Home / Bałkany / Albania / Albania: Autostrada Durrës – Kukës płatna po czerwcowych wyborach

Albania: Autostrada Durrës – Kukës płatna po czerwcowych wyborach

gazeta-shqip.com

Od lata 2013 r. przejazd autostradą Durrës-Kukës, tzw. Drogą Narodową (Rruga e Kombit), będzie płatna, wynika z informacji Ministerstwa Transportu. Umowa z firmą zarządzającą trasą ma zostać podpisana w lutym lub marcu, a wejdzie w życie już po czerwcowych wyborach parlamentarnych. Według pierwotnych planów opłata za przejazd miała wynosić EUR 5, jednak ostateczna wartość nie jest jeszcze znana.

Generalna Dyrekcja Dróg (Drejtoria e Përgjithshme e Rrugëve) powinna była podpisać umowę koncesyjną z wygraną spółką (której nazwa póki co nadal jest utrzymywana w tajemnicy) w styczniu, ale problemy dotyczące detali umowy, spowodowały opóźnienie procesu.

Nazwa spółki, która zostanie operatorem trasy nie jest jednak znana, pewnym jest jednakt, że za przejazd będzie trzeba płacić już od miesiącach letnich. Kontrakt ze zwycięską firmą ma zostać podpisany w lutym lub w marcu, a wejdzie w życie latem, w szczycie sezonu turystycznego i po wyborach parlamentarnych.

Utrzymanie drogi, której koszt budowy wyniósł EUR 1 mld, czyli 10% PKB jest wielką troską władz lokalnych. Z obliczeń przeprowadzonych we współpracy z IFC (International Finance Corporation), wynika, iż spółka, która uzyska koncesję na budowę autostrady, będzie musiała wydać co najmniej EUR 80 mln, nie tylko na utrzymanie, ale także na zapewnienie bezpieczeństwa.

W dodatku autostrada ma zostać ogrodzona, aby uniemożliwić przedostawanie się ludzi i zwierząt w okolicy, a także, aby zapewnić jak najwięcej środków bezpieczeństwa. Za pomocą prostego obliczenia (biorąc pod uwagę opłaty EUR 5 dla samochodów osobowych i EUR 7 dla samochodów o większym tonażu) oraz średniej liczby pojazdów przejeżdżających (ok. 12 tys. pojazdów w sezonie letnim i ok. 3,5 tys. poza sezonem), każdego dnia rząd może uzyskać ok. EUR 13 mln rocznie.

Trzy lata budowy, trasy o długości 60 km, relacji Rrëshen-Kalimash, części Durrës-Kukës drogi łączącej Albanię i Kosowo, kosztowały albańskich podatników ok. EUR 800 mln. Tylko na tunel, o długości około 6 km, wydano z budżetu państwa prawie EUR 280 mln.

 

Źródło: gazeta-shqip.com

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE