Home / Bałkany / Albania / Albania: 9 – 15 lipca 2012 r.

Albania: 9 – 15 lipca 2012 r.

Analiza: Wybory w 2013 i budżet w rękach prywatyzacji

Zakupem państwowej spółki naftowej Albpetrol miała w ostatnich dniach wyrazić zainteresowanie kontrolowana przez rosyjski Gazprom firma NIS (Naftna Industrija Srbije). Nie byłby to pierwszy przypadek, kiedy największe projekty prywatyzacyjne realizowane są na krótko przed wyborami, w tym przypadku parlamentarnymi w 2013 r. Nie co dzień zdarza się przecież okazja uratowania za jednym zamachem zarówno budżetu, jak i własnej politycznej przyszłości.

 

PKB spadł o 0,2% w I kwartale 2012 r.

Albańska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale br. o 0,2% r/r, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Największy, prawie 20-procentowy spadek w skali roku zanotował przemysł, a niewiele mniejszy – budownictwo, podczas gdy rozwijały się handel i rolnictwo. Niezależnie od publikacji INSTATu i innych niepokojących danych gospodarczych, premier Berisha nie traci optymizmu dostrzegając już „oznaki ożywienia.”

 

Ożywienie w kredytowaniu biznesu w maju, konsumenci coraz ostrożniejsi

Wartość nowych kredytów dla przedsiębiorstw wzrosła w okresie styczeń-maj br. o 11% r/r, jednak w przypadku kredytów indywidualnych spadła o 26,5% r/r, wynika z danych Banku Albanii. Ogółem przyrost kredytów w pierwszych pięciu miesiącach roku zwiększył się o 4% r/r i wyniósł ALL 105 mld (EUR 750 mln).

 

Bezrobocie jedno z najniższych w regionie. Opozycja niedowierza

Albania jest drugim po Chorwacji krajem w regionie, gdzie zanotowano najniższe bezrobocie. Według oficjalnych danych stopa bezrobocia wyniosła 13,1%. Statystyki te budzą jednak wątpliwości opozycji, która uważa, że bez pracy pozostaje przynajmniej 1/3 Albańczyków.

 

Inflacja w czerwcu rośnie do 2,2%

W czerwcu albańska gospodarka zanotowała wzrost inflacji o 0,3 pproc.  w porównaniu do maja i wyniosła 2,2%, wynika z danych opublikowanych przez Instytut Statystyczny (INSTAT). Średnioroczna stopa inflacji znalazła się w ten sposób w widełkach celu inflacyjnego Banku Albanii na lata 2012-2014, czyli 3% ± 1 pproc., po raz pierwszy od listopada ubiegłego roku.

 

Obwodnica Shkodry gotowa w 2013 roku

Obwodnica Shkodry zostanie ukończona i oddana do użytku w przyszłym roku, poinformował minister robót publicznych i transportu, Sokol Olldashi, przy okazji zeszłotygodniowej inspekcji na placu budowy. Budowa obwodnicy Shkodry pozwoli zmniejszyć natężenie ruchu samochodowego w mieście i pomoże zapobiegać przyszłym powodziom na terenach zalewowych.

 

Eskport produktów rolnych wzrósł o 12% r/r w I połowie roku

Eksport produktów rolnych i hodowlanych wzrósł w pierwszym półroczu o 12% r/r, wynika ze wstępnych danych Generalnej Dyrekcji Ceł (Drejtoria e Përgjithshme e Doganave), informuje portal MAPO. Najbardziej, o ponad połowę, zwiększył się eksport produktów pochodzących z hodowli, oraz warzyw (o 24% r/r), a eksport płodów rolnych tylko o 1% r/r. Import wzrósł w tym samym okresie o 5% r/r. (MBUMK)

 

Lek umacnia się wobec euro; wobec dolara najsłabszy od 2 lat

Albański lek w dalszym ciągu umacnia się wobec euro. W najniższym momencie minionego tygodnia kurs średni Banku Albanii EUR/ALL wynosił 136,83, a w piątek 13 lipca wzrósł nieznacznie do 137,09, podczas gdy kilka tygodni wcześniej za euro trzeba było zapłacić prawie ALL 140. Równocześnie drożeje dolar amerykański: w piątek kurs USD/ALL wyniósł 112,28, osiągając poziom najwyższy od dwóch lat. (bankofalbania.org)

 

Opracowała: Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE