Home / Bałkany / Albania / Albania: 8 – 14 października 2012 r.

Albania: 8 – 14 października 2012 r.

PKB wzrósł o 2,1% w II kwartale

W II kwartale br. albańska gospodarka rozwijała się w tempie 2,1% r/r po spadku o 0,2% w I kwartale, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Do wzrostu najbardziej przyczynił się przemysł, równoważąc drastyczny spadek w budownictwie.

 

Spowalnia inflacja, we wrześniu 2,6% r/r

Inflacja zwolniła nieco we wrześniu wnioskując ze spadku indeksu cen konsumpcyjnych do 2,6% z 2,8% w sierpniu i 2,7% w lipcu, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Tempo wzrostu cen utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. 1-3%.

Dane: Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-wrzesień 2012 r.

 

Fiskalne stawki referencyjne blokują rynek nieruchomości i kredytów – MFW

 

Rząd powinien znieść stawki referencyjne wykorzystywane do naliczania wysokości podatku od nieruchomości, ponieważ stanowią one jedną z przyczyn utrzymywania się wysokich cen mieszkań, i jednocześnie blokują rynek kredytów, rekomenduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ostatnim raporcie World Economic Outlook.

 

Częściowa nowelizacja budżetu podniosła dług publiczny

Rząd podniósł granicę długu publicznego i zmniejszył dofinansowanie dla samorządów, wynika z częściowej nowelizacji budżetu na mocy aktu normatywnego opublikowanego w Dzienniku Urzędowym. Obie interwencje, wydają się być związane z problemem niezapłaconych rachunków za energię elektryczną i jej importem.

 

Albańczycy nie ufają pożyczkom bankowym

Tendencja albańskich rodzin do zaciągania nieformalnych pożyczek wciąż się utrzymuje, dowiodły najnowsze badania Banku Albanii. Według przedstawionych danych 54% albańskich rodzin jest dłużnikami osób prywatnych, a jedynie 43% z nich banków. Częściowo jest to związane z trudnymi warunkami, jakie banki stawiają przed kredytobiorcami, a także po części mentalnością Albańczyków.

 

Amnestia podatkowa przyniosła budżetowi ALL 2,5 mld – MinFin

Amnestia podatkowa przyniosła wpływy budżetowe w wysokości ALL 2,5 mld (EUR 17,9 mln), a wartość zarejestrowanego majątku wyniosła ALL 250 mld (EUR 1,79 mld), informuje Ministerstwo Finansów. Do końca sierpnia, kiedy upłynął ostateczny, trzykrotnie przesuwany termin deklaracji i „ostatnia szansa” dla emigrantów, ponownej wycenie zostało poddanych prawie 75 tys. nieruchomości.

 

Albania spłaci zadłużenie CEZowi kosztem dotacji dla samorządów

Albania ureguluje część zobowiązań państwa wobec dystrybutora energii elektrycznej CEZ Shpërndarje dzięki ALL 2,5 mld cofniętego dofinansowania dla samorządów, wynika z propozycji Ministerstwo Finansów. W ten sposób spłacony zostanie częściowo dług przedsiębiorstw państwowych, szczególnie wodociągów, a także samych jednostek samorządu lokalnego, powiedział wiceminister finansów Nezir  Haldeda posłom Parlamentarnej Komisji Finansów.

 

Znowu spadają rentowności bonów skarbowych: 12M do 6,78%, 6M do 6,13%

Rentowność 12-miesięcznych papierów skarbowych na wtorkowej aukcji spadła po raz kolejny z rzędu do 6,78% z 6,88% na poprzedniej aukcji 25 września i poziomu ok. 7,35%-7,38% latem, przy popycie ALL 9,38 mld (EUR 67 mln) i podaży ALL 5,03 mld (EUR 36 mln), informuje Bank Albanii. Rentowność 6-miesięcznych bonów wyniosła 6,13%, czyli mniej niż 6,16% na poprzedniej aukcji 11 września, i 6,26% w połowie lipca. Popyt na półroczne papiery był równy ALL 6,26 mld (EUR 44,7 mln), a sprzedano ALL 5,7 mld (EUR 40,7 mln). (bankofalbania.org)

 

Kursy walut: EUR/ALL 139,75, USD/ALL 107,79

Kurs euro do leka spadł nieznacznie do EUR/ALL 139,75 w piątek, 12 października, z EUR/ALL 139,81 tydzień wcześniej, pozostaje jednak na znacznie wyższym poziomie niż okolice EUR/ALL 137 w  miesiącach letnich. Jednocześnie ostatnie dni przyniosły nieznaczne umocnienie amerykańskiego dolara do USD/ALL 107,79 w piątek z USD/ALL 107,52 w dniu 5 października. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE