w skali miesiąca odnotowała równie nieznaczny wzrost o 0,2%. (aab.al)

 

Złe kredyty przekraczają 20% portfela w Q1 2012

Udział tzw. złych kredytów wzrósł na koniec marca 2012 r. do 20,07%, a ich wartość sięgnęła ALL 110 mld (EUR 786 mln), wynika z informacji Związku Banków Albanii (Shoqata Shqiptare e Bankave). Współczynnik wypłacalności zwiększył się do 15,9% z 15,6% w lutym, a odpisy sięgnęły 11,4%. (aab.al)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE