Home / Bałkany / Albania / Albania bez wiz Schengen, to dlaczego Białoruś nie?

Albania bez wiz Schengen, to dlaczego Białoruś nie?

Dlaczego Albańczycy mogą podróżować do krajów strefy Schengen bez wiz, a Białorusini nie? – pyta białoruski analityk George Plaschinsky.

To porównanie oburzyło część albańskich mediów. Dziennik Shekulli pisze, że mimo sankcji nałożonych przez Unię Europejską przeciw reżimowi Aleksandra Łukaszenki i przeszkód biurokratycznych, coraz więcej Białorusinów ubiega się o wydanie tzw. „wiz Schengen.” Jak wynika z danych opublikowanych przez UE, w ubiegłym roku odebrało je 428 tysięcy mieszkańców Białorusi, prawie tyle co w dziesięciokrotnie bardziej ludnej Turcji.

Plaschinskiemu sam pomysł wiz wydaje się jednak niezrozumiały.

– Dlaczego obywatele wielu niedemokratycznych państw mają prawo przebywać w krajach strefy Schengen do 90 dni bez żadnej wizy? – pyta analityk Centrum Transformacji Europejskiej w Mińsku George Plaschinsky.

Wymieniając Gwatemalę, Nikaraguę i Wenezuelę, powiedział, że kraje te są biedniejsze i mniej demokratyczne niż Białoruś. Porównał również Białoruś do Albanii.

– Jeśli mieszkańcy takiego kraju jak Albania mogą podróżować do Europy bez wiz, to dlaczego Białorusini nie mogą – zapytał z oburzeniem Plaschinsky.

 

Tekst: shekuli.com.al, tłum. i red. Monika Jamroży 

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE