Home / Bałkany / Albania / Albania: Albańczycy nie obawiają się kryzysu energetycznego

Albania: Albańczycy nie obawiają się kryzysu energetycznego

Tirana| 19 grudnia 2011 r.

 

Albanii nie grozi zimowy kryzys energetyczny, uważa 51% respondentów sondażu na stronie internetowej TV Scan. Wzrost opadów deszczu oraz przede wszystkim kredyt w wysokości EUR 32 mln udzielony Albańskiej Korporacji Energetycznej (KESH) poprawiła nastroje albańskich obywateli. Co więcej, rodziny będące w trudnej sytuacji ekonomicznej w dalszym ciągu otrzymywać będą dopłaty do energii elektrycznej.

Dzięki przyznanemu kredytowi, KESH będzie w stanie sfinansować import energii elektrycznej, aby zapewnić klientom do końca grudnia nieprzerwane dostawy prądu. Tymczasem w prognozach pogody pojawiają się informacje o znacznych opadach śniegu na terenach górskich, które wpłyną na wzrost poziomu wody w akwenach zasilających elektrownie wodne, na których w 95% oparta jest albańska energetyka.

Nieco ponad 1/3, a dokładnie 37% uczestników badania jest sceptyczna i nie wierzy, że sytuacja energetyczna kraju ulegnie poprawie.

Dzień po ogłoszeniu decyzji o utrzymaniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstwa bez zmian na najbliższe trzy lata przez Urząd Regulacji Energetyki (ERE), podjęto kolejną ważną uchwałę – rodziny pozostające w trudnej sytuacji ekonomicznej nadal będą otrzymywać dopłaty do energii (od ALL 640, czyli ok. EUR 4,50 miesięcznie). Decyzja ta została zaakceptowana przez Ministra Pracy i Spraw socjalnych Spiro Kserę. Jest ona zgodna z umową podpisaną między rządem a związkami zawodowymi, Krajową Radą Pracy, orgnizacjami pracodawców i pracowników.

 

Tekst: TV Scan, tłum. i red. Maciej Suchorabski

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE