Home / Bałkany / Albania / Albania: Bank Światowy zaniepokojony nielegalnymi budowami

Albania: Bank Światowy zaniepokojony nielegalnymi budowami

Aż 80 tysięcy z obecnie realizowanych inwestycji budowlanych nie otrzymało wymaganych pozwoleń – podaje w swoim raporcie Bank Światowy. Pomysł ich zburzenia BŚ uznaje za nierealny tłumacząc, że poniosłoby to za sobą więcej strat niż korzyści. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się zalegalizowanie wszystkich powstałych już budowli i skoncentrowanie się na usprawnieniu bieżących kontroli tak, aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

BŚ proponuje zarządzenie kolejnej, drugiej już, fali legalizacji zachowując przy tym maksymalną ostrożność. Taka decyzja może zostać uznana przez firmy budowlane za przyzwolenie i zachętę do bezprawnych działań w przyszłości, które rząd i tak, prędzej czy później, uprawomocni. Z tego powodu należy wprowadzić skuteczny i wiarygodny program egzekwowania prawa budowlanego i kontroli budynków w celu powstrzymania nielegalnych budowli nim te zostaną rozpoczęte.

Szacowana liczba nielegalnych placów budowy w Albanii to 350 tysięcy. W tym 270 tysięcy z nich jest na drodze do uzyskania odpowiednich pozwoleń, a 80 tysięcy, lub nawet więcej, pozostaje poza procesem legalizacyjnym.

Źródło: Panorama

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE