Home / Bałkany / Albania / Albania: Będą koncesje na kolej – Minister Transportu zachęca do inwestycji

Albania: Będą koncesje na kolej – Minister Transportu zachęca do inwestycji

Ministerstwo Robót  Publicznych i Transportu przygotowuje wszystkie procedury potrzebne do przyznawania koncesji na użytkowanie albańskich linii kolejowych. Ogłosił to sam minister transportu, Sokol Olldashi, podczas trzeciej międzynarodowej konferencji dotyczącej zagranicznych inwestycji w Albanii, która odbyła się na początku czerwca. Olldashi przyznał, że koleje państwowe odnoszą straty w przypadku przewozu pasażerskiego, jednak wysoko opłacalny jest transport towarowy.

Minister zachęcał inwestorów do współpracy przy budowie części większego międzynarodowego projektu, tak zwanego ósmego korytarza, który w założeniu ma łączyć Albanię z Macedonią i Bułgarią linią kolejową ciągnącą się od albańskiego portu Durrës do bułgarskiej Warny. W samej Macedonii korytarz ma liczyć 309 kilometrów, z których dotychczas zostało położone 152 kilometry torów łączących Kumanovo z  Kiczewem (alb. Kërçovë), miastem leżącym przy granicy z Albanią.

W ramach konferencji wypowiedział się także Minister Turystyki, Aldo Bumçi, który zauważył, że inwestorzy powoli zaczynają dostrzegać jakie możliwości oferuje Albania w sektorze turystyki. Oprócz różnorodności atrakcji samego kraju, silnym atutem jest wciąż rosnąca liczba turystów.

 

Źródło: Scan TV

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE