Home / Bałkany / Albania / Albania: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

Albania: 9 – 15 kwietnia 2012 r.

 

15 kwietnia 2012 r.

Energetyka zadłużona na EUR 500 mln

Łańcuch wzajemnego zadłużenia, częściowo wzajemnego, podmiotów w branży energetycznej dochodzi do EUR 500 mln, i paraliżuje cały system, grzmiał w parlamencie poseł opozycyjnej Partii Socjalistycznej Erjon Braçe. Dyskusję parlamentarną o kondycji albańskiej energetyki wywołało głosowanie dot. zatwierdzenia pożyczki w wysokości EUR 15,5 mln na wzmocnienie konstrukcji zapór elektrowni wodnych, poprawi bezpieczeństwo i efektywność produkcji energii. (TV Scan)

 

14 kwietnia 2012 r.

Rynek lotniczy pod lupą Urzędu Ochrony Konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji (Autoriteti i Konkurencës, AK) bada sytuację na rynku lotnictwa cywilnego oraz pozycję na nim albańskiego przewoźnika Belle Air. Jego konkurent, Albanian Airlines, któremu w listopadzie zeszłego roku zawieszono licencję, złożył skargę do AK, w której zarzuca faworyzowanie Belle Air i przyzwolenie na monopolizację wielu linii, szczególnie do Włoch. AK poinformowało, że ze względu na specyfikę rynku lotniczego konieczne będą konsultację z Urzędem Lotnictwa Cywilnego (Autoriteti i Aviaconit Civil, ACC). Rozmowy są chwilowo wstrzymane z powodu zachodzących zmian personalnych w zarządzie ACC. (TV Scan)

 

13 kwietnia 2012 r.

Finansowanie obwodnicy Fieru zatwierdzone

Parlament zatwierdził umowę kredytową na EUR 80 mln od Europejskiego Banku Inwestycyjnego na budowę obwodnicy miasta Fier. (Balkans.com)

 

12 kwietnia 2012 r.

Droga Tirana – Elbasan jeszcze w tym roku

Nowa droga łącząca Tiranę z Elbasanem będzie przejezdna jeszcze w tym roku, poinformował wiceminister transportu, Ernest Noka. Zgodnie z umową projekt miał zostać sfinalizowany do maja przyszłego roku, jednak prace prowadzone przez zatrudnione firmy przebiegają szybciej niż oczekiwano. Nowa droga o długości 30 kilometrów pozwoli poruszać się z prędkością 120 kilometrów na godzinę i skróci czas potrzebny na pokonanie trasy Tirana – Elbasan o 40 minut. Najważniejszy element inwestycji, tunel Korabu o długości 3,4 kilometra, będzie omijał już istniejącą drogę w przełęczy Korabu, która została wybudowana jeszcze przez wojska austro-węgierskie podczas pierwszej wojny światowej. (MAPO)

 

11 kwietnia 2012 r.

Inflacja nadal niska, w marcu 1% r/r

Indeks cen konsumenckich (CPI) wzrósł w marcu 1% r/r i 0,4% m/m, wynika z danych Instytutu Statystyki (INSTAT). To czwarty miesiąc z rzędu, kiedy inflacja wynosi mniej niż cel inflacyjny Banku Albanii ustalony na poziomie 2%. W marcu najbardziej wzrosły ceny transportu – o 5,3% r/r i 1,2% m/m, usług zdrowotnych – o 2,8% r/r, choć m/m bez zmian, a także napojów alkoholowych – o 2,4% r/r i 0,3% m/m. Najbardziej spadły zaś ceny odzieży i obuwia – o 2,1% r/r i 0,1% m/m. (INSTAT)

 

Oprocentowanie obligacji bez większych zmian

Średnia rentowność 12-miesięcznych obligacji skarbowych wzrosła nieznacznie do 7,35% na wtorkowej aukcji z 7,33% poprzednio, a sprzedano – zgodnie z planem – papiery o wartości ALL nieco ponad ALL 10,5 mld (EUR 75 mln), informuje Bank Albanii. Rentowność 6-miesięcznych bonów pozostała na poziomie 6,2%, a sprzedano ich prawie ALL 7 mld (EUR 50 mln). (bankofalbania.org)

 

10 kwietnia 2012 r.

Albania 68. w rankingu Networked Readiness 2012

Albania, ex aequo z Bułgarią, zajęły 68. miejsce na świecie z wynikiem 3,89 punktu w siedmiopunktowej skali w rankingu „gotowości sieciowej” i wykorzystania technologii informacyjnych 2012 przygotowywanym przez World Economic Forum. (weforum.org)

 

Albania zwolni z VAT-u importowane maszyny i urządzenia, zdecydowała Rada Regulacyjna pod przewodnictwem premiera Saliego Berishy. Powstawnie również Narodowa Rada Pracy i Przedsiębiorczości, która będzie stanowić platformę dialogu między biznesem i instytucjami państwowymi. (Panorama)

 

9 kwietnia 2012 r.

Dwukrotny wzrost importu samochodów w 2011

W ostatnim kwartale 2011 r. do Albanii importowano ponad 19 tys. samochodów, wobec prawie 4 tys. rok wcześniej, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). W całym 2011 r. import wzrósł dwukrotnie r/r do 32 tys., co jest konsekwencją zniesienia cła importowego, które zastąpiono rocznym podatkiem samochodowym. (Gazeta Shqip)

 

W lutym rosną depozyty bankowe, najbardziej eurolokaty

W lutym wzrosła znacznie wartość depozytów bankowych, informuje Bank Albanii. Według walut: depozyty w dolarach amerykańskich wzrosły o 6% r/r do USD 426 mln, depozyty w euro zwiększyły się o 18% do EUR 2 mld, a depozyty w lekach zanotowały najmniejszy wzrost, o niecałe 5% do ALL 371 mld (EUR 2,65 mld). (Panorama)

 

Przegląd gospodarczy opracowała: Marta Kołczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE