Home / Bałkany / Albania / Albania bardziej skorumpowana niż rok temu – TI

Albania bardziej skorumpowana niż rok temu – TI

Tirana| 2 grudnia 2011 r.

 

Albania powinna pilnie podjąć zdecydowanie działania w celu ograniczenia korupcji, co jest jednym z podstawowych warunków przystąpienia tego kraju do Uni Europejskiej, zaapelowali przedstawiciele Transparency International w Tiranie podczas wystąpienia po publikacji najnowszego rankingu poziomu korupcji na świecie, w którym Albania spadła o 8 pozycji i aktualnie plasuje się na 95. miejscu na świecie.

– Zniesienie immunitetu dla wyższych urzędników, posłów, ministrów, prokuratorów i sędziów postawiłoby wszystkich na równi wobec prawa. Kulturę bezkarności należy zwalczać wszelkimi środkami – mówili przedstawiciele TI w Tiranie.

Krytycznie na temat wyniku Albanii wypowiedział się również dyrektor regionalny TI w Europie i Azji Środkowej Miklós Marschall.

– Pomimo pewnych reform i postępów jakie Albania poczyniła w ostatnim czasie, zmiany te zachodzą zbyt powolnie. Jakość administracji publicznej w Albanii pozostawia wiele do życzenia. Powodem wzrostu korupcji była też walka polityczna, której byliśmy świadkami w ostatnich miesiącach – powiedział Marschall i dodał, że sytuacja w Albanii już się stabilizuje, jednak rząd powinien przede wszystkim skupić się na kontynuacji reform.

W raporcie TI poziom korupcji został przedstawiony w dziesięciopunktowej skali. Im więcej punktów dany kraj otrzymał, tym mniej okazał się skorumpowany.

W Europie Południowo-wschodniej zauważyć można ogólne pogorszenie wyników. Wyjątkiem jest Czarnogóra, która zanotowała wzrost z 3,7 puntkó do 4 punktów. Bośnia i Hercegowina pozostała bez zmian. W regionie najlepiej sytuacja wygląda w Tursji, która uzyskała wynik 4,2 punktów.

TI wykazało wzrost korupcji w Serbii, Macedonii i Albanii. Albania otrzymała 3,1 punktów, wobec 3,3 punktów niż w zeszłym roku, i zajęła ósme miejsce w rankingu państw Europy Południowo-Wschodniej. Gorsza jest tylko Mołdawia i Kosowo.

 

Tekst: Panorama, Shekulli, MAPO, tłum. i red. Piotr Zawodniak

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE