Home / Bałkany / Albania / Albania: Bilety autobusowe w Tiranie znów podrożeją

Albania: Bilety autobusowe w Tiranie znów podrożeją

Od kwietnia stołeczni pasażerowie zapłacą dwukrotnie więcej za bilety komunikacji miejskiej, zapowiedziało Stowarzyszenie Transportu Miejskiego w Tiranie tłumacząc to poczynionymi w zeszłym roku inwestycjami, brakiem dotacji od miasta i wzrostem cen paliw. Przeciw podwyżce zaprotestował już Urząd Ochrony Konsumentów.

Zamiast 30 leków za bilet jednorazowy i 1300 za bilet abonamentowy, ceny wyniosą odpowiednio 70 i 2600 leków, poinformowało Stowarzyszenie Transportu Miejskiego.

– Podwyższka cen jest koniecznością. Bez niej naszą działalność będzie trzeba zamknąć i ogłosić bankructwo – mówił przedstawiciel Stowarzyszenia. – W zeszłym roku wiele inwestowaliśmy – wydaliśmy 19 milionów euro na zakup autobusów bez przebiegu, dzięki czemu 70 procent autobusów jeżdżących po stolicy jest nowych.

Kolejna podwyżka nie przypadła do gustu mieszkańcom Tirany. Już wcześniej, w 2008 roku, cena biletów wzrosła z 20 do 30 leków. Niektórzy zapowiadają, że jeżeli bilet będzie kosztował 70 leków, przestaną korzystać z transportu publicznego.

Przeciw tak znacznemu wzrostowi cen zaprotestował również Urząd Ochrony Konsumentów nazywając ją nadużyciem, i decyzją nieuzasadnioną z punktu widzenia zyskowności operatora.

Urząd Ochrony Konsumenta ocenia, że wraz z poprawą jakości autobusów i samych usług, w tym punktualnością, dzięki nadzorowi i kontrolom ze strony Gminy Tirana, w ostatnim czasie liczba pasażerów znacznie wzrosła. Tymczasem z analizy przeprowadzonej przy okazji poprzedniej podwyżki w 2008 r., którą Urząd jest gotów powtórzyć, wynika, że koszty świadczenia usług są bardzo niskie porównaniu do zysku.

– Dochodowość firm transportu publicznego jest wysoki ze względu na bardzo dużą liczbę pasażerów, a mowa tu o rocznym obrocie ponad 40 milionów dolarów, suma nieporównywalna z realnymi kosztami! – napisano w deklaracji Urzędu. – Zyski podnoszą jeszcze przychody z reklam.

 

Tekst: panorama.com.al, tłum. i red. Piotr Zawodniak, Marta Kołczyńska

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE