Home / Bałkany / Albania / Albania: Biurokracja zmorą przedsiębiorców

Albania: Biurokracja zmorą przedsiębiorców

Do albańskich urzędów podatkowych przed dwoma tygodniami wpłynęło wiele skarg ze strony organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa krajowe i zagraniczne. Amerykańska Izba Handlowa wystosowała oskarżenie w ostrym tonie zarzucając administracji podatkowej aroganckie zachowanie i opieszałość przy udzielaniu zwrotów podatkowych. Wobec tych zastrzeżeń urząd nabrał wody w usta i do dzisiaj nie zareagował.

Przy tej okazji telewizja Scan zamieściła na swojej stronie internetowej sondaż z pytaniem o to, który z urzędów najlepiej współpracuje z firmami. 68% ankietowanych uznało, że żaden. Jedynie 2% przyznało, że urzędy podatkowe należnie wypełniają swoje obowiązki, 13%, że celne, a najwięcej bo 17% doceniło pracę urzędów lokalnych.

Rząd aktualnie kończy reformę inspektoratów, która ma ograniczyć ich liczbę do jednej trzeciej i skrócić czas inspekcji firm z 45 do 12 dni. Wyniki sondażu są jednak wyraźnym sygnałem dla instytucji rządowych, że opracowanie reform nie wystarczy, należy je jeszcze zacząć wprowadzać w życie. Ścisła współpraca z przedsiębiorcami, bez zbędnych barier biurokratycznych, jest sposobem aby załagodzić ten ciężki czas, kiedy gospodarka Albanii spowalnia.

Źródło: Scan TV

About Piotr Zawodniak

KOMENTARZE