Home / Bałkany / Albania / Albania, BiH, Chorwacja i Czarnogóra poparły projekt budowy Gazociągu Transadriatyckiego
Trans Alaska Pipeline

Albania, BiH, Chorwacja i Czarnogóra poparły projekt budowy Gazociągu Transadriatyckiego

24 maja br., w Tiranie, Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Spraw Zagranicznych BiH, Zlatko Lagumdžija, Minister Spraw Zagranicznych Albanii, Aldo Bumçi, Minister Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Czarnogóry, Igor Lukšić oraz Wiceminister Spraw Zagranicznych i Europejskich Chorwacji, Joško Klisović, podpisali Memorandum o Porozumieniu między Albanią, Chorwacją, BiH i Czarnogórą nt. wsparcia i współpracy przy realizacji projektu budowy Gazociągu Transadriatyckiego (TAP) i Gazociągu Jońsko-Adriatyckiego (IAP). TAP będzie transportować azerski gaz z Grecji do Włoch, przez Albanię i Morze Adriatyckie. W ceremonii podpisania Memorandum wzięli udział premier Albanii, Sali Berisha oraz przedstawiciele władz Włoch, Grecji, Azerbejdżanu i Turcji. Następnie odbyła się wspólna konferencja prasowa.

Kraje sygnatariusze podpisując Memorandum okazały swoje poparcie dla projektu budowy TAP i IAP jako integralnych części Południowego Korytarza Gazowego i fundamentalnych elementów długoterminowego bezpieczeństwa dostaw i dywersyfikacji źródeł gazu w Europie. W treści Memorandum podpisujący powołali się na międzynarodowe porozumienie w sprawie planowanego Gazociągu Transadriatyckiego (TAP), które zostało podpisane 3 lutego br. w Atenach.

Memorandum zakłada, że każda ze stron zobowiązuje się do podjęcia niezbędnych kroków, zgodnych z przepisami UE, w celu wspierania i umożliwienia rozwoju, finansowania, budowy i zarządzania projektami budowy TAP i IAP oraz przygotowania rynku do odbioru gazu z Azerbejdżanu, regionu Morza Kaspijskiego i Bliskiego Wschodu.

Lagumdžija po ceremonii wyraził zadowolenie z podpisania Memorandum i zapowiedział, że Gazociąg Jońsko-Adriatycki mógłby umożliwić BiH dywersyfikację i korzystne warunki dostaw gazu ziemnego w przyszłości, co jest ważne dla bezpieczeństwa energetycznego, wzmocnienia potencjału przemysłowego i rozwoju gospodarczego BiH. Przed podpisaniem Memorandum Lagumdžija spotkał się z premierem Albanii.

Źródło: indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE