Home / Bałkany / Albania / Albania biega! Pierwszy maraton w Tiranie

Albania biega! Pierwszy maraton w Tiranie

Tirana po raz pierwszy zorganizowała międzynarodową imprezę biegów ulicznych – Tirana Marathon 2012 – obejmującą bieg na dystansie maratońskim, w tym wyścig dla rowerów z napędem ręcznym, i półmaraton oraz biegi towarzyszące na 5 km i 10 km.

Wspólny start dla wszystkich wyścigów miał miejsce o godzinie 9.10, a na mecie na każdego zawodnika czekał medal, certyfikat, oraz pamiątka związana z tegorocznymi obchodami 100-lecia niepodległości Albanii. Zwycięzcy biegów na poszczególnych dystansach ptrzymywali też nagrody pieniężne, m.in. zwycięzca maratonu EUR 3000.

Zawodnicy biegli głównymi ulicami miasta, które w tym dniu w godzinach 8.30 – 14.30 były wyłączone z ruchu samochodowego. Ze względu na niewielkie rozmiary albańskiej stolicy, trasa maratonu była raczej skomplikowana (mapka tutaj).

Większość zawodników stanowili oczywiście Albańczycy i przybysze z krajów sąsiednich, nie zabrakło jednak też biegaczy z USA, Szwecji czy Kenii.

Organizację imprezy wsparł szereg instytucji  i organizacji, a patronatem objął sam premier Sali Berisha i mer Tirany Lulzim Basha.

 

Źródło: 24-ore.com, tirana-marathon.com

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE